Özel Eğitim Öğretmeni Açık Kadro Sayısı 2021

Üniversite tercih döneminde olmamız sebebiyle, muhtemel adaylar için, Özel Eğitim Öğretmeni Açık Kadro Sayısı 2021 adlı yazımızı kaleme alıyorum. Bu yazının amacı olası adaylar için Özel Eğitim Öğretmeni Atanma durumu hakkında bilgi vermektir.

Burada yer alan bilgiler derlenmiş verilerden oluşmaktadır. Bakanlığın ya da Genel Müdürlüğün vermiş olduğu bir sayı değildir.

2021 Özel Eğitim Öğretmenliği Atanma Sayısı – Açık Kadro

Bu yazı azamiyi değil, asgariyi baz almaktadır. Beleşten umut verici konuşmak yerine, derlediğim bilgilerle Özel Eğitim Öğretmenliği Açık Kadro Sayısı üzerine konuşacağım, bu atanma sayısı hakkında da bilgi verici olacaktır.

Elimizde 2 net bilgi var, biri 2021 yaz dönemi atama kontenjanları yani tayin olacak öğretmenler için hali hazırda açık olduğu bakanlıkça bildirilmiş kontenjanlar. İkincisi ise bu sene alımı yapılacak 2094 sözleşmeli özel eğitim öğretmeni.

İlk bilgi kaynağı hakkında şöyle bilgi vereyim.

  • Tüm açık kadrolar tayin için açılmaz, yani mevcut verilen sayıdan daha fazla açık var.
  • Yaklaşık 17 bin 800 civarı özel eğitim öğretmeni için tayin kontenjanı verilmiş.
  • Bizim okulda 16 özel eğitim öğretmeni açığı varken, 2 kontenjan açılmış durumda.
  • Yani bu liste olan miktardan çok daha az kontenjanı gösterir nitelikte.

İkinci bilgi kaynağımız bu sene yapılan alımlar. 2094 Sözleşmeli Öğretmen alımı yapılacak ve dönem başında görevde olacaklar. Her ne kadar bu açık kapanmış sayılsa da, halen atama gerçekleşmediği için yinde değinmek istedim.

Özel Eğitim Öğretmenliği Atamaları Kolay mı?

Akıllara gelen en önemli soru bu oluyor, 4 sene okuyup sonrasında atanamama korkusu bir öğretmenin baş belasıdır. Yine var sayımlar üzerine, toz pembe göstermeden anlatmaya çalışacağım.

2018 yılında bu bölüme başlayan öğrenci sayısı 2.8k civarında. Bu öğrenciler 2022 yılında mezun olacaklar. Yani 2021 de üniversiteye başlayanlar 1.sınıfı bitirince.

Yaklaşık 18 bin açık var, her sene 3 değil 4k mezun verilse; açık yine kapanmaz.
Her sene 5k mezun verilsin, yine kapanmıyor aslında. Çünkü verilen liste buzdağının görünen kısmı kadar az açık belli ediyor.

Ayrıca her geçen sene özel eğitime muhtaç öğrenci sayısında artış yaşanıyor, her ne kadar istenmedik bir durum olsa da bu özel eğitim öğretmeni ihtiyacını arttıran bir faktör.

2000’li yıllarda 250 çocukta 1 OSB görülürdü, şimdiler 50 çocukta 1.

Her 4 OSB için 2 Özel Eğitim Öğretmeni gerekiyor.

Şöyle ya da böyle demeden atanma durumunu kendiniz düşünün, sürekli artan öğrenci sayısı bir yanda dursun, emekliliğe ayrılan ve bölüm değiştiren özel eğitimcilerde var.

Bunun yanı sıra 64 puan civarında bir KPSS taban puanına sahip kaç bölüm var?

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık