Okul Elektrik Faturası Nasıl Ödenir – İdari İşler

Okul Elektrik Faturası Nasıl Ödenir

Milli Eğitime Bakanlığına bağlı okullar için Elektrik Faturası ödeme işlemini tüm adımlarıyla burada anlatmaya çalışacağım, bu sayede okul elektriği nasıl ödenir şeklinde bir soruyla karşılaşanlara çare olmak istiyorum. İdari işler bazen çok karışık olabiliyor, bu karışıklığı azaltalım biraz.

MEB Okul Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?

Elektrik Faturası Ödemesi günlük hayatta hepimizin gerçekleştirdiği, çoğumuzun otomatik ödeme talimatı verdiği bir işlem; söz konusu resmi kurum olunca tonlarca emek ve vakit israfı olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum çoğu zaman yeni müdür yardımcıları için büyük bir yük ve bilinmezlik demek.

Ben hali hazırda görevlendirme müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum, iki kadromuz varsa da sadece bir yardımcı vardı o da gitti ve boşta kalınca görevi üstlendim. Zira hem öğrenmeyi seviyorum hemde yaz tatili boyunca da ek ders alırım, eylülde yeni yardımcı gelirse de ders vermeye devam ederim diye düşündüm.

İlk başlangıçta başta kimse olmayınca tüm işleri kendim öğrenmek zorunda kaldım, çünkü müdür beyi 4 hafta boyunca YÖGEP seminerlerine aldılar ve tek idareci olarak tüm işleri öğrenmek bize düştü.

Elektrik faturası gelmesiyle başlar tüm işler, ödenek istenir ve ödenek beklenir. Ödenek gelince harcama oluşturulur, ödeme emrine eklenir ve belgeler mal müdürlüğüne yollanır. (Bu kısım değişiklik gösterebiliyor)

 1. Elektrik Faturasını bekle.
  Elektrik faturası ya elden ya da MYS sisteminde yer alan e-fatura sekmesinden alınır.
 2. Ödenek istenir.
  MEBBİS Ödenek Takip Modülü üzerinden fatura girişi yapılır, yollanır.
 3. Ödenek beklenir.
  MEBBİS işlemleri ardından ilgili ödeneği bekleriz, bunu MYS Raporlar kısmından takip ediyoruz.
  Her iş günü sabah ilk işiniz bu kısıma bakmak olsun, zira diğer ödenekleri de takip etmiş olursunuz.
 4. Harcama İşlemlerinden yeni harcama oluşturulur.
  Ne iş yapıldığı detaylandırılır, hangi bütçeden ödeme yapılacağı belirlenir.
 5. Ödeme Emri oluşturulur.
  İlgili harcama için ödeme emri oluşturulur. Onaya sunulur.
 6. Okul müdürünün onayı.
  Okul müdürü ya da görevlendirdiği kişi tarafından, yine MYS üzerinden onay verilir.
 7. Evrakların Mal Müdürlüğüne teslimi.
  Onaylanan ÖEB ve ilgili fatura (Islak İmzalı) mal müdürlüğüne yollanır.
  Bu işlemi görevli müdür yardımcısı yapar ya da yaptırır.

Toplamda 10 günü bulabilen bir süreçle Okul Elektrik Faturası Nasıl Ödenir sorusunu cevaplamış oluyoruz. Bu adımlar bulunduğunuz il, ilçeye göre genel hatlarıyla aynı olsa da, süreler değişkenlik gösterebilir.

Vakit buldukça tüm bu adımları daha detaylı olarak açıklayacağım. Takıldığınız yerleri sormaktan çekinmeyin, zira bugün sizin başınıza gelen yarın bizim başımıza gelebilir, hazırlıklı oluruz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık