1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. Öğrencilere Servis Yok

Öğrencilere Servis Yok

Öğrencilere Servis Yok

Üniversite öğrencilerinin yatacak yeri yok demiş ve yüksek öğrenim öğrencilerinin çektiği sorunlara değinmiştik, şimdi de ilk ve orta öğretim öğrencilerinin dertlerine değinelim biraz, bakalım neler var.

Tüm eğitim camiası büyük sıkıntılar içerisinde; öğretmen, veli ve öğrenciler üçgeninde karşılıklı olarak sorunlar yaşayıp duruyoruz.

Yeni Sorun Öğrencilere Servis Yok

Öğrencilere Servis Yok
Öğrencilere Servis Yok

Büyükşehirlerde sorunlar saymakla bitmiyor ama yenileri ekleniyor her daim. Şimdiki sorunumuz servisler, öğrenci servisi bulunamıyor.

Piyasada birşeyler eksikse bolca bulabileceğiniz yegane şey fırsatçılardır elber, öğrencilere servis yok desek de esas sorun velileri soymak tabii.

Haberleri okurken görüyorum, öğrenci iki vesait yapıyor ve üzerine 20 dakika yürüyor ki okulana varsı. Burada iki sorun görüyorum, ilki servisin olmaması. İkincisi ise o kadar uzaktaki okula niye kayıt edildiği.

Servis niye yok?
İlk sorunun cevabı çok basit, çok talep var çünkü. Herkes servisle gidilmesi gerekilen yerlerde ki okullara çocuklarını yazdırmış. Niye mi? Orada eğitim daha iyiymiş, şurada şu etkinlikler yapılıyormuş vs.

Bu velilere sorsanız mevcut okullarını güzelleştirmek için ne yapmışlar, hiç. Sadece güzel okula gitme çabası içerisindeler ama okulları güzelleştirmezler. Okulları güzelleştirmek pek tabii velilerin görevi, güzel öğrenciler okulları güzelleştirir. Öğretmene saygının aile içerisinde aşılanmadığı bir evden çıkan öğrencilerin çoğunlukta olduğu bir okul düşünün, kim mutlu olur ki? Kimse…

Ama araya bir ton adam sokarak, çeşitli yollarla bir okula çocuğunuzu yollayınca o okul ve öğretmen kıymetli oluyor, haliyle çocuklar bu kıymetin bilince öğretmen dinliyor ve güzel okul ortaya çıkıyor.

Yani herkes mahalle okullarını güzelleştirse bu kadar çok servise ihtiyaç duyulmaz, onlarda kendilerini hint kumaşı sanmazlar ama nafile.

Servis israfı var ülkemizde, ilk okuldan tutun liseye kadar her öğrenci evinden uzaklarda okumak zorunda kalıyor. Niyesini yukarıda açıkladım. Gerçekten servise binme ihtiyacı olanlar mağdur oluyor bu yüzden. Taşımalı eğitim veya şehirde bir tane olan Fen Lisesine gidecekler tabii servis kullanmalı ya diğerleri…

Servis Sorununa Bulunan Günü Kurtamalık Çözümler

Yaşanılan servis sorununa, öğrencilerin yurt sorunu gibi, göstermelik ve günü kurtarmalık çözümler getirilmiş durumda. Bakalım ilerleyen günlerde ne haberler göreceğiz…

Servis arabalarının yaş sınırı arttırılmış, yani eski ve yaşlı araçlar tekrardan servis arabası olarak kullanılabilecek. Bu yaş sınırlaması niye getirilmişti, hatırlamak istemiyorum ama hatırlatalım; kazalar yaşandı, servisler yandı vs.

Servis şoförlerinin şartları gevşetilmiş, artık daha yaşlı kişilerde servis şoförlüğü yapabilecek. Arabalar da yaşlık bakalım bu gözler daha neler görecek.

Ayrıca bu servisçilerin çoğunluğunun madde bağımlısı olduğunu da unutmayalım.

Bu şekilde giderse kazalar artacak, istenmedik mağduriyetler duyacağız ve yine sar başa.

Kalıcı olmayan çözümler çare değil, israftır.

Umarım ki yanılırım…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!