1. Ana Sayfa
 2. Gündemden Seçmeler
 3. Otizmli Olmak Bir Tercih Değil

Otizmli Olmak Bir Tercih Değil

featured

İnsanların kararları sorgulanabilir, daha iyisi daha ucuzu varken niye bunu tercih ettin diye hesapta sorabiliriz; lakin Otizmli Olmak Bir Tercih değil, yadırgamak kimsenin haddine değil.

Son günlerde gündemden düşmeyen bir durum var, Aksaray’da yaşanan vahim bir durum; Otizim Spektrum Bozukluğu olan özel öğrencilere karşın yürütülen kara kampanyadan bahsediyorum.

Otizmli Olmak Bir Tercih Değil | Zulme Sessiz Kalan Dilsiz Şeytandır!

“Zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır” hadisi var, dini boyutu geçersek Amerikan yüksek mahkemesinin 18 kanun koyucudan biri olarak kabul ettiği kişinin söylemi. Bu sebeple ben zulme sessiz kalmıyor, tepkimi dile getiriyorum.

Otizmli olmak bir tercih değil ama cehalet öyle.
Her hangi bir birey otizmli olarak dünyaya gelebilir, bunun bir kanunu kuralı yok. Yani tercih edilen bir şey değil, yani bir bireyi otizmli diye dışlamak saçma. İnsanları kararları ile yaptıkları ile sorgularsınız ve dışlarsınız; kabul edebilirim. Ama bu durumu kabul etmek imkansız.

Otizm Spektrum Bozukluğu, 2018 CDC verilerine göre, 59 çocuktan birinde rastlanıyor. Bu durum istenmeyen bir şey ama önüne de geçemiyoruz ve sıklığı her geçen gün artıyor. Ayrıca şunu yaparsanız çocuğunuz böyle olur diye bir durumda yok, yani ailelerde otizmli çocuğum olsun diye uğraş vermiyor.

 • 59 çocuktan biri otizmli..
  • 37 erkek çocukta 1
  • 151 kız çocukta 1 sıklıkta.

Şimdi gelelim olaya, ben anlatmayacağım; şu Google sorgusuna tıklayın ve insanlık dışı hareketleri görün.

 • Otizmli bireyler sizin bu insanlık dışı hareketlerinizi kınamayacak, size kızmayacak, kin tutmayacak. Hanginizin daha insan olduğunu sorgulamayalım.
 • Sizin bu insanlık dışı tavrınız otizmli çocuğa sahip aileleri hedef alıyor, yani aslında sizin gibi normal insanları.
 • Otizmlilerden korkmanızın sebepleri varsa, onların sizin gibi insanlar yüzünden yeterli ve düzgün eğitim alamamış olmalarıdır.
 • Ben otizmli bireylerin kötü niyetli davrandığını hiç görmedim, sizlerde ise bu kötü niyet taşıyor bile.
 • Sizin çocuklarınızda otizm olmasa dahi torunlarınız var, hiç mi korkmazsınız kınadığınız başınıza gelir diye?
 • Islah edilmeniz gerekiyor, umarım ki bunu erkenden fark eder ve başka insanların hayatlarını kurcalamayı, insanları aşağılamayı bırakırsınız.
 • Cehaletiniz sizin tercihiniz, kınanması gerekenler sizlersiniz. Sizlerle aynı düşünce yapısına sahip olmasınlar diye çocuklarınız sizden uzaklaştırılmalı ama insan haklarına uymaz.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap