1. Ana Sayfa
  2. Seo Muhabbetleri
  3. SEO Amacı Nedir

SEO Amacı Nedir

featured

SEO hakkında konuşmaya devam ediyoruz, şimdi de SEO Amacı Nedir diye sorup cevaplamaya çalışacağız.

SEO, arama motoru optimizasyonu, bunu zaten biliyoruz. Peki, amaç ne? Niye yapıyoruz? Bu yazı SEO muhabbetleri için hazırlanmış olup, yayına alınmıştır.

SEO Amacı Nedir niye Yapıyoruz

Web siteleri ne amaçla olursa olsun birilerine hizmet etmek amaçlı olarak kurulur. Amaç ister para için olsun, isterse de topluluk için olsun; bir şekilde kullanıcılarına yani hedef kitlesine ulaşması gerekir. Hedef kitleye ulaşmanın en sık yolu arama motorlarında görünürlüğü arttırmaktır.

Arama motorları Google, Yandex ve Bing bizim ülkemizde kullanılanlar olup, aralarından Google ön plana çıkıyor. Bu sebeple de web sitesi sahipleri Google da yükselmek için uğraşır.

Peki Neden SEO

SEO esasında siteye gelen ziyaretçilerin hem niteliksel hemde niceliksel olarak artması için yapılan işlemler-uğraşlardır.

Niceliksel artış yani sayısal olarak daha fazla kullanıcı gelmesi istenen bir durumdur, lakin bu durum bir amaç değil sonuç olmalıdır: kaliteli bir sitenin sonucu.

Fatih KAYA

Niteliksel olarak istenen artış ise kaliteli ziyaretçilerin sayısının fazlalığı, kaliteli ziyaretçiden kasıt okumuş ya da zengin-varlıklı bir ziyaretçi değil; site ile etkileşime giren, yorum yapan ve paylaşan ziyaretçilerdir. Bu sayede site gelişim gösterebilir.

İstenilen niteliksel ve niceliksel artışlar en güzel olarak kısır döngü ile sağlanır, tepkimeyi site içeriği ile başlatır; gelen kullanıcı tepkimeye yorum ve paylaşımlarla katkıda bulunur; bu yeni içerik yeni ziyaretçilere ve katkılara sebep olup istenen ideal gelişme ortamı sağlanır.

SEO ise bu durumların oluşması için gerekli adımların atılmasıdır. Dediğimiz gibi içerik ön planda kendisini belli eder. Zira kullanıcı için içerik önemlidir, kullanıcı içeriğe gelir. İçeriğe tepki verir, yorum ya da soru-cevap yapar; paylaşır. Bu durumların sıklığı ise Google tarafından sürekli olarak takip edilir, kayda geçilir.

Google istenilen bu döngüyü görünce-gördükçe siteyi ön plana çıkartır, zira kendisi de kaliteli kullanıcı ister; kendi içeriğini beğendirmek ister. Bu sayede hayatta kalır. Kaliteli siteleri ön plana çıkarttıkça yani arama sonuçlarında ilk sıralara yer verdikçe, arama yapan insanlar kısa sürede istediklerini bulur; memnun olur.

Kısaca Amaç

Arama motorunda görünür olmak..
Arama motorunca sevilir olmak..

Fatih KAYA

Söz konusu arama motorunuzda görünür olmaktır.
SEO için tüm özetle amaç bu, görünürlük.
Arama motorunca sevilir olmak, kriterlerini bilmek, uymak ve saygı göstermektir.

Yazı tarafımca, Fatih KAYA, seo konusunu teknik detaylardan uzak olarak genel kültür süzgecine uygun şekilde hazırlanmıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap