1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. Öğrencilerin Yatacak Yeri Yok

Öğrencilerin Yatacak Yeri Yok

featured

Pandeminin seyrinin ne yönde devam edeceğini kestiremiyoruz, yine de bu ortamda üniversitelerin açılacağı söyleniyor; ki açılsın ama öğrencilerin yatacak yeri yok biz okul açma derdindeyiz. Birşeyler yanlış gidiyor, ne zaman fark edilecek çok merak ediyorum.

“2005-2010 arasında o zaman ki adı Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü olan, şimdi Gebze Teknik Üniversitesi olarak bilinen yerde okuyordum. Yanlış hatırlamıyorsam Garanti Bankası maaş promosyonu için rektörlük makamına Audi A8 hibe etmişti. Bizim yurdumuz dahi yoktu, rektör iki makam arabasına sahipti…”

Okumaya Giden Öğrencilerin Yatacak Yeri Yok

Öğrencilerin Yatacak Yeri Yok
Öğrencilerin Yatacak Yeri Yok

Haberlerde yeterince vurgulanmasa da çok büyük bir fırsatçılıkla karşı karşıyayız. Şöyle ki, it bağlasan durmaz dediğimiz yerlere öğrenciler razı bırakılıyor, hem de fahiş fiyatlara.

Üniversite okurken zorluklarla mücadele etmeyi de öğreniyorsunuz ama şimdi ki durum çok farklı, öğrencileri direkt olarak bölüm sonu canavarı ile karşı karşıya bırakıyoruz.

Haberlerde gördüğüm kadarıyla öğrenciler ya okulları donduruyor ya da yeni kayıt yapmıyor. İki sebebi var, okumaya parası zor yetenler kalacak yer bulamıyorlar. Okuyabilecek olanlarda okusak ne işe yarayacak modunda. Gelecek kaygısı duymayı bile bırakmış olabilirler.

Yegane çözümün israfın önüne geçilmesi olduğunu düşünüyorum halen, zira bir sürü üniversite ve bir sürü bölüm var. Buralardan mezun olanların iş sahibi olabildiği kadarıyla ya da belli bir yüzde fazlalılığı ile kontenjanlar kısılmalı. Üniversiteler kapatılmalı, adı sanı bilinmeyenlerden başlanıp; tercihle %70’i dolmayan üniversiteler acilen kapatılmalı hemde.

Üniversite okumak eskisi gibi ortalama üstü bir durum olmalı, herkes üniversite okuyamamalı. Burada ki elemeler başarı bazlı olmalı, böyle kitle eğitimleri ile elenen kişiler maddi durumu iyi olmayanlar oluyor. Halbuki az kontenjan verilse hak eden okuyabilir değil mi?

Geçenlerde bir haberde gördüm, Sakarya Üniversitesi Hendek Kampüsünün önünde bir öğrenci yatağı ile eylem yapmış. Yatacak yer bulamamış ve sokakta yatmayı tercih etmiş. Sakarya büyük olsa da, Hendek küçük bir yer. Orada hem myo var hemde eğitim fakültesi. Eğitim fakültesi oraya peşkeşlenmiş, Hendek esnafı sömürsün diye orada bırakılmışlar. Oradan mezunum, biliyorum…

Öğrencileri, yani geleceğimizi; böyle durumlarla başbaşa bırakırsak, onlarda bizi ilerleyen günlerde bizle baş başa bırakır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap