1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Öğretmenlere Zorunlu PCR

Öğretmenlere Zorunlu PCR

featured

Yüz yüze eğitim için tüm engel Öğretmenler (!) sanırsam, pandeminin altından dahi öğretmenler çıkabilir. Neyse, bugün gündem öğretmenlere zorunlu PCR testi. Bir bakıma aşı olmamanın bedeli olsa gerek.

Zorunlu PCR testini anlarım, sadece öğretmenler hedef olmasa…

Öğretmenlere Zorunlu PCR İzolasyonu

Bir öğrenci okula geldiği zaman en iyi ihtimalle 30 kişi ile içli dışlı olur. Lakin bunlar arasından göze batan öğretmendir. Pandemi önlemlerinde yeni versiyon öğretmenlerin zorunlu olarak teste tabii tutulması oldu. Aslında takılmazdım ama israf.

Öğretmenlere Zorunlu PCR
Öğretmenlere Zorunlu PCR

Öğrenci ailelerinin ve dolayısıyla öğrencinin teste tabii tutulmaması durumunda, öğretmenler üzerinden alınacak tüm önlemler israftır. Çocuğun annesi aşılar kısırlık yapıyor diye aşı olmayacak ama ev ev gün peşinde koşup hasta olacak, test yaptırmadığı için çocuğuna oradan da okula hastalık sıçrayacak ama bizim elimizdeki önlem öğretmenleri test etmek.

Bir öğretmen bir çocukla bir ders saati boyunca ilgilenebilir, çoğunlukla onunla aynı sıraya oturmaz, tahtada ders anlatır. Çocuklarla içli dışlı olan yine çocuklardır. Yani okulda salgın patlak verse kaynak büyük ihtimalle çocuklardır. Ama hedef öğretmenler olacak.

Bu uygulama benim açımdan bir israf kaynağıdır. Tek kaynak olarak öğretmenler ve diğer okul çalışanlarının gösterilmesi ayrıca bizim durumumuzu da gösterir, öğretmenler okulların dış kapısının tokmağı durumunda.

Bir okulun nezih olup olmadığı, başarılı olup olmadığı, temiz olup olmadığı ve daha bir sürü tercih kriterinin esas noktası ailelerdir, aynı şekilde istenmedik durumlarda da kaynak yine ailedir. O zaman pandeminin okulda kol gezmemesi için ilk olarak aileler, sonrasında ise öğretmenler zorunlu teste tabii olmalı.

Ayrıca pandemiyle mücadele için en önemli silah halen maske, hijyen ve sosyal mesafe…

Niye Öğretmenlere Zorunlu Test Var?

Bir bakıma öğretmenlerin teste tabii tutulması benim işime gelir, hani çıkarcı olacaksam şayet; çok güzel bir durum. İleride hastalık katlanınca bakın benim kapı gibi testlerim var, negatif olduğum sürece okula gelmiş; pozitif olduğumda ise gelmemişim diye bilir ve tüm suçu velilere atarım. Ki zaten öyle de olacak diye düşünüyorum.

Bakanlığın amacı bu, öğretmeni korumak adına olmasa dahi, ben okula hastalık getirmedim siz getirdiniz diyebilmek ama yine de israf olarak görüyorum. Aileler de dahil edilmelidir. Okul bizim ikinci evimiz ise ilk evi korumak daha önemlidir.

Zorunlu Testi Nerede ve Ne Zaman Yaptıracağız?

Zorunlu test konusunda bir diğer husus ise nerede yaptıracağımız, ne zaman yaptıracağımız. Hafta içi okul günleri, pazartesi sabahın nurunda hastaneye gidip test olsak, 2 saat beklemek gerekecek. Pazar yaptırsak kabul görecek mi? Tüm öğretmenler aynı günlerde hastaneye yığılsa olmaz, yani bu haftada iki kere pcr testi nasıl istenecek?

Ben gidip pazartesi ve salı ayrı ayrı test olsam kabul mü? Arada kaç gün olmalı?

Ayrıca bir diğer husus köy okulları, öğretmen test olmak için o kadar yol mu tepecek? Hadi şimdi kolay, kar yağıp yollar kapanınca ne yapacağız? Yok mu bu durumda görev yapan öğretmenler? Var, dağın başında bir başına bin bir dertle uğraşırken, birde yol parası verip şehre mi inecek, sırf test olmaya? Birileri bu işten muaf olmalı…

Çaycının öğretmenden fazla maaş ve iki aya bir ikramiye aldığı ücretlendirme sisteminde, göreve yeni başlamış bir öğretmeni yollarda para harcamasına benim gönlüm el vermez…

PCR testlerini zorunlu olarak devlet hastanesinde yaptıracağız, tamam. Peki tüm sırayı çekmek zorunda mı kalacağız? Saatlerimiz orada heba mı olacak? Yoksa zorunlu teste tabii olanlar için bir öncelik tanınır mı, var mı böyle düşünceli yöneticiler?

Hastanede hasta olmasak bari, birde bu var. Zira benim bildiğim kadarıyla sağlık çalışanları pcr testine mahkum değil, yaptırmaya bilirler; hakları bu tabii, buna bir şey dediğim yok.

Bakalım yönetmelik nasıl çıkacak…

Zorunlu PCR Muaf Olanlar Kim?

Aşı olmak istediği halde sağlık koşulları sebebiyle olamayanlar var, bunlar da PCR ile haşır neşir olmak zorunda mı?

Ya da karı koca öğretmen olanlar var, bunların ikisi de PCR Testi ile günlerini heba mı edecekler?

Karı koca öğretmen olanların ikisi de teste tabii olacaksa, çocuklarını da hastane köşelerinde süründürmeleri mi gerekir? Hatırlarsanız geçen sene bu durumda olan bir çift öğretmen çocuklarını canlı ders uğruna kaybettiler; başınız sağolsun..

Zorunlu PCR Cezası Ne Olacak?

Zorunlu teste girmeyenler veya bu testin sonucunu paylaşmayanlar ne olacak? Kanunda yer alan-almayan bir dayanakla mı ceza alacaklar?

Misal ben ne diye gidip test sonucunu okula ilan ediyorum her seferinde, hakları varsa sistemden kontrol etsinler?

Sözleşmeli ve Ücretli öğretmenler siner, kadrolu öğretmenlere yaptırım ne olacak?

Her hafta kaç kişinin test sonucunu beyan edip etmediğini MEB listeyecek mi?
Sallıyorum 2 milyon öğretmenin tamamı veya 1 milyon 999 bin 897 tanesi beyanda bulundu, bunların x tanesi pozitif çıktı denecek mi? Beyanda bulunmayanlar sümen altı mı edilecek, yoksa herkesin bileceği şekilde ilan edilecek mi?

Akılda deli sorular, geleceğe karşı umutsuzluklar dolu bir yazı ile karşınıza çıktığım için hakkınızı helal edin…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap