1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Sırta Yazmaca – Basit Oyunlar

Sırta Yazmaca – Basit Oyunlar

featured

Velilerimin en sık şikayetlerinden başında çocuklarla vakit geçirmek ve bu esnada iki tarafında sıkılmasını engelleyememek oluyor; hal böyle olunca da basit oyunlar başlığı ile tavsiyelerde bulunma ihtiyacı hissettim, Sırta Yazmaca.

Çocuklarla vakit geçirmek çok kolaydır, ne yaparsanız yapın samimi olduğunuz sürece zevk alırlar; esas sorun yetişkinlerdir, çıkarcı yaklaşımları çocuklarla oynamaktan hoşnut olmaz. Eğer bir yetişkinseniz ve çocuklarla kaliteli zaman geçirmek için tek engeliniz sıkılmanız ise, size ipucu; amaç sizi mutlu etmek değil. Çocuğunuzun mutluluğundan haz almanız için bahaneye gerek yok, amacımız onların mutluluğu; bu uğurda bir kaç dakikanızı heba edin.

Basit Oyunlar Sırta Yazmaca

Yetersizlik türü fark etmeksizin, hatta yetersizliği olup olmadığı fark etmeksizin, tüm çocuklarlar ve hatta yetişkinlerle dahi oynayabileceğiniz bir oyun Sırta Yazmaca. Belki başka bir ismi vardır ama ben böyle anıyorum.

Bu oyunda yapmanız gereken öğrencinin ya da çocuğunuzun sırtına parmağınızın ucuyla bir harf, şekil çizmek ve öğrenciden ne çizdiğinizi tahmin etmesini beklemek. Öğrencinin durumuna göre bir harf ya da daha karmaşık bir şekil veya bir yönde çizgi gibi daha basit şekiller çize bilirsiniz.

Öğrenci sizin çiziminizi bir kağıda kalemle ya da bir tepsi kuma parmağıyla tekrarlayabilir. Bu sayede kaliteli zaman geçirmek çok kolaydır, dediğim gibi samimiyeti eksik bırakmayın ve amacınızın çocuğun gelişimi olduğunu unutmayın.

Yazma, Çizme, Taklit, Sıra Alma ve Duyu Bütünleme gibi konular da katkıları olan bu oyun tüm çocuklarla oynanabilir; biraz uyarlama ile herşey mümkün. Görme yetersizliği olan bireyler için çok kolay olacağı için biraz zorlaştırıp, matematik işlemleri yapabilirsiniz mesela. OSB bireyler ise temas sorunu varsa, bunu aşmak için önce başka biriyle bu etkinliği yapıp heveslendirebilirsiniz.

Normal gelişim gösteren çocuklarda topluca oynamak mümkündür, sınıf gruplara ayrılır ve verilen metni ya da kelimeyi en doğru yazabilenler kazanır gibi.

Basit oyunların en güzel kısmı her yaştan her seviyeden kişi ile oynanmasının mümkün olmasıdır. Kimisi için doğru hissetmek mükafaat olacaktır, kimisi için birinci olmak ya da ufak bir hediye yeterli motivasyonu sağlayacaktır.

Çocuklarla vakit geçirmenin püf noktası Samimiyet, bunu tekrarlıyorum :)

Bu basit oyunun yetersizliği bulunan öğrencilere çok büyük getirileri vardır, özellikle duyu bütünleme noktasında. Çocuk hem sırtına yazılanı, çizileni hissedecek hemde kum tepsisine aynısını yazacak. İlk başlarda nokta, sonra iki nokta vs.. Sonrasında çizgiler ve sonrasında harfler, nihayetinde kelimeler…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap