1. Ana Sayfa
  2. Sağlıcakla Kalın
  3. Sinirlerine Hakim Ol

Sinirlerine Hakim Ol

featured

Özel eğitim öğretmenliği için staja gittiğimde bana verilen ilk tavsiye sinirlerine hakim ol oldu. Bunu neden söylediklerini biliyordum, eski mesleğim sebebiyle. Ben bir çok işte çalıştım, bunların arasında uç noktalarda var; ilk olarak tepe noktam, öğretim elemanlığıdır. Ben bir eski öğretim elemanıyım, yani üniversitede de ders verdim. Toplumda dip olarak algılanan noktam ise infaz ve koruma memurluğu da yapmış olmamdır. Sinirlerine hakim ol tavsiyesi, televizyon dizileri sayesinde infaz ve koruma memuru oluşuma denk gelen bir öneriydi.

Bir çok işte çalıştım, bu kısmı biraz açayım. Özelde de, devlette de bir çok pozisyonum oldu. Özelde müşteri temsilciliği de yaptım, kasiyerlikte. Bunun yanı sıra veteriner ve pet shopta çalışarak hayvan pisliği de temizlediğim oldu, eczanede çıralık yaptığımda, film kiralama dükkanında da çalıştım, bilgisayar teknik servisinde de. Saymadıklarım vardır, hatırlayamadıklarım.

Devlette ise ilk işim üniversite okurken kısmi zamanlı olarak sosyal tesislerde, havuzda can kurtaranlık yapmak oldu. Devletten aldığım ilk maaş bu şekilde geldi. Sonrasında ise Hava Harp Okulunda sözleşmeli öğretim elemanlığı yaptım; tabii burada ilk lisansımın fizik olduğunu dile getirmem gerekiyor. Sonrasında ise Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumda İnfaz ve Koruma memuru olarak görev aldım.

Özel eğitim öğretmenliğini okurken ve staj esnasında mesleğim olarak İKM olduğu için, ön yargıları ile, ilk tavsiyeleri Sinirlerine Hakim Ol oldu haliyle. Toplumsal yapımızı bildiğim için benim tuhafıma giden bir durum değil tabii bu. Ama unutulan İKM olarak görev yaparken grup lideri olduğum ve temelinde davranış problemleri olan çocuklarla ilgilendiğim, dolayısıyla özel eğitime ve uygulamalı davranış analizene hakim olduğum.

Yıllarca çeşitli görevlerle her türlü insan ile çalışmış olmam beni zaten olgunlaştırmış ve bir derinlik katmıştı, sığ sular gibi rüzgarda
savrulacak biri olmadığım için de son derece rahattım. Yılların birikimi olan bilgilerimi de buradan paylaşarak bu konuda zorluk çeken velilere,
öğretmen arkadaşımlarıma ışık tutumak istiyorum.

İlk olarak Nefes

En bilindik sinirle, öfkeyle başa çıkma durumu derin nefes almak, vermektir. Nefes ile yaşıyor olduğumuzu unutmadan, bizim için ne kadar önemli olduğunu fark etmek gerekiyor. Doğru nefesle sinirinize hakim olabilir, öfkenizi yenebilir, endişeli halinizi kontrol edebilir, kolay uykuya dalabilirsiniz. Yani doğru nefes hayati öneme sahiptir, her yerde ve konumda işe yarar. Nefes alabildiğiniz sürece yaşar ve kendinizi kontrol edebilirsiniz.

Nefes alış şeklimiz bizim ruh halimizi belirler, ruh halimizede nefes alışımıza etki eder. Ne kadar sinirlenirseniz o kadar sık nefes alıp verir, ne kadar sık nefes alıp verirsekte o kadar agresif olursunuz.

Ruh halimizin etkilerini tersine çevirmek için, etkilerinin tersini yapmak gerekir. Yani dediğim gibi sinir, asabiyet size hızlı hızlı solunum yaptırıyorsa; yapmanız gereken bunun aksidir. Sakince nefes alıp, içeride bir müddet tutup; sakince vermeniz gerekiyor. Bunu yaparkende göğsünüzü şişirecek şekilde değil de, karnınızı şişirerek yapmalısınız. Doğru nefes aldığınız ilk seferle birlikte rahatlama hissedeceksiniz. Sakinlik kazanacaksınız.

10’a kadar saymak da bunun basit bir adımıdır. Sakinleşmeleyi bekleten bir halidir. Yani sayma ile pasif olarak sakinleşmeyi beklersiniz. Gerçekte yapmanız gereken ise kontrolü ele alarak, doğru nefes ile, sakinleşmeyi beklemek yerine sağlamaktır. Bir müddet sonra zihnen kendinizi bir nefes ile rahatlatmayı öğreneceksiniz zaten, inanın bana; zira yeterince tecrübe etmek için çok fırsatınız oluyor illaki.

Kendinizi ikna edin

İkna etme insanlığa has bir özelliktir. Konuşarak karşınızdaki insanı ikna edebiliyorsanız, emin olun kendinizi de edebilirsiniz.

Sakin ol, kendinize verebileceğiniz en güzel tavsiyedir. Tabii ki kuru ve altı boş bir tavsiye işe yarama konusunda etkisiz kalacaktır. Her tavsiyenizin altını doldurmalısınız, işe yarar hale getirmelisiniz. Her hangi biri, başka bir şeye kızmış olabilir; en yakında siz varsanız size patlayabilir. Doğru bir davranış değil, lakin o esnada acizliğinden dolayı size patlamış; bunun bilincinde olursanız sakin kalabilirsiniz. Hem bu sakinliğiniz ona da etki edecek, sonrasında ise mahçup duruma düşecektir. İşte bu olayı bir iki defa yaşarsanız, dinginliğinizi koruyacak ve etkili bir kişi olacaksınız.

Kendinizi ikna ederken birde doğru nefes alış verişi yaparsanız, çoğu durumda sakin kalıp; haklılığınızı sürdürebilirsiniz.

Hareket Edin, Esneyin

Ne demiştik, sinirlenirseniz kasılırsınız; aksini yapıp esnerseniz siniriniz geçer.
Yerinizde oturmak sizi daha çok gerer, kurar durursunuz. İstenmedik bir olayla karşılaştığınızda gezin, tozun; esneyin.
Sinirin kaslarınızı gerdiğini göreceksiniz, kaslarınızı esnetirseniz de sinirizde bir azalma hissedeceksiniz.

Unutmayın, istenmedik durumların vücudunuzda sebep olduğu sonuçların tersini yaparak, bu durumları bertaraf edebilirsiniz.
Mutsuzsanız yüzünüzü asmayın, inadınıa gülün…

Yardımı İhmal Etmeyin

İnsanlık çok gelişti ama insan için aynı şey söz konusu değil, aksine geriledik bile. Artık kendi kendimize yetemez olduk, eski insanlar gibi değiliz. Bu sebeple, hazır bu denli gelişmiş iletişim teknolojilerine sahipken, iletişim kurum ve yardım isteyin.

Yardımı ihmal etmeyin, gerekirse yardımcı olun; gerekirse yardım isteyin. Sorunların altından illaki tek başına kalkmanız gerekli değil. Yardım almanız ayıp bir şey değil.

Gerek internette yani siteler, sosyal medya gibi alanlarda, gerekse kitaplarda stres ve sinirle başa çıkmak için tonlarca yöntem var. Uygulayamayabilirsiniz ya da sizde işe yaramıyor olabilir, sessizce daha da sinirlenmek ve nihayetinde patlamak yerine; yardım isteyin.

Bu yazıyı Sağlıcakla Kalın kategorisi içerisinde yazıyorum, amacım hem velilerime, hem meslektaşlarıma ve takipçilerime benim nerelerden geldiğimi gösterip, uyguladığım yöntemlerin işe yarar olduğunu göstermek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap