Özel Gereksinimli Öğrenciye Saldırı

Özel Gereksinimli Öğrenciye Saldırı

Başlığı daha ürkütücü hale getirmemi isterseniz Özel Gereksinimli Öğrenciye Saldırı failleri öğretmen sıfatıyla çalışanlarmış. Benim tüylerimi diken diken eden bir durum.

Bu yazıyı gündemden seçmeler ve özel eğitim kategorileri içerisinde yayınlıyoruz.

Özel Gereksinimli Öğrenciye Saldırı Olmuş

Benim ilgim alakam haberin içeriği ile değil, aratırsanız hemen bulursunuz. “Kayseri Tekme Kafa” araması ile tüm detaylara ulaşırsınız. Benim bir özel eğitim öğretmeni olarak değineceğim konu tabii olarak özel olacak.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri hakkında konuşmak istiyorum esasında ama esas sorunda orada değil, istihdam politikasında bir sorun var. Özel eğitimin özelliğini görmezden gelen bir yapı söz konusu.

Özel eğitim öğretmeni olarak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde ve okullarda kimlerin görev aldığını biliyor musunuz? Daha doğrusu özel çocuklarınızı kimlere teslim ediyorsunuz?

Ben açıklayayım.
İşletmecilere, iktisatçılara, biyoloji bölümü mezunlarına, mühendislik mezunlarına ya da şöyle söylemek lazım; işsiz durumda ki tüm lisans bölümlerinin öğrencilerine.

Kimse yanlış anlamasın, ben işletmeciye veya yukarıda ki tanıma uyan her hangi birine bir kastım yok; işini çok iyi yapacaktır ama işte kendi işini. Özel eğitim öğretmenliği apayrı bir meslek, ayrı bir uzmanlık.

Özel Eğitimin Alternatifi Yine Özel Eğitimdir

Açık konuşmak prensibimdir. Olması gerekende bu zaten.
İşletme mezunu yerine iktisat mezunu alabilirsiniz, ki alıyorlar da zaten. Hatta ilanlarda İİBF mezunu şartı koşar, bölüm gözetmezler çoğu zaman.
Biyoloji öğretmeni Fen Bilgisi dersine girebilir, alanlar benzerdir. Hatta ilgili bir öğretmeni çoğu derse alternatif olarak kullanabilirsiniz.

İş özel eğitime gelince işler tamamen değişir.
Bakın açık açık söylüyorum, kaynaştırma harici bir özel gereksinimli öğrenciyi buhran anlarında çizgide tutmak genel eğitim veren bir öğretmenin, tecrübesi yoksa, harcı değildir.
Bunu iddia ederken diğer öğretmenleri yermek ya da özel eğitimcileri övmek amacında değilim; gerçeklerden bahsediyorum.

Teorik olarak olması gerekenleri ve sebepleri yukarıda belli.
Peki pratikte neler var?
Her hangi bir lisans mezununu ücretli öğretmen adı altında asgari maaşında altında bir ücret karşılığı özel öğrencilerin başına koyuyorlar.
İşin daha da kötüsü denetim özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde daha da yoksan bir şekilde devam ediyor.

İş bilmeyene stresli, maaş yok boyutlarda; sonuç hüsran ve şiddet.
Bunların olması tuhaf değil, beklenen bir durum.
Düşünsenize işiniz yok, işiniz olsun diye öğretmenlik yaptırıyorlar.
Öğretmenlik okumak zaten boş uğraş ya…

Sonrasında gelsin buhranlar, iş var maaş yok.
Bu sıkıntıları dediğim gibi, kanıksadım.

Özel Gereksinimli Öğrenciye Saldırı Sorumlu Veliler!

Özel Gereksinimli Öğrenciye Saldırı konusunda ben suçu velilere veriyorum. Kimse kusura bakmasın, çoğu veli çocuğunu evde istemediği için okula ya da rehabilitasyon merkezlerine veriyor. Nasıl olsa servis var, yeri yurdu belli. Ama çocuğunuz ne alemde, eğitimi nasıl gidiyor, eğitimi kim veriyor; umursamıyorsunuz!

Kömürcüden ekmek almaya kalkıyor, sonrada bu ekmek yenmiyor diyorsunuz. Siz hata yaparken cezayı öğrenciniz çekiyor ve aslında bir ömür boyu çekiyor. Ama siz günlerinize katılın…

Öğrencisiyle evlat hassasiyeti ile ilgilenen öğretmenleri ve velileri tabii ki bu suçlamalarla bir kefeye koymuyorum ama sayıları o kadar az ki…

Yazı dolaşımı

Exit mobile version