1. Ana Sayfa
  2. Otizm Spektrum Bozukluğu
  3. Otizm Yaygınlığı

Otizm Yaygınlığı

featured

Aksaray’da yaşanan iğrenç olay karşısında, Otizm hakkında bilgi vermem gereken yazıların miktarını arttırmayı hedefledim ve ilk olarak Otizm Yaygınlığı hakkında konuşacağım. Bu sayede, bir şekilde insanların Otizm Spektrum Bozukluğu hakkında bilgi sahibi olmasını umuyorum.

Otizm Bir Tercih Değildir!
Her şeyden önce bunu vurgulamak lazım.
Otizm aile hakkında da bilgi vermez.
Çok zenginde olsanız, fakirde; okumuş da olsanız, cahil de; fark gözetmeksizin otizmli bir çocuğa sahip olabilirsiniz.
Bunları bilin ki ne bir Otizmlil bireye kin güdün ne ailesine bahane bulun.
Kız ya da erkek doğmak kadar rastlantısal olabilir.

Otizm Yaygınlığı Bilgileri

Otizm ya da Otizm Spektrum Bozukluğu bir farklılıktır. Bunun farkında olmayanların ön yargılı insanlar olduğunun da göstergesidir.

2018 yılında CDC tarafından verilen bilgilere göre her 59 yeni doğan çocuktan 1 tanesinde Otizme rastlanıyor. Bu istatistik kalıcı değil, eskiden 70 yeni doğandan biriydi; ilerleyen zamanda da belki 40 çocuktan biri olacak. Zira her geçen süre daha sık rastlanıyor.

  • 59 çocukta 1
  • 37 erkekte 1
  • 151 kızda 1

Görüldüğü üzere erkek çocuklarda rastlanma ihtimali kızlara nazaran 4 kat. Bu sebeple çoğu otizmli erkektir. Burada beyin yapısı kaynaklı faktörler devreye giriyor.

2 yaşından önce tespit edilebilir olmasına rağmen, çoğunlukta 4 yaş sonrasında tanı konuyor. Bu erken ve gerekli eğitimin alınma zamanının geçmesine sebep oluyor. Bu durumun sebebi ise insanların tepkilerinden korkan ailelerin geçer diye umut etmesi. Görüldüğü üzere insanlar otizmli bireylerin hayatını mahvetmeye çok erken başlıyor.

Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylerin neredeyse 3’de 1’i zihinsel yetersizliğe de sahip yani IQ 70 ve altında. 4’de 1’i ise sınır bölgede (border line) ve 71-85 aralığında IQ düzeyine sahip. Geri kalanların IQ düzeyi ise 85 üzerinde.

Otizm ayrım gözetmez, her etnik guruptan insanda, her sosyo ekonomik durumda ki insana; herkes ailenin bebeğinde olabilir.

Tıbbi bir tanılama yöntemi yoktur, ne kan tahlilinde ne röntgende belli olmaz.

Tek çaresi erken ve etkili eğitimdir.
Tabii insanlar eğitim haklarını ellerinden almaya kalkmadığı sürece.

Güzel bir kaynak olarak CDC.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap