1. Ana Sayfa
  2. Özel Eğitim
  3. Özel Eğitimi Kaybediyoruz – Üzücü Şeyler

Özel Eğitimi Kaybediyoruz – Üzücü Şeyler

featured

Özel Eğitim Öğretmenliği öğrencileri ilk olarak 2016 yılında üniversiteya başladılar, öncesinde ise diğer branşların birleşimi olarak atanıyor ve görev yapıyorlardı ama şimdi Özel Eğitimi Kaybediyoruz. Kaybeden biz olsak dahi zararını velilerimiz ve kıymetli öğrencilerimiz çekecek.

Bu bir aydınlatma yazısı, üzücü şeyler etiketi ile yayında.

Özel Eğitimi Kaybediyoruz Geç Kalındı

Özel eğitim alanı ve özel çocuklar çoğu bakımdan tam bir rant meydanı oldu, bunu zaten biliyoruz. Rehabilitasyon kurumlarının çalışanlarına ve sahiplerine bakarsanız anlarsınız. Parası olan kurum açtı, devletten destekleri kaptı.

Özel eğitimde esas olay gerekli uzmanlığa sahip olmaktır, yani alanında yetkin kişilerin çalışması gereklidir. Lakin bu rehabilitasyon merkezleri baskıyı öyle güzel kurdular ki bu ana madde unutuldu ve önüne geleni istihdam eder duruma geldiler. Öyle ki uzaktan eğitim ile sertifika dağıtılıyor ve bu sertifikayı alan sizin çocuklarınızın geleceğine yön veriyor.

Tamam, içlerinden iyileri çıkabilir.
Özel Eğitim Öğretmenliğini kazanamamış kişiler arasından iyileri ile devam edeceksiniz.
Bakın okumanın önemine bile gelmedim, yani bölümü okumayı geçtim; kazanamamış kişilerden bahsediyoruz.
Ama neymiş, kurum sahipleri personel bulamıyormuş.
Nasıl bulsunlar? Asgari maaş ile dört yıllık bölüm mezunu olarak alanımda çalışacağıma kasiyelerlik yaparım, en azından bunun için dört senemi verdim diye üzülmem. Çocuk başına devletten bin küsür lira alıyorlar, bir öğretmene en az 20 öğrenci baktıyorlar, maaş ise yok.

Esas kaybedenin özel öğrenciler olacağını ise unutmamak lazım, neden mi?
Bu kişilerin hakim olduğu kurumlarda özel eğitimciler çalışmaz, hele yetkin özel eğitimciler hiç çalışmaz.
Bunlar sürümden kazanan kurumlar zira.
E ne olacak?
Eğitim kalitesi düşecek, sonra mı; devlet bu kurumları gereksiz görmeye başlayacak.
Sonrasında paranın yarısı devletten, yarısı veliden; sonrasında tamamı veliden.
Ya da yollama, sen bilirsin diyecekler.

Bunlar Özel Eğitimi Bitirecekler, şimdi yağını çıkartmaya çalışıyorlar. Canı çıkmadan yağı çıkmaz ama niyetleri belli işte.

Araba satışı için dahi alanında eğitim almış, belgelendirmiş olmak şartı geldi; Özel Eğitim Öğretmenliği için youtube videosu yetecek. Bakın açık söylüyorum, benim için sorun yok. Ben öğrencilerim için üzülüyorum.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap