Omicron 2022 Nasıl Olacak – Korona Virüs

Araştırmadığımız sürece bildiklerimiz anlattıkları kadar olacaktır, zira kimse gel kardeş bunu da öğren demiyor. Hal böyle olunca ben daha çok geriliyor, araştırıyorum. Omicron ile 2022 Nasıl Olacak, bu konuda konuşmak istiyorum biraz; Omicron yeni tip Korona Virüs…

Omicron ile 2022 Nasıl Olacak

Omicron ile 2022 Nasıl Olacak – Korona Virüs

Omicron Nedir? hakkında konuştuk biraz, peki bunun hayatımızda nasıl değişikliklere gebe olacağı hakkında hem fikirmiyiz? Aşılı olmak ya da hastalık geçirerek bağışıklık kazanmak yeterli mi?

Omicron hakkında şu sıralar sakin yorumlar geliyor, öyle ahım şahım önlemler alanlara denk gelmedim. Kapanma kararı alanlar ise özellikle omicrondan sebep kapanmıyor, artan vaka sayısının önüne geçerek hastanelere kaldırabileceklerinden fazla hasta yükü vermek istemiyorlar.

Dediğimiz gibi hastalık diğer varyantlara nazaran daha uysal, daha çok mutasyona uğraşmış olsa da daha sakin seyreden bir hastalık seyri var. Hastalık konusunda sakin olsa dahi bulaşıcılık hususunda diğer türevlerinden çok daha agresif bir çizgide. Bu sebeple hasta sayısı daha fazla olacak, göreceli olarak daha az yatağa düşürecek olsa da, hastaneleri doldurma potansiyeli yüksek.

Uzman diye adlandırılan kişilerin üç kaba önerisi var omicron varyantına karşın; ilki tabii ki paralı askerleri oldukları kimyasallar. Bu öneriyi pek nazara almıyorum ben. Diğerleri önemli; maske ve düzenli test.

  • Aşılı kişilerin hastalığı daha çok yayma potansiyeli var, sonuçta çoğu kişi olayı daha tam kavrayamadı. Bu korona virüse karşı sizi koruyan bir aşı yok, sadece hasta olursanız hafif geçirme ihtimalinizi yükseltiyor. Yani hasta olabilir ve hastalığı dağatabilirsiniz. Ama aşılılar hasta olmayacakları konusunda bir kanaate sahip oldukları için maskeyi ihmal edip, hasta olup hasta ediyorlar.
  • Maske, hijyen ve sosyal mesafe korona virüse ve omicron varyantına karşın en büyük silahımız. Bu üç önleme uyan koyal koyal hasta olmaz, hasta olan ise kolay kolay hastalığı bulaştırmaz.
  • Maske ve sosyal mesafe evde, aile ortamlarında pek mümkün değil; bu sebeple düzenli testler mühim. Tabii burada insanlık suçu olan PCR yerine tükürükle test kitleri kullanılmalı. Yoksa insanlar bunu eziyet olarak ele alacaktır.

Omicron varyantını ülkemizde pek duymuyoruz ya bilerek gündem edilmiyor ya da cidden bir önemi yok. Burada akla gelen soruları ikiye ayıracağım; iyi niyetli sorular ve art niyetli sorular. İkinci kısma girmiyorum.

İyi niyetli olarak şunu merak ediyorum, bu gündeme gelmeme sebebi hastalığın etkisinin pek olmaması mı, yani hasta etse dahi zararı mı yok? Bu doğru değilse, artık bağışıklık sistemimiz mi daha kuvvetli bir hal aldı, hastalıkla mücadele edebiliyor mu?

Aşılıların hastalık oranları, aşısızların hastalık oranları ve hastalık geçirerek bağışıklık kazanan aşısızların hastalık oranları niye yayınlanmıyor? Omicron daha bulaşıcı ama daha az etkili ise bu üç grubunda oranları bir birine benzer olacaktır. Yok, insanlar artık bağışıklık geliştirdiği için etkisi azaldıysa, gruplar arasında anlamlı farklılıklar olacaktır.

Omicrona Karşı Önlemler Ne Olmalı

Maske, ne yazık ki karşımızdaki hasta mı değil mi bilmiyorsak ve hatta biz hastamıyız değilmiyiz bilmiyorsak; maske bir ihtiyaç.

Bir öğretmen olarak maske takmak benim için çok zor, keza çocuklar içinde; bu yüzden hızlı tanı kitleri okullara dağıtılmalı ve hastalık durumu bilinmeli.

Her ne kadar ara tatile az kalmış olsa da sınıflar gruplara bölünmeli. Öğrencilerin bir kısmı öğleden önce, bir kısmı öğleden sonra derslere alınmalı. E haliyle bu dağılım için gerekli planlama yapılmalı.

Hastalık tanı kitlerinde tükürük üzerinden olan tercih edilmeli, eldeki sürüntü kitlerini Libya veya Somali gibi ülkelere bağışlayabiliriz.

Kapanma yaşanacaksa, planlama şimdiden yapılmalı. Kapanma olmazsa hastanelere yük ve masraf binecektir, bu masraflar kapanma olursa kapalı kalacak işyerleri için harcanmalı.

Kamu Spotlarında aşıların hastalığa değil, hastalığın seyrine etki ettiğini bildirilmeli. Aşı olanlarda hasta olur, hastalık dağıtır bilgisi verilmeli.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version