1. Ana Sayfa
  2. Sağlıcakla Kalın
  3. Şeker Tüketimi Azaltılmalı – Çözüm Önerileri

Şeker Tüketimi Azaltılmalı – Çözüm Önerileri

featured

İnsan evladının şekere ihtiyacı yok, sadece bu durum bile şeker tüketiminde ne kadar aşırıya kaçtığımızı gösterir nitelikte, tüketim azaltılmalı.

Bu yazıyı sağlıcakla kalın kategorisi için çözüm önerileri etiketi ile yayınlıyorum.

Şeker Tüketimini Azaltın

Şeker hayatımızın her yerine fazlası ile nüfus etmiş, tatlıyı pastayı geçtim; bazı salatalara ve yemeklere dahi şeker ekliyorlar. Sadece meyvelerden alacağımız şeker bize yeterli olacakken, azı bile zararken biz sürekli şeker tüketiyoruz.

Şeker tüketimi hem maddi hem sağlık yönüyle bizlere ağır külfetler getiriyor. En basitinden ihtiyacımız olmayan şeye para veriyoruz. Ayrıca yine ihtiyacımız olmayan şeyi tüketiyoruz diye hastalıklara davetiye çıkırtıyoruz.

WHO Vergi Öneriyor

Dünya sağlık örgütü yani WHO, şeker tüketimini azaltmak için vergi getirilmesini öneriyor. Bir sağlık kuruluşunun vergi tavsiyesinde bulunması ne kadar abes geliyorsa, aslında şeker tüketmemizde o kadar abes ama alışkanlıklar peşimizi bırakmıyor işte.

Bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi için mali politikalar başlığı ile yayınlanan WHO raporuna göre ilk yapılması gereken işlerden birisi Şeker Vergisi.

Öneriye göre şeker fiyatlarında yapılacak %20 gibi bir artışın tüketimde ve insan sağlığında göze dokunur fayfalar getireceğini söylüyorlar. Bununla ilgili çalışmalarda yapılmış tabi.

Meksika 2014 yılında kola için litre başına 1 pezo yani yaklaşık 0,06 $ gibi bir artış yapmış, kola tüketimi bu zamla (35 kuruş) %6 civarında düşmüş; su ve şeker vergisi olmayan içeceklerin satışını ise %4 civarında arttırmış.

Şeker Vergisi Fakire Yarar

Meksikada yapılan zamlar sonucunda en çok etkilenen fakir grup olmuş, %6 oranından daha fazla bir oranda kola tüketimini azaltmışlar. Burada şu ikilem ortaya çıkıyor tabii, vergi ile zaten fakir olan kısmı daha da zora mı sokuyoruz?

Fakir kesim aynı zamanda obeziteye ve diyabet gibi şeker kaynaklı sorunlara karşı daha savunmasız ve yakalandıklarında konuyla alakalı medikal desteği alacak durumda da değiller. Yani kısmen getirilen zahmet, uzun vadede çok daha faydalı bir getiri olmuş durumda.

Dünya nüfusunun %39 kilolu.
%11’i obez!
5 yaşın altındaki 42 milyon çocuk ya obez ya kilolu…
Şekerin maliyeti.

WHO 2014

Şekerin Zararları – Şeker Tüketimi Azaltılmalı

Şekerin tüketimini kısıtlamak için salık veren bu yazıda şekerin zararlarını, özette olsa, listelemezsek yazı eksik kalır diye düşünüyorum. Bu yüzden kısca bir takım zararlarından bahsedeceğim.

  • Şeker Glikoz Seviyelerinizde Ani Değişimlere Sebep Olur.
  • Şeker obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olur.
  • Bağışıklık fonksiyonlarını etkiler, baskılar.
  • Yaşlanmayı hızlandırır.
  • Diş sorunlarına sebep olur.
  • Çocuklarda zeka gelişimini baskılar.
  • Stresi arttırır.

Yukarıda liste olarak değindeğim şekerin zararları konusunu ilerleyen süreçte daha detaylı bir yazı ile desteklemek istiyorum. Gerçekleştirirsem ve unutmazsam buradan da bağlantı vererek okumanızı kolaylaştırırım.

Nihai Olarak

Şekerin nelere sebep olduğunu aslında hepimiz biliyoruz, alışkanlıklarımızdan dolayı da vaz geçemiyoruz. Lakin bir vaz geçsek, bir daha dönmeyiz.

Çayı şekersiz içenlere yanlışlıkla şekerli çay gittiğinde nasıl tepkiler verdiklerini görürsünüz, aşırı gelir. Belkide normal olan odur, şekere o tepkiyi vermemiz gerekiyordur.

Herşeyden öte şeker milli zarar bence, hastane masrafları falan derken devlete ve millete de yük. Çocuklardan görmek lazım bazende, dişlerini çürüten çocuklar nasıl beceriyor, bilirsiniz. Ya da şekeri çok tüketen çocuklara gelen duygu karmaşasını.

Ben de şekere vergi önerisini destekliyor, sofralardan nasıl tuzu kaldırdılarsa, şekerede aynı yasakların gelmesini istiyorum.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap