1. Ana Sayfa
  2. Gündemden Seçmeler
  3. Öğrenciye Yurt Yok Otel Var

Öğrenciye Yurt Yok Otel Var

Öğrenciye Yurt Yok Otel Var

Üniversite öğrencilerinin yaşadığı mağduriyet hakkında şu yazımızda konuşmuştum, şimdi çözüm bulmuş bazı yerel yönetimler; öğrenciye yurt yok otel var.

Öğrenciye yurt yerine otel tahsis edilen şehrimiz Ordu yani İstanbul, Eskişehir ya da benzeri öğrenci yoğunu bir şehir değil. Ordu’da bile yer yoksa, gerisini siz düşünün…

Üniversiteli Öğrenciye Yurt Yok Otel Var

Öğrenciye Yurt Yok Otel Var
Öğrenciye Yurt Yok Otel Var

Ordu valiliği aldığı kararla kalacak yeri olmayan öğrencileri il içindeki otellere yerleştirmeye başlamış. Bu sayede de günü kurtarmak deyimini başarmış.

Benim aklıma gelen bir kaç soru var bu konuyla alakalı.

Otelin Devlete Maliyeti.
Otel tuttunuz ve öğrenciyi dışarda bırakmadınız, çok güzel; buna birşey demem. Peki bu işten devletin zararı ne olacak? Normal şartlar altında bir otel odası 2-3 kişilik yurt odasına denk geliyor ve malzeme kalitesi apayrı. Yurttan daha mı ucuza mal olacak? Yıl sonuna kadar maliyeti ne? Bu parayı otellere dağıtmak yerine, acil bir ihale ile yurt açılamaz mı? Bir bina dikin demiyorum ama bina modernize edilemez mi?

Öğrencilerin Mağduriyeti.
Öğrencilerin otel yönetimince suistimal edilmemesi için önlem alındı mı? Normalde yurtlarda görevli personel var, ya bu yurt gibi kullanılan otellerde kontrol kimde? Çıkışta öğrenciler ve devlet zarara uğramasın sonra, önlem aldınız mı? Öğrenci minibarı bozmuş diye hem öğrencinin hem devletin zarara uğratılacağını düşünüyorum ben.

Otel Sahipleri Kim?
Bu otel sahipleri bu işten ne kadar karlı çıkacak? Tanıdık mı, ihale ile mi anlaşıldı; şartlar ne? Ne yazık ki haberlerde hep görüyoruz ki herkes ahbabını zengin ediyor, bu otel sahipleri de ahbap mı?

Öğrencilerden Ücret Alınacak mı?
Bu otellere yerleşen kişilerden ücret alınacak mı, alınmayacaksa niye? Valilik burs mu veriyor, kimlere veriyor? Normalde öğrenciler yurtta ya da evde kalsa ceplerinden para çıkacak değil mi? Burada kalanlardan ne kadar çıkıyor ve ya çıkmıyorsa vaktinde gelip; yurt ya da ev tutanların suçu ne?

Öğrenciler Takip Edilecek mi?
Öğrenci başına fiyatlandırma olacaksa, bu öğrenciler takip edilecek mi? Benim bildiğim otel sahibi fazladan öğrenci gösterir ve parayı cukkalar. Çok mu zor, hali hazırda biryeri olan öğrenciyi evsiz göster; cebine para koy ve yolla valiliğe, gelsin oteline yerleşmiş gibi gözüksün ve paralar cukka.

Şehre Gelen Turistler Ne Yapacak?
Ordu öyle ya da böyle turizme sahip bir şehir, şimdi otelleri de doldurduk diyelim. Gelen turistler nerede kalacak? Bunlarıda yurtlara yerleştirelim o zaman…

Genel hatlarıyla bakılınca güzel bir durum, yani kalacak yeri olmayan öğrenciler için otel ayarlanması. Ama bu işten devlet ve millet zarar görecek gibi geliyor bana. Güzel ülkemde güzel niyetli hiç birşey cezasız kalmıyor ne yazık ki…

Günü kurtarmak için güzel bir yöntem ama acilen ek adımlar atılmalı ve otellerden en kısa süre içerisinde kurtulmalı. Fırsatçıların cezalandırılmayacağı belli bu yüzden yeni fırsatçılar üretip, onları da ödüllendirmeyelim. Amaç güzel olsa dahi ben bu işi hiç sevmedim.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!