Omicron Nedir – Omicron Türkiye

Yazılım gibi virüs bu Korona, sürekli yeni sürümü çıkıyor; güncel versiyonu ise Omicron oldu. Peki Türkiye bu versiyona hazır mı? Omicron Nedir diye sorup, cevabını vermeye çalışacağım.

Omicron Varyantı Nedir?

Korona virüs ya da Covid 19 adıyla hayatımıza dahil olan bu bela, güncelleme alıp duruyor. Yeni halinin adı Omicron Varyantı oldu.

Omicron Varyantı Nedir?
Korona virüsü sürekli mutasyona uğrauıp, yeni haller ediniyor; omicronda bunun şuan ki isimlerinden birisi. Yani omicron virüsü diye birşey yok, olan korona virüsünün güncellenmiş hali.

Omicron güdemde bu denli yoğun bir şekilde yer edinmesinin sebebi VOC yani endişe verici varyant (Variant of Concern) olması.

Endişe Verici Varyant Nedir?
Bu ismin verilmesinin sebebi bu varyantın önceki varyantlara nazaran daha sıra dışı ve daha çok mutasyon sonucu ortaya çıkması, bu sebeple daha bulaşıcı olma potansiyeli. Ayrıca bir çok mutasyon sebebiyle aşıya karşı direnç gösterebilir oluşu.

Omicron Varyantı Hakkında Neler Biliyoruz?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ – WHO) 26 Kasım 2021 tarihinde B.1.1.529 – Omicron Varyantını endişe verici varyant olarak duyurdu.

Omicron Varyantını Dünya Sağlık Örgütüne ilk rapor eden ülke Güney Afrika oldu ama Alman Sağlık Ajansı rapordan 1 hafta öncesinde bu varyantın Hollanda’da olduğunu doğruladı.

DSÖ’ye göre daha çok sayıda mutasyon sonucu olması, varyantın daha hızlı yayılmasına ve direnli olmasına sebep olabilir.

Mutasyonlar sadece Covid 19’a özgü bir durum değil, çoğu virüs mutasyon geçirir. Omicron varyantının aşılara karşın durumu halen inceleme halinde olsa da, mevcut durumda aşılara karşı direnebilen bir covid varyantına rastlanılmadı.

Niye Mutasyon Oluşuyor?
İnsan vücudu nasıl ki yaşamak için antikor üretip, kendini modernize ediyorsa; virüslerde hayatta kalmak için antikorlara karşı kendilerini modernize etmek durumunda kalıyorlar.

Omicron Varyantı Daha mı Tehlikeli?

Peki omicron ne kadar tehlikeli? Üzerine araştırmalar halen sürüyor, net bir cevap hemen mümkün değil. Yapılan ilk araştırma bulgularına göre tekrar hasta etme ihtimali yüksek ama bu onaylanmış bir bulgu değil.

Şimdiye kadar edinilen bilgilere göre omicron varyantı belirtileri diğer varyantlardan çok da farklı değil. Ama omicron belirtileri ve etkileri hakkında daha net veriler için araştırmalar yapılmaya devam edilmeli. Zira belirtileri, riskleri ve bulaşıcılığı hakkında halen yeterli veri yok.

Omicronun yayıldığı yerlerde hasta sayısında ve yatan hasta sayısında artış gözleniyor olsa da, DSÖ bunun sebebinin omicron olduğu yönünde veri olmadığını belirtiyor.

Beta ve Gamma varyantları hakim oldukları yerlerde lokal patlamalara sebep olsa da, Alfa ve Delta gibi küresel bir yayılım gösteremediler.

Aşılar Omicrona Karşı Etkili mi?

Genel görüş aşıların etkisinin azalacağı yününde ama yine de tamamen etkisiz kalmayacaklarını varsayıyorlar. Tabii bu görüş, net bir bilgi değil.

Omicronu endişe verici kılan şimdiye kadar ki hiç bir varyantın bu kadar mutasyon sonucu ortaya çıkmamış olması, Omicron 50 adet mutasyona sahip olduğu düşünülüyor, bu bir ilk.

50 mutasyonun 30 tanesi virüsün spike proteininde, yani canlı hücresine bağlandığı noktada. Bu onu diğer varyantlardan ayrı kılıyor.

Virüste yaşanan mutasyonun olası sonuçları şöyle.

  • Antikorların virüse bağlandığı noktaları saf dışı bırakmak. Bu durumda aşıların etkisi azalacaktır. Tekrar farklı bir aşı olunmalı ya da omicron varyantına yakalanıp, iyileşilmeli ki bağışıklık sağlansın.
  • Virüsün çoğalma ve hücreye giriş hızında artış.
  • Solunum yollarına ait hücrelere daha kuvvetli bağlanma.

Olası sonuçların 2 tanesi delta varyantı içinde geçerliydi, üçüncüsü Omicrona özel bir duurm.

Omicron Türkiye Durumu Nasıl, Ne Yapmalıyız?

Omicron Türkiye’ye ulaştı, bizde de var bu varyant. Yapmamız gereken belli; Maske, Hijyen ve Sosyal Mesafe. Aşılar görüldüğü üzere etkisini yitirebilir ama bu 3 önlem her daim etkili olacaktır.

Okullarda Omicron görüldü mü bilmiyorum ama neden görülmesin?
Yapılması gereken omicronu daha iyi tanımak ve bu süreçle önlemi elden bırakmamak.

Varyan hakkında ilk veriler iç açıcı değilse, zaten ara tatile çok kalmadı, uzaktan eğitime geçiş olmasa dahi gruplandırılmış eğitime geçilmeli.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version