1. Ana Sayfa
 2. Gündemden Seçmeler
 3. Öğretmen Düşmanlığı | Üzücü Şeyler

Öğretmen Düşmanlığı | Üzücü Şeyler

featured

Sağlık çalışanlarına ve Öğretmenlere karşı dindirilemeyen düşmanlığı artık görmemiz gerekiyor. Görmezden gelindiği yeter, çare bulunmalı; toplumsal bir sorun oldu artık.

Ben öğretmenim diye değil, insanım diye bu sorunu gündeme getiriyorum.

Bitmeyen Öğretmen Düşmanlığı

Evet, öğretmenim. Öğretmen olduğum için değil bu tepkim, onu baştan belirtmek isterim. Kısa bir özgeçmiş vereyim, sonrasında mevzuya geçelim.

 • Kısmı Zamanlı Öğrenci
 • Sözleşmeli Öğretim Elemanı
 • Kadrolu İnfaz ve Koruma Memuru
 • Özel Eğitim Öğretmenliği

Yukarıda yer alan liste benim devlette yaptığım görevleri listeler, biri kısmı zamanlı öğrenci statüsünde olmak üzere üç sözleşmeli pozisyonda, biri de kadrolu olmak üzere dört defa devlet görevine girdim.

 • Adalet ( 2 yıllık AÖF )
 • Fizik ( 4 yıllık lisans örgün )
 • Fizik ( 2 yıllık lisans üstü, tez aşamasında bıraktım )
 • Özel Eğitim Öğretmenliği ( 4 yıllık lisans örgün )
 • İşletme ( 4 yıllık lisans AÖF )

Yukarıda yer alan liste ise benim akademik eğitimlerimi gösterir, toplam beş tecrübe, birini maddi imkanlar sebeple bırakmak zorunda kaldığım, üç örgün beş bölüm, dört diploma, ucu lisans.

Göreceğiniz üzere hiç boş durmadım, hep çalıştım ara sıra bırakmak ve yeniden başlamak zorunda kaldım ama her zaman direndim.

Şimdi ise birileri beni tembellik ile suçlayıp,çamur atma gayretine giriyor. Tuhaf değil mi, benim ayakkabılarımı giyip, benim yürüdüğüm yollardan bi’haber olanlar beni eleştiriyor. Ne hakla? Ya da ne eksiğimi görmüş? Veya kendisi hayatta neyi başarmış da bizleri küçümseme gayretine giriyor, anlayamıyorum.

Yapıcı eleştiriler tabii ki baş tacı, en ufak şikayetim olmaz. Lakin eleştiri yapacak kişi işi ve şartları en azından kulaktan dolma mertebesinden biraz fazla bilsin.

KoronaVirüs sebebiyle okulların uzaktan eğitim şeklinde ilerlemesi sebebiyle öğretmenlerin görevlerini evlerden yapıyor olması bizim kararımız değil, bizim yapabileceğimiz bir şeyde değil ama suçlu ilan edilen biziz.

Doğrudur, bu süreçte evde kalarak olağan zamanın ötesinde, şaşılacak şekilde rahat ettik. Dışarıya çıkmadan çalıştık, hastalıkla asgari düzeyde temas zorunda kaldık. Lakin sizinde aynı durumda olmanızı engellemedik, çok rahat bir şekilde sizde öğretmen olabilirdiniz ve halen olabilirsiniz, tabii kendinize layık görüyorsanız. Layık görmüyor, kendinizi daha iyilere layık görüyorsanız da çekemiyor gibi hareketlere başvurmayın.

Öğretmen olmak kolay değil belki, lakin atla deve de hiç değil. Ortalama zeka ve azme sahip herkes olabilir. Adı üstünde bir mülakat sistemi olsa da puanlar yuvarlanıyor, herkes KPSS eğitim bilimleri puanının dengi bir sözlü notunu alıyor. Hani kimsenin torpil bahanesi de yok.

Öğretmenlik Yeni Birşey Değil

Öğretmenlik mesleği yeni bir buluş değil, aksine asırlardır devam eden ve edecek bir tercih. Günümüz tepkileri ise sanki öğretmenlik yeni çıkmış ve çok taviz verilmiş hissi veriyor.

 • Kışın ortasında 14 gün ara tatilleri var.
 • Yazin 2 ay yaz tatilleri var.
 • Resmi tatillerde izinliler.
 • Kar yağışı veya benzeri engelleyici koşullarda izinliler. ( Salgın hastalık dahil. )

Yukarıda sayılan haller kanuni hakları, yani gösterilen lütuf sonucu değil. Herkes bu durumları bilerek öğretmen oluyor ya da olmuyor. O zaman sorun ne?

Hasta az geldi diye doktorların, hemşirelerin ve diğer sağlık personelinin maaşına laf etmiyorsanız; savaş yok diye askere maaş vermeyelim diyemiyorsaniz, yerler kirlenmedi, iş yok diye temizlik işçileri kovulmuyorsa öğretmenlerin de okul kapalıyken derse girmiyor diye çarmıha gerilmesi gereksizdir.

Allah Düşmanın Bile Hayırlısını Versin

Öğretmen düşmanlarını hiç sevmiyorum, sebebi sandığınız gibi düşman olmaları değil, tamamen hayırsız olmaları. Dedim ya Allah Düşmanın Bile Hayırlısını Versin. Hiç bir işe yaramayan, tamamen bağnaz bir düşünce ve at gözlükleri ile ne kendilerine ne de vatana millete faydaları var. Düşmanlıkları hakkında konuşuyorum tabii, yoksa astronot bile olmuş olabilirler. Tabii bu noktada ben sana Adam Olamazsın dedim, Astronot değil şeklinde bir ekleme yapmak gerekiyor.

Beni sırf öğretmenim diye körü körüne öğretmenliği savunmuyorum sanmayın, aksine bir sürü eksiği, gediği var bence. Ama bu eksiklerini düzeltmek yerine sadece çekemediği için saldıranlardan gram hayir gelmez. Aksine tahmin ettiğiniz gibi zarar veriyorlar, virüs gibiler; bulaşıcılar.

Bazı Örnekler

Aşağıda bazı örnek saldırıları liste olarak vereceğim. Burada yer almayan tonlarca örnek olduğunu unutmayın tabii.

Ekşi sözlükte açılan bir başlık, öğretmenlerin maaşına göz diken biri; önümüzdeki yıl öğretmenlere 100 lira maaş teklifi sunmuş.

Ekşide Öğretmen Düşmanlığı

Öğretmen maaşları 6-7 bin TL degil, bunu dahi sağdan soldan okuyup, öğrendiği belli. Bir öğretmen bu para için full ek ders girmeli, birden çok sınavda gözetmen olmalı ki alsın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap