1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Öğrenci Makam Arabaları

Öğrenci Makam Arabaları

featured

9 Eylül 2019 tarihinde eğitim ve öğretim yılı başladı tüm öğrenci, veli ve öğretmenlere başarılar diliyorum. Lakin bu yazının esas amacı bu değil, öğrenci makam arabaları hakkında konuşacağım. İyilik ile kötülük arasında yer alan ince çizgiyi aşanlardan bahsedeceğim.

Bu yazı eğitimle alakadar olsa dahi, günlük yaşam kategorisi için hazırlanmıştır.

Öğrenci Makam Arabaları ve Zararları

Çocuğunuzu seviyorsanız bu kadar iyilik peşinde koşmayın, yanlış yapıyorsunuz. Çok ciddiyim. Yanlış örnek olarak iyi bir iş yapamazsınız. Çocuklarınızın sizleri örnek aldığını ve rol modellerini yarıştırmayı çok sevdiğini unutuyorsunuz.

Bugün kaç tane okulun önünden geçmek zorunda kaldım, saymak gerek. Devlet okulu ve özel okul; her birinin önünden geçtim. Her biri içinde aynı manzara ile karşılaştım; Öğrenci makam arabaları yolları kapatmıştı. Ters şeride park edenler dahi vardı; yanlış anlamayın, ters şeritte yol kenarına değil; yol ortasına.

Öğrenci velilerinin niyeti bir şekilde iyilik yapmak, bunu kınayamam. Ama yaptığınız her şey yanlış olunca amacınızın önemini umursamıyor kimse, çocuğunuz dahil.

Burada en önemli sorun kaynağı ise ev hanımları, yollarda nasıl geziyorsunuz siz öyle. Okula öğrenci yetiştirmek amacına sahip olduğunuzu sanmıyorum, umarım edinirsiniz. Elinden tutan çocuğu zorla yola atarak, araba olup olmadığını umursamadan karşıya geçme çabalarınız çocuklarınıza çok kötü örnek oluyor, onlar büyüyünce karşı şeride park eden kişilerden olacaklar.

Velilerin Trafik Kurallarını Hiçe Sayması

Öğrenci makam arabalarının makam şoförleri doğal olarak babaların çoğunlukta olduğu ebeveynler oluyor, anneler ise daha çok özel kalem.

Sabahleyin vakitlice evden çıkılmıyor ya da direk olarak bir mecburiyet yokken araba ile yola çıkılıp, okul yolu tutuluyor. Burada şu konuda var, bir ilk okul için niye arabayla yola çıkmak gereksin ki… Ev ile okul arası, söz konusu bir ilkokul ise, ne kadar uzak olabilir?

Okul önlerinde yol boyunca trafik kuralları hiçe sayılmış durumdaydı. Sevgili eşimin okulu içinde aynı şey geçerliydi. Ne yayalar ne şoförler; hepsi kendi derdini mühim sayıp, kuralları hiçe sayıyordu. Yanlarında ise her şeyi kaydeden bir arşivle gezdiklerini unutuyorlardı.

Çocuklar bugün sizin kurallara karşı tutumunuzu gördü, olur da yarın benim çocuğum beni neden dinlemiyor diye gelirseniz; bugünü unutmayın. Hiç bir öğretmen size bunu söylemeyecek, zira bunları yapan insanlardan olduğunuzu düşünmeyecekler. Ama hayatın acı gerçekleri bunlar.

Bu yaşta öğrenci makam arabaları ile kuralları hiçe sayan, diğer insanlara saygı duymayan bireyler yetiştirmeye başladınız. İleride ne olur, bilinmez.

Çocuğum beni neden dinlemiyor sorusu aklınıza düşerse, sizin ne kadar kural dinler-uygular biri olduğunuz aklınıza gelsin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap