1. Ana Sayfa
  2. Özel Eğitim
  3. Özel Eğitimde Bir Sinema Macerası

Özel Eğitimde Bir Sinema Macerası

Özel Eğitimde Bir Sinema Macerası

Ne kadar ön yargılıyız? Çoook! Bu yazı Özel Eğitimde Bir Sinema Macerası içerir ve gerçekleri yüze vurur, hazırmısınız?

Sosyal etkinlik projeleri kapsamında özel eğitim okulları öğrencilerini at binmeye, sinema ve tiyatro etkinliklerine ve benzeri diyer aktivitelere götürür, bunu yaparken de belediyeler yardımcı olur.

Yine bölye bir proje kapsamında bir kaç okul sinemaya gidildi ve olanlar aşağıda yer alıyor… Emeği geçenlerin utanması ümidiyle…

Özel Eğitimde Bir Sinema Macerası ve Tepkiler

2 sınıf; 8 öğrenci ve 4 öğretmen ve 2 stajyer ile sinemaya gittik. Amacımız öğrencilerimizin bağımsız yaşama olan hazırlıklarını kuvvetlendirmek ve kendilerine güven duymalarını sağlamak.

Sinema salonuna yerleştik, bize ayrılmıştı zaten.
Bize derken, biz ve bizim öğrencilerin sosyalleşmesine destek olması amacıyla bir kaç genel sınıftan öğrenciler ve öğretmenleri.

Biz sessiz sakin oturuyorduk, öğrencilerimiz ise aralarımızda serpilmiş durumda. Sonrasında bir gürültü ve curcuna ile normal öğrenciler geldi.
Bir kargaşa oldu, ben şuraya oturacam yanımda şu olsun vs.
Öğretmenleri bağırdı, çağırdı; sırayla oturttu. Düzeni sağlamaya çalıştılar.

Tabii gözler bizim öğrencilere döndü, öğretmenlerin bilmesi tamamda; öğrencilere de söylenmiş. Fısıltılar arasından gelen sözler;

  • Uzak duralım ısırmasınlar
  • Uzak durulım tükürmesinler
  • Uzak duralım bulaşmasın
  • Uzak duralım sıçramasın
  • Hakaret içeren bir iki söz..

Öğretmenleri de destekledi, uzaksınız merak etmeyin birşey olmaz vs.
Dedi kodu yaparken düzeni sağlayamadılar tabii, ben ayağa kalktım ve gürültü çıkartanları dışarı alalım, buraya gelme amacımız belli uymayan ve uyum sağlanmasına yardımcı olmayacak öğrenciler ve öğretmenleri dışırı çıksın dedim, sükunet kısmen sağlandı.

Sonrasında filmi seyrettik, bitiminde öğretmenleri mahçubiyetleriyle yanıma gelip hocam iyi iş çıkarttınız, saldırmadılar gürültü çıkartmadan yerlerinde oturdular aferin onlara minvalinde konuştu. Bende dinledim tabii, konuşana kadar.

Hocam böyle ortamlarda sorun çıkartanlar bizim öğrencilerimiz zaten olmaz, sorunu ön yargılı öğretmenler ve öğrencileri çıkartır ve daha da ötesi bakın öğrencilerinizin oturduğu yere ne kadar pisletmişler, bizde çöp dahi yok. Benim size tavsiyem acilen ön yargılarınızı kırın, sizden etkilenen öğrencilerinizde sizler gibi tepkili yaklaşıyorlar ve işin kötü kısmı bizim bu projelerde amacımız sosyalleşmeli sağlamak, laf ve hakaret işitmek değil.
Sizler bile uzaktasınız ısırmazlar dediniz daha önce kaç tane özel gereksinimli öğrenci gördünüzde sizi ısırdı dedim.

Sevgili öğrenciler ve öğretmenler ve veliler.
Bizim öğrencilerimiz siz kışkırtmadığınız sürece kriz geçirmez,
size meraklı da değiller. Zaten duymazdan geliyor, siz sadece kendi içinizi belli ediyorsunuz.
Şimdiye kadar gidilen tüm kamusal alanlarda ki sorunları bizim çocuklar değil, sözde normal diye şımartılan çocuklar çıkartıyor; bizim çocukların zaten kötü niyetleri olmaz, kendiniz gibi sanmayın.

Hani olurda sınıfınızda falan yer alırlar, yapacakları ilk iş sınıfın masumiyetini yükseltmek olacaktır. Yuhalamanız, hakaret etmeniz sizin masumiyete olan yaklaşımınız olacaktır. Yani safınızı belli edersiniz…

Olurda..

Öğrencilerimize karşı oluşan ön yargının yansımalarından bir örnek… Günlük yaşamdan anlar..

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!