1. Ana Sayfa
  2. Otizm Spektrum Bozukluğu
  3. Otizm Eğitimi İçin 10 İpucu

Otizm Eğitimi İçin 10 İpucu

featured

Otizmli bireyler hakkında şu yazımızda bir takım genel kültür temelinde bilgiler verdik, şimdi ise eğitimleri hakkında konuşmak istiyoruz. Bu konuşmayı ise Otizm Eğitimi İçin 10 İpucu başlığı altından yapacağız. Bu yazımız Özel Eğitim kategorisi altında listelenecektir.

Otizm Spektrum Bozukluğu bazen kısaca Otizm olarak kullanılır bazen de ilk harflerinin kısaltması OSB ile kullanımı görülür. Bazı siteler ASD ile Autism Spectrum Disorder kısaltması ile İngilizce olarak terimler kullanır; bunlar aynı şeyi ifade etmektedir. Meraklanmanıza gerek yok.

Otizm Eğitimi İçin 10 İpucu | Özel Eğitim

Otizm Eğitimi İçin İpuçları

Otizmli bireyler ya da bir şekilde özel eğitim ihtiyacı olan başka bir birey olsun, eğitimin nasıl işleneceği çocuğa bağlıdır. Öncelikle bireysel olarak değerlendirilmeli ve nihayetinde bireysel eğitim planı oluşturulmalıdır. Lakin, bu eğitimlerden maksimum fayda almak için uygulamanız gereken bazı taktikler vardır, ki bunların 10 tanesini burada Otizm Eğitimi için 10 İpucu başlığı ile vereceğiz.

Yapılandırılmış Bir Ortam Hazırlayın

Otizmli çocuklar rutinleri sever. Onlara yapılandırılmış bir ortam hazırlayarak, rahat edecekleri şekilde hazır olmalarını sağlaya bilirsiniz. Otizmli bireyler karar vermeyi sevmez, onlara karar vermeleri asgari düzeye indirecek bir ortam sunarsanız, mutlu olurlar.

Otizmli bireyler için sapmalar ve gecikmeler istenen bir durum değildir. Bu sebeple yapılandırılmış bir ortam ile istenmeyen durumları engelleyebilirsiniz.

Özel eğitimde yapılandırılmış ortamlar ilerleyen süreçlerde tercih edilmez, lakin özellikle OSB’li bireyler için ilk eğitim zamanlarında yapılandırılmış ortamların etkisi görmezden gelinemeyecek kadar fazladır.

Yapılandırmayı, hem öğretmen için hem öğrenci için; eğitim ortamının ve ders planlarının neyi ne kadar ve ne süreyle yapması gerektiğinin açıkça anlaşıldığı bir şekilde, ne zaman başlanacağı ve biteceği ile bitince ne olacağı konusunda hiç bir kör nokta bırakmadan yapmalıyız.

İletişimi Kolaylaştırın | Otizm Özel Eğitimi

İletişim demek sadece konuşmak değildir. Kabaca insanlar ifade edici ve alıcı olmak üzere iki dil becerisine sahiptir. Ne ifade edici ne de alıcı dil sadece konuşmaya dayalı değildir.

Bildiğiniz üzere işitme yetersizliği bulunan bireyler işaret dilini kullanmaktalar ve iletişim konusunda her hangi bir eksiklik yaşamıyorlar. Yani konuşmadan da anlaşılabilir.

Otizlim bireyler konuşarak iletişim kurmaya, göz temasında bulunmaya pek niyetlenmezler. Bu onlarla iletişim kurma konusunda başka arayışlara girmemizi gerektirir.

Amerika’da bazı eğitim merkezleri Otizlim bireylere eğitim verirken işaret dilini kullanmaktadır. Bunun yanı sıra resim kartları ya da cihazlı iletişim yöntemleri de tercih edilebilir.

Otizmli bireylerde eğitim ve öğretimin kalitesini artırmak, tüm öğrencilerde olduğu gibi sağlıklı bir iletişim ile mümkündür. Bu yüzden kolaylaştırılmış iletişim tekniklerini kullanmak mühimdir.
Kolaylaştırılmış iletişim için Google araması yapabilirsiniz, logoya tıklamanız yeterlidir.

Görsel Yardımcılar Kullanın

Görsellik, sadece otizlimli değil; tüm çocukların eğitimi için önemli ve kolaylaştırıcıdır. Bu yüzden ayrım göstermeksizin tüm çocuklarda kullanımı tavsiye edilmektedir.

Görsel yardımcılar sadece resimler değil, videolar, slaytlar ve online içerikler olarak da ele alınabilir. Bu içeriklerde akran öğretimi de yapılabilir.

Yazımız güncellenecektir…

Yazının güncellenmesi yerine yeni şekillerde giriş yapılmış olup, bu sayfa ilerleyen süreçte silinecektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap