2 sene önce
2 sene önce

Özgün İçerik Oluşturmak – Googleda Yükselme

Seo muhabbetleri yaparken sıklıkla söylenen-tartışılan kavramlardan birisi özgün içerik oluşturmaktır. Sadece google için değil yandex, bing gibi tüm arama motorları için en önemli kriter olması sebebiyle Özgün içerik oluşturmak bir yazarın en önemli işidir.

Googleda yükselmek için gerekli bilgileri içeren seo muhabbetlerimizde teknik derinlikten ziyade, anlama ve anlatma çabası ön plandadır.

Googleda Yükselmek İçin Özgün İçerik Oluşturmak

Özgün içerik ile istenilen şey aslında orijinal olmak, taklitten kaçınmaktır. Google arama sonuçlarını sıralarken kullandığı bir algoritma var, bu algoritma tamamen insanlığa yardımcı olma amacında; faydalı bilgiye nasıl ulaşırım.

Kendinizi ve günlük hayatınızı düşünün, ne olursanız olun; aynı bilgiyi kaç defa okumak-duymak istersiniz? Bir hadi iki, üçüncüye kızgınlık başlar.
Sorduğunuz her soruya aynı cevapları duymak ne kadar hoşunuza gider?

İstediğiniz soruya istediğiniz nitelikte cevaplar istersiniz değil mi?
Googleda bunu istiyor, zira siz google ile ne kadar çok başarılı sonuç elde ederseniz, Google sizin için o kadar vaz geçilmez olur.

Google Arama Algoritması Nasıl Gelişiyor

Google insan gibi karar veren bir algoritmaya sahip, şöyle ki, siz bir siteye girip oraya beğenirseniz; tekrar o siteye gidersiniz. Aksi halli olarak beğenmezseniz de o siteye pek uğramak istemezsiniz, değil mi?

Google arama algoritması bu işin üzerine düşmüş durumda, hangi siteler insanlara faydalı; arama sonuçlarında ilk sırada çıkmalı. Bu algoritma gelişim gösteriyor sürekli, bir sürü kısmı değişti; sadece özgün içerik değişmedi. Bir site için en önemli kıstas halen özgün içerik.

Özgün içerik oluşturmak hayati öneme haiz, zira taklit edilemez. Bir ürün ilk olduğunda, sonrası taklittir. İnternet üzerinde bir şey ortaya koyarsanız, google tarafından da index alırsa, artık o sizindir.

Dediğimiz gibi algoritma bir insanı baz alıyor, acaba bu siteye insanlar tekrar gelir mi?
Ya da bu site ilgili konuya gerçekten değinmiş mi?
Bu yazı aranılanı veriyor mu?

Bu soruların ortak noktası, cevabın özgün içerik oluşturmakla alakalı olmasıdır. Düşünün, bir kullanıcı olarak aynı haberleri-yazıları başka yerlerde okumakla uğraşırmısınız? Yoksa o haberin-makalenin sadece orada olduğunu bilip mi o siteye gidersiniz…

Cevap belli aslında, seo muhabbetleri yaptığım herkes, özgün içeriğin önemini anlamış durumda. Teknik kelimelerle söylemeden özetliyorum, siz kopyala yapıştır içerik mi arıyorsunuz ki kullanıcılarınız arasın. Googleda yükselmek için isteğini yani özgün içeriği verin.

Bu yazı seo muhabbetleri için hazırlanmış olup, özgün içerik oluşturmak neden önemli sorusuna cevap arar niteliktedir. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarıyla iyi geçinmek istiyorsanız, iyi bir içerik üreticisi olmanız gerekiyor, iyilik ise orijinal olmakla mümkün. Kopya içerik üretmeyin, zaten üretmiş olmazsınız.

Bu google sorgusunda özgün içerikle alakalı 32 milyon tane yazı-sayfa olduğunu göreceksiniz; bu önemini göstermektedir.

Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

Bir öğretmen güncesi..