Özel Eğitim İçin 3 Ortam Düzenlemesi

cropped-Özel-Eğitim-İçin-3-Ortam-Düzenlemesi.png

Ortam, çevre; insan için çok önemli. İçinde bulunduğumuz ortama göre hareket eder, düşünürüz. En basit örneği AVM’lerdir. Tamamen harcama yapmamızı ister, ona göre ortam düzenlemesi yapılır. Peki ya özel eğitim için 3 ortam düzenlemesi ne olabilir?

Özel eğitim olarak kaleme alıyor olsam da, evrensel tasarım çerçevesinde bilgiler aktaracağım; herkes faydalanabilir.

Daha İyisi Özel Eğitim İçin 3 Ortam Düzenlemesi

Bu yazıya daha zeki olmak etiketini ekleyeceğim, bundan sonrasında da bu tip yazılara devam edeceğim; umarım ki faydalı olur.

5 Kişi Kuralı | Daha Zeki Olmak

İş Filozofu Jim Rohn demiş ki, kısaca, en sık etkileşim kurduğumuz 5 kişinin ortalamasıyız. Çevreyi düzenlemek bu sebeple gerekli, ilk olarak da takıldığımız kişiler. Daha zeki olmak için daha akıllı insanlarla takılmalıyız, tabii bu süreçte onların ortalamasını çok düşürmemek gerek.

Arkadaş çevremiz çok önemli, neyseler oyuz çünkü.
Kendimizi kandırmanın anlamı yok, ayak bağı olan kişilerden kurtulmalıyız. Daha iyiye yönelmeliyiz.

Konuyu özel eğitim tarafından incelersek, ayrıştırmanın iyi bir şey olmadığını anlarız. Özel çocukları akranları ile birlikte eğitmeliyiz, sadece akran eğitimi adına değil, her alanda akranlarıyla olmalı. Zira bu ortama işi sadece daha zeki olmak adına değil, sosyallik, duygusallık, vatan severlik, bağımsızlık içinde hesaplanabilir.

Yeterince Uyku | Gerekli Uyku

Uyku kalitesi hakkında da yazmak istiyorum şu an sadece bir kısmına değineceğim. Uyku şart! Yeterince uyku, gerekli uykudur. Hepimizin farklı olduğu bir konu uyku süresidir, ne kadar uyumalıyım diyenlere cevabım yeterince.

Uyumadığınız zaman daha zeki olmanın aksine, zeka düzeyiniz azalabilir. Evet, olabilir; var böyle araştırmalar. Bir iki sefer geçici bir zeka düzeyi gerilemesi olur; sonra yavaş yavaş kalıcı.

Beynimiz çokça miktarda enerji kullanır, bu enerji depolanmalıdır. Bu depolanma esnasında da enerji hatlarını dinlendirmemiz gereklidir. İşleyen demir pas tutmaz doğru, zira aşınır. Aşınmayı minimize etmemiz gerekiyor.

Özel eğitim açısından bakalım yine, her insan uyumalı. Gelişim gösteren çocuklarımız daha çok uyumalı. Uykusuz olan biri huysuzlanır, huysuzlanan biri için öfke sorunları ve davranış problemleri son derece sık karşılaşılan bir durumdur. Bu istenmeyenleri önlemek için gerekli uyku sağlanmalıdır.

Okumadan Olmaz | Özel Eğitim İçin 3 Ortam Düzenlemesi

Okumak, ilk emir. Görmezden gelinemez.
Okumak önemlidir, ne çok ne az; önemlidir, tam önemli.

Okumak size yeni kapılar açar, yeni pencereler sağlar.
Okumakla öğrenebilirsiniz. Öğrendikçe gelişirsiniz.

Ayrıca okumak sayesinde yeni konularda bilgi sahibi olur ve konuşabilirsiniz, ki bu durum ilk maddemiz olan 5 kişi kuralına yardımcı olacak, yeni ve daha iyi kişilerle tanış olup etkileşim kurabileceksiniz.

Özel eğitimde okumak apayrı ve başlı başına bir amaçtır. Okumak için kalın kitaplara gerek yoktur, takvim yaprakları veya broşürlerde yeterli olup; yadsınamaz ilerlemeler sağlayacaktır.

Neden ve Kime Ortam Düzenlemesi

Bu yazı başlık bakımından özel eğitim gereksinimli öğrencileri hedef almış durumda, zira benim öncelikli hedefin onları bağımsız bir yaşama hazır kılmak. Lakin içeriğine bakarsanız, yer alan 3 düzenlemede tüm insanlığa faydalıdır, hemde yadsınamaz ölçüde.

Çocuklarınız ve kendiniz için bu düzenlemeler önerilerini dikkate alın. Daha zeki, daha bilgili ve ilgili bir gelecek için bunlar gerekli.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version