1. Ana Sayfa
 2. Özel Eğitim Öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmeni Maaşları 2019

Özel Eğitim Öğretmeni Maaşları 2019

Bir meslek seçme arifesinde olan üniversite öğrencisi adaylarının aklındaki en büyük sorulardan birisi, tercih edecekleri mesleklerin aldığı-alacağı maaşlar. Bu yazımızda özel eğitim öğretmeni maaşları 2019 olarak ele alınacak ve maaşlar hakkında bilgi vereceğiz.

Güncel Sözleşmeli Öğretmen Maaşları için ilgili yazıya gidiniz…

Bu yazı geçerliliğini yitirmiştir…
2019 yılı için kaleme alınıp, 2020 için güncelleme almış olsa da; güncellemeye devam etmeyeceğim.

Öncelikle belirtmemiz gereken alımların şeklidir, öğretmenler hali hazırda sadece sözleşmeli olarak atanabiliyorlar. Açıklamalarımız bu bilgi ışığında devam edecektir.

2020 Eylül Öğretmen Maaşları

Bu yazıyı artık sadece yeni başlayan öğretmenler için güncelliyor olacağım.

2020 Temmuz ayında açıklanan enflasyon oranları ile enflasyon farkı ile birlikte %5.75 zam yapılacak. Bu durum öğretmenlerin maaşlarına ve ek ders gibi diğer gelirlerine de yansıyacak. Bu durumda 4.250 civarında bir maaş ile işe başlanacaktır.

Öğretmenler devlet memurudur, bu sebeple maaşlarını peşin alırlar; yani maaşı alır ve sonra çalışır. Bu sebeple her ay aldınız maaş çalışacağınız ayın maaşıdır.

15 Mart maaşınız aslında 15 Mart – 15 Nisan döneminin peşin maaşıdır.
Bu sebeple atandığınızda yani 15 Eylülde alacağınız maaş 15 Eylül 2020 – 15 Ekim 2020 döneminin maaşı olacaktır.
Lakin siz iş başını 4 Eylül 2020 tarihinde yaparsanız 15 Eylülde alacağınız maaş 4-14 eylül arasında çalıştığınız 11 gün ve sonrasında peşin alacağınız maaş olacaktır; bu durumda ilk maaşınız 41 günlük olacak; 5.800 lira civarında olacaktır. Tabii yine Eylül 2020 içinde 1210 lira civarınnda kırtasiye yardımı alacaksınız. Herşey yolunda giderse 7 bin lira tutarında bir para ilk maaş olarak size yatacaktır.

Güncel Sözleşmeli Öğretmen Maaşları için ilgili yazıya gidiniz…

Bunlara ek olarak, Ekim ayının ilk 10 gününde Eylül ayı boyunca hak ettiğiniz ek derslerde yatırılacak, bu girdiğiniz ek derse bağlı olacaktır. Sözleşmeli ek ders ücretini Özel Eğitim Öğretmenleri %25 fazla almaktadır, bunu da hesaba katmayı ihmal etmeyin.

Eski öğretmen arkadaşlarımız maaşlarını paylaşmıyorlar, lakin siz yeni arkadaşlar maaşlarını bizimle paylaşırsa; haksızlık var mı yok mu herkes görebilir, belkide siz az aldınız.

2020 Sözleşmeli Öğretmen Maaşları – Özel Eğitim

Ocak 15 geçti, detaylar belli oldu. Buna göre yeni atanacak sözleşmeli meslektaşlarımızında maaşlarıda belli oldu. Tabii hatırlatmak gerekiyor, aile yardımı vs yok bunların içinde. Durumunuza göre artış olabilir.

Yeni atanan bir öğretmen 4 bin 89 lira maaş alacak.
Bunlara ek olarak aşağıda da dile getirdiğimiz gibi aile yardımı, çocuk yardımı, ek dersler, nöbet ücretleri eklenecek ve 5 bin lirayı geçecek aylık geliriniz.

İlk 5 yıl için 4 bin 89 lira, sonra her 5 yıl için fark edecek şekilde;
4 bin 187 lira, 4 bin 276 lira, 4 bin 825 lira ve 5 bin 11 lira şeklinde maaş dağılımı olacak. Tabii bunlar 5 ve katı hizmet yıllarına göre, yeni atansanızda 4. yıl kadronuz geleceği için bu ayrımı bilmeniz gerekmiyor.

Yeni Atanan Sözleşmeli Özel Eğitim Öğretmeni Maaşları 2019

Okul dönemlerinde yaklaşık olarak 5 bin lira.
Evet, kesin bilgi; inanabiliriz.

Güncel Sözleşmeli Öğretmen Maaşları için ilgili yazıya gidiniz…

Yeni atanan bir sözleşmeli özel eğitim öğretmeninin aylık eline geçecek para yaklaşık 5 bin liradır.

Tabii, bu sadece maaş değildir.
Maaş + Ek ders.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşı | Özel Eğitim Öğretmenliği

Yeni atanan bir sözleşmeli öğretmen yaklaşık olarak 3 bin 800 lira maaş alır. Bu tüm branşlar için geçerlidir. Bundan daha azı BES ve sendika kesintileri ile olur, fazlası ise üstüne eş ve çocuk yardımları gelebilir.

Maaşı biraz daha netlersek 3 bin 780 lira civarında olduğunu duydum, evet temmuz 2019 zamlarıyla.

Bu durumda, ne öğretmeni olursanız olun maaşınız budur.

Üstüne yukarıda sayılanlara ek olarak ek dersler, nöbet ücretleri, sınav ücretleri gelebilir; bunlar size bağlıdır.

Ek Ders Ücretleri | Özel Eğitim Öğretmeni Maaşları 2019

Ek ders, normalde girmeniz gerekenden daha fazla sayıda derse girmeniz durumunda ödenen fazla mesai ücretidir. Kadrolu öğretmen ile sözleşmeli öğretmen arasında 3 lira fark eder, kadrolu fazla alır.

Biz özel eğitim öğretmeni ek dersini %25 fazla alır, yani 4 değil 5 lira gibi.

Burada yeni öğretmenlerin bilmesi gereken yeni bilgiler mevcut, ek ders hesabı. Bir öğretmen olarak haftada 15 saat derse kesinlikle girmeniz gerekiyor, bu sizin maaş karşılığınız. Yani o 3 bin 780 lira.

Özel Eğitim Öğretmenleri sınıf öğretmeni olarak atanır, bu durumda sürekli bir sınıfta olmanız gerekir, 5 gün boyunca. Günde 6 saat dersten, 30 saat haftalık ders, 15 saati ek ders olur.

Bir öğretmen verdiği her 10 saat içinde 1 saat ek ders alır, hazırlık süresi olarak ele alınır. 30 saat içinse 3 saatten, 18 saat ek ders yapar. Bu durum ayda 4 hafta var dersek, 72 saat ek ders yapar.

Sözleşmeli bir öğretmenin ek dersi 17~18 lira dolaylarında, tabii özel eğitim öğretmeni ise; 72*17=1224.
17 liradan hesaplarsak, bin 224 lira ek ders ücretiniz yatacaktır, tabii her ayın 4 haftadan ibaret olmadığını da hatırlatmak gereklidir.

Maaşınıza bu miktarı eklersek; 3780+1224=5004
5 bin 4 lira yapar.
O ay içinde ÖSYM, MEB ya da Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi açık öğretim fakültesi sınavlarında gözetmenlik ile, hafta içi ya da sonunda vereceğiniz kurslar ile veya yurtlarda nöbet ile aylık 6 bin-6 bin 500 liraya kadar çıkabilirsiniz.

Tabii bu durumlar okullar açıkken geçerli.
Ya okullar kapalı, öğrenci yoksa.
O zaman ek ders olmaz mı?
Seminer döneminde olur.
Geri kalan kısımlarda olmaz, yılda iki ay.
Bu yaz sürecinde ise ÖSYM sınavları mevcuttur, yine bir şekilde kazanç eldesi mümkündür.

Öğretmenlere Rica

Yazımıza destek olmak amaçlı maaş bilgilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Kaç yıllık öğretmen olduğunuzu, aile yardım bilgilerinizi paylaşın.
Bu sayede sizinle aynı durumda olup sizden farklı, az ya da çok, maaş alanlarla bir araya gelip; hataları düzeltebilirsiniz…

Bu yazı özel eğitim öğretmenliği adayları için maaş bilgisi içermektedir. Bu yazıyı destekleyecek bir kaç kaynak; Ek Ders Yönetmeliği ve Memurlar.Net Maaş Hesaplama Aracı olarak eklenmiştir.

Özel Kurumlarda Özel Eğitim Maaşları

Özel kurumlar ya da özel sektörde çalışan öğretmen arkadaşlarımla konuşmalarım sonucuna göre genelde en düşük alan 2 bin 500 lira civarında maaş alıyor. Üst limit ise 12 bin lira olarak denk geldim, eminim daha fazla alanlarda vardır.

Alt limit için ne yazık ki asgari maaşla çalışan öğretmen arkadaşlarında olduğunu öğrendim ve beni üzdü. Şahsen ben 4 yıl boyunca dirsek çürütüp, asgari maaşla öğretmenlik yapacağıma gider asgari maaşla kasiyerlik ya da müşteri temsilciliği yaparım. En azından mesleğimi rezil etmem ve piyasayı düşürmem.

Gerçi ücretli öğretmenlik belası da var, düşünün ki asgari ücretin de altında çalışıyorlar. Ben buna da karşıyım, çalışmayın; sizin yerinize hiç eğitimden öğretimden anlamayan biri çalışsın, sonuçta sistem patlar ve öğretmenlerin kıymeti anlaşılır.

Üst kısımdan maaş alan özel eğitim öğretmenlerinin sadece lisans mezunu olmadığını, kendisini nitelik olarak geliştirdiğini belirtmek isterim; reklam ve çevre de olunca maaşlar katlanıyor haliyle.

Bu yazıyı bilerek alta aldım, güncelleme sonrası gereksizleşti.

Aşağıda yer alan bilgilerin hepsi esasında güncelliğini kaybetmiştir. Zira Ocak 2020 zamları 15 Aralık 2019 tarihinden itibaren uygulacaktır. Ayrıca asgari ücret hakkındaki görüşmelerin sonucuda maaşlara etki edecek. Bu sebeple Asgari Ücret ve 2020 Memur zammı belli olunca aşağıda yer alan bilgileri güncelleyeceğiz. 21/12/2019

Ocak 2020 de ayrıca 15 Aralık – 15 Ocak arasındaki maaş içinde fark alınacak. Totalde aylık gelirin 5 bin 300 lira civarında çıkacağını düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (8)

Popüler Yorumlar
 1. 3 sene önce

  Bakanlık birlik sağlasa ve herkes her ay için tüm il ve ilçeler için aynı durum ve derecede ki öğretmenlerin maaşlarını yayınlasa, şüphe kalmasa.
  Ben bizim ilçe mem’e hiç güvenmiyorum.

 2. 80 saate ne öğreneceksiniz ne öğretecek siniz bu işi okuyanlar yapsın girmeyin siz icine

Yapılan Yorumlar
 1. 4 sene önce

  Özel eğitim öğretmenliğine yeni atandım, maaşım ne kadar olacak.
  4 bin lirayı geçer mi, özelde 4 bin liraya çalışıyordum.

  • Önümüzde ki Ocak ayına kadar maaş durumu yukarıda yer aldığı gibidir.
   Maaşınız ek dersle birlikte 4 bin lirayı geçer, 5 bin liraya yaklaşır.
   Çalışma saatiniz bakımından hesaplarsanız daha karlı olduğunu göreceksiniz.

 2. 3 sene önce

  Ben demekki sınıf öğretmeniyim 80 saatlik zihinsel engelli sertifikam var sertifika kursuna gitmek istiyorum zihinsel engelli okulları öğretmenleri gönderiyor beni gönderecek okul bulamadım kursa gitmek istiyorum

  • 80 saate ne öğreneceksiniz ne öğretecek siniz bu işi okuyanlar yapsın girmeyin siz icine

  • 80 saat çok fazla özel eğitim öğretmenliği için biz bile lisans mezunuyuz o kadar saat almadık asdsafsafsa

 3. 20~30 lira fark ediyor, ben doğudayı m diye fazla alıyorum maaşımı

 4. 3 sene önce

  Bakanlık birlik sağlasa ve herkes her ay için tüm il ve ilçeler için aynı durum ve derecede ki öğretmenlerin maaşlarını yayınlasa, şüphe kalmasa.
  Ben bizim ilçe mem’e hiç güvenmiyorum.

 5. 3 sene önce

  Benim maaşımda yaklaşık bu civarda