1. Ana Sayfa
  2. Özel Eğitim Öğretmenliği
  3. Özel Eğitimde Bağırmak Var mı?

Özel Eğitimde Bağırmak Var mı?

featured

Özel eğitim öğretmenleri hakkında ufaktan bilgisi olan kişilerin sıklıkla dile getirdiği durum Özel Eğitimde Bağırmak Var mı?

Özel eğitimciler neden çok bağırır, buna değinmek lazım. Bunu açıkladıktan sonra bazı şeyler anlamlı gelecek. Dışarıdan bakıldığında bağırmak ve emirler vermek pek iç açıcı bir durum değil; zaten bende bu duruma doğru veya yanlış demiyorum.

Özel Eğitimde Bağırmak Var mı? Neden Bağırıyorlar?

İnsanlar neden konuşur, bunun cevabında yatar bağırmanın sebebi.
Evet, iletişim için.
Çok insansıncıl gözükmese de, durum böyle.
Peki neden bu şekilde bir iletişim kurmak gerekir ki diye sorarsanız, çocukların şimdiye kadar gördüğü yegane şey bu. Bir şey yapmaları gerekiyorsa hep bağrılmış, dolayısıyla kendileri bu şekilde koşullamışlar.

Hatırladıkları ilk andan itibaren yapmaları gereken ve ya yapmamaları gereken her şey için bağrılan çocuklar, bağrılmadığı sürece istediklerini yapabileceklerini sanıyorlar; durum böyle olunca ortaya desibel rekorları çıkıyor.

Tabii bir de bizim yabancılarla bile bağırarak Türkçe konuşuyor oluşumuzu göz ardı edemeyiz, anlatamıyorsak bağırırız.

Kalabalık Sınıflar

Başka bir durumsa sınıfların bazen haddinden kalabalık olması ile oluşan kargaşayı bastırmak amacı var. Malumunuz ki idareciler sınıfları her zaman legal sınıra kadar doldurmaktan yana, her çocuğu bir tutarak yaptıkları kağıt üstünde doğru ama pratikte yanlış uygulama sebebiyle, sınıflarda oluşan kargaşayı bastırmak için elde kalan yegane yöntem nara atmak olabiliyor.

Örneğin bir otizm spektrum sınıfı 4 kişi ile sınırlı olması lazım ama bazen bu çok fazla olabiliyor. Çocukların durumu çok ağırsa, öğretmenin o an ilgilendiği haricindeki çocuklar ortalığı yıkmakla meşgul olmasın diye ürkütmenin de dahil olduğu amaçlarla yine bağrılabiliyor.

Sayılarla sınırlı olmadığımızı yöneticilerimiz bile anlamıyor, her çocuk özeldir ve her biri bir öğrenci demek değildir. Kimisinin ilerlemesi için 2 ya da 3 öğrenciymiş gibi alakadar olmak gerekiyor.

Benim eski öğrencilerimden bahsetmek isterim.
İkizler vardı bende, o yıla kadar hep dört kişilik sınıflarda vakitleri çalınan ikizler. Sonuçta sınıfta 4 kişi var, sınır bu diye hiç bir idarecinin önemsemediği ikizler.

Yaşları ilerleyip kuvvetleri artınca, diğer 2 öğrencinin veliside şikayetçi olunca, bu ikisine sınıf açıldı. Sorun bombası olan o ikizler 5.haftadan itibaren uyumlu öğrenciler haline dönmeye başladılar.

Önceki yıllarda ben yoktum, idare nasıl olsa idare edilebiliyor diye bunları hep kısıtlamış. Zaptetmenin imkansız olduğu ana kadar bu şekilde devam etmiş. Bakın eğitimde kıstas zaptedilebilir olmaları…

Öğretmen Açığı

Bunların yanı sıra öğretmen açığı gibi bir faktörde var, iki yönlü olarak ciddi bir özel eğitim öğretmeni açığı var; nitelik ve nicelik.

Özel eğitim öğretmeni yok diye ücretli öğretmen alınıyor, nicelik tamamlansa da, nitelik açığı halen orta kalıyor. Kimseyi gücendirmek istemem ama özel eğitimci ücretli öğretmenle hiç kapatılamaz. Bir iktisat mezunu matematik öğretebilir, en azından matematik bilir; özel eğitimde ise sosyal hayat becerilerinin öğretimi gibi özel konuları özel eğitimciden başkası öğretemez.

Öğretmen açığı konusunda iki ayrı durum var dile getirmek istediğim.

Konuya hakim olmayan ücretli öğretmen istihdamı tamamen israf, bunu devlet büyüklerimize söylüyorum. Almayın, boşuna para harcamayın. Özel eğitime has konulardan bi’haber olan kişiler alanlarında ne kadar uzman olsalar dahi özel eğitim için sadece yükler.

Özel eğitimden bi’haber ücretli öğretmenlere çocuklarınızı emanet etmeyin, tamamen zarar diyerekte velilere sesleniyorum; vaktinizden çalınıyor. Çocuğunuz zaten geride, iyice gerilemesine sebep oluyorlar. Bilmem kaç saatlik sertifika işi değil özel eğitim.

Öğrenilmiş Çaresizlik

En kötü durum bu öğrenilmiş çaresizlik, bağırmanın tek çözüm olduğunun sanılması. Genellikle sertifikalı kişilerde denk gelinen durum, bağır ve çöz.

Bu durumda olan öğretmenlerin performansları her geçen gün düşer.

Üzücü bir hal alır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap