1. Ana Sayfa
  2. Özel Eğitim
  3. Özel Eğitim ile Site İçeriği Uyumlu mu ? | Özel Eğitim

Özel Eğitim ile Site İçeriği Uyumlu mu ? | Özel Eğitim

featured

zfatihkaya.com adresine bir içerik girerken arkadaşım ile denk geldik, oturup konuşurken konu siteye geldi. İnceledi, Fatih dedi; özel eğitim ile site içeriği uyumlu mu ? Ben ilk baş bi’düşündüm, nasıl savunabilirim kendimi diye.

İlgili soruya karşın özel eğitim ile alakalar kurmaya niyetlendim. Bence var.

Özel Eğitim ile Site İçeriği Uyumlu mu ?

Benim önceliğim özel eğitim, zira bir özel eğitim öğretmeni olarak bu doğal bir durum. Peki diğer konular da ne?
Özel Eğitim hayattan kopuk değildir. Günlük Hayatı hedefler. Yani günlük hayatı kategorisini garipsememek gerekiyor. Genel eğitim öğrencilerin bir kısmını görmezden gelebilir, lakin bu özel eğitim için geçerli değildir, herkesi kapsar. Hatta bu konuda evrensel tasarımdan bahsetmek gerekir.

Evrensel Tasarım|Özel Eğitim

Evrensel bir tasarımla her şeyi herkesin kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bir araba olsun söz konusu tasarım. Eğer yeterli şartları sağlıyorsa bu arabayı herkes kullanabilir. Ne yaş önemlidir, ne cinsiyet nede yetersizlik-engel durumu.

Şöyle düşünün, bir merdiven varsa oradan sadece yürüyebilen kişiler çıkar; merdiven çok dik ise sadece gücü yetenler. Merdiven yerine uygun eğimde bir rampa varsa hem yürüyenler, hem güçlüler, hem güçsüzler hemde tekerlekli sandalyeye mahkum olan bireyler o rampayı çıkabilir.

Evrensel tasarımla yetersizlikler engellere dönüşmez. Yukarıda yer alan örneği düşünün, tekerlekli sandalye merdivenden çıkamazsa, merdiven ona engel olur. Rampa ise engeli ortadan kaldırır.

Benim de amacım bu, Özel Eğitim ile Site İçeriği Uyumlu mu diye sorgulamaya gerek kalması beni üzse de, amacım herkesin bu siteden faydalanması. Herkesin benim yazdığım kategoriler ile bir adım öne çıkması.

Ortopedik yetersizliği olan ya da işitme veya görme, fark etmez, belki özel eğitim öğretmeni olmak isteyecek; işte benim özel eğitim öğretmenliği kategorim ona yardımcı olacak.

Her hangi biri kredi kartı kampanyası baksa ya da ev geçindirmek derdine düşse, ben yine yardımcı olacağım.

Özel Eğitim ile Site İçeriği Uyumlu mu Diyorsak

Benim öncelikle ilgilenmem gereken özel eğitim öğrencilerim ve aileleri. Bir velim benim sayemde evini daha rahat geçindirsin isterim. Zaten alacağı bir eşyayı daha ucuza alsın isterim. Ya da öğrencim, mezun olunca bunları bilsin, faydalansın.

Bakın, eğitimin amacı bireyleri bağımsız yaşama hazırlamaktır. Özel Eğitimin amacı ise özel bireyleri bağımsız yaşama hazırlamak. Kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak, kendilerini gerçekleştirme haklarını onlara sunmaktır.

Bir site özel eğitimle alakalı diye başka konulara değinmesi yasaklanamaz, olması gerekendir bu; hayatın içinden paylaşımlarda bulunmaktır amaç. Aksine, özel eğitim kaynağı oluşturmak ise amaç; her konuya bulaşmamız gerekir. Ev eşyaları, beyaz eşyalar, tamirat-tadilat, fizik, matematik, kimya, biyoloji, spor, ulaşım, konaklama, bankalar ve daha niceleri.

Özel Eğitimin aksine, örneğin quantum mekaniği üzerine bir site olsaydık, içerik ile amaç çelişmesi başka konularla olabilirdi. Quantum Mekaniği sitesinde MTV Kampanyaları yer alamazdı, bizde olur.

Evrensel tasarımla alakalı görseller için google araması yapabilirsiniz.
Bu yazı Fatih KAYA tarafından Özel Eğitim ile site içeriklerinin ilişkisini açıklamak adına yazılmıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!

Yorumlar (1)

  1. Eğitimde evrensel tasarım çok önemli.
    Tek bir ders ile herkese öğretim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.