1. Ana Sayfa
  2. Sağlıcakla Kalın
  3. Sosyal Mesafe Yeterli mi? – Sağlıcakla Kalın

Sosyal Mesafe Yeterli mi? – Sağlıcakla Kalın

Sosyal Mesafe Yeterli mi?

KoronaVirüs sebebiyle hayatımıza yerleşen sosyal mesafe kavarmı tek başına yeterlimi? Araştırmalara göre değil, fazlası gerekiyor.

Bu yazıyı KoronaVirüs ve Sağlıkcakla Kalın konularımız için hazırlıyorum, Bilimsel Destekli etiketine sahip bir yazıdır.

KoronaVirüs Önlemi Olarak Sosyal Mesafe Yeterli mi?

Virüsün yayılmasını ve bulaşmasını engellemek adına en çok tavsiye iki yöntemden birisi sosyal mesafe diğeri ise maske kullanımı. Sosyal Mesafenin tek başına yeterli mi olup olmadığını sorgulayan bir arayışla ulaştığım araştırma sonuçlarına göre aşağıda yer alan yazıyı hazırlamış durumdayım. Bilimsel Destekli bu yazımız KoronaVirüs etiketinin yanı sıra Sağlıcakla Kalın kategorisi içerisinde yer alacaktır.

Jamanetwork üzerinde denk geldiğim “Turbulent Gas Clouds and Respiratory Pathogen Emissions” adlı bilimsel makale ile insanları hapşurması sonucunda vücut salgılarının ne kadar mesafe kat ettiğine değinilmiş. Tabii bu durum hasta birinin hapşurması ile virüsü ne kadar mesafeye yollayabileceğinin de bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

KoronaVirüs 7-8 metrelik mesafeye sahip.
Bir hapşuruğa bakar iş.

Görünen köy klavuz istemez, bu iş tek bir yöntemle üstesinden gelinecek bir tehlike değil. KoronaVirüs ya da Kovid 19 adı her ne olursa olsun artık Dünya eskisi gibi değil, yeni önlemler yeni sosyal kurallar gerekiyor. Bulaşıcı hastalıklar artık daha sık rastlanır oldu, hre seferinde salgın sonrasında tedbirler uygulanması ile olacak gibi değil bu iş.

Okul öncesinden itibaren ciddi bir şekilde öğretim yapılması gerekiyor, insanlık artık devamını önlemlerle sağlayabilecek.

  • Sosyal Mesafe
  • Maske
  • Görgü Kuralları
  • Temizlik

Sosyal mesafeyi virüsten korunacağız diye 8 metreye çıkarttığımızı var sayalım. 8 metrelik mesafelerle günlük yaşamın idame ettirilmesi imkansızdır. Düşünsenize bir taksiye bindiğinizi, 8 metre kuralı direk iptal. Hadi diyelim ki kabin var, tamam. Peki otobüsler? Uçaklar? Trenler? Bunlarda da her bir birey kabinle mi izole edilecek?

Sosyal mesafe tamam, güzel bir şey ama tek başına yeterli olamayacak kadar sınırlı. Bir insan sadece hapşurması ile biyolojik silaha dönüşebilir, hatta ıskalama ihtimali olmayan bir silah. İşte bu sebeple yukarıda sayılanlar hep birlikte uygulanmalı.

Maske, hapşurma esnasında ağzını kapatma insanlığında bulunamayan bir canlı için bile iş görür. Görgü kuralları ise sürekli maskeli olamadığımız yerler için maskenin yokluğunun etkisini asgari düzeye çekebilir. Temizlikse tüm vücudun maske ile korunamadığı gerçeğinden yola çıkarak, süreklilik kazanması gereken bir alışkanlık olarak karşımıza çıkacaktır.

Özel Eğitimde Yapılması Gerekenler

Bir özel eğitim öğretmeni olarak her konuyu özel eğitim kapsamında da ele almak durumunda kalıyorum. Şimdiye kadar sosyal mesafeye uygun bir uzaklıkta durulması gerekliliğini hiç gündeme almadık. Artık öğrencilerimize gerek yemek sırasında ya da başka sosyal ortamlarda insanlardan ortalama 2 metre kadar uzak durmaları gerektiğini özellikle öğretmemiz gerekiyor.

Sosyal mesafenin yanı sıra başka bir öğretimi velilerimize yapmamız lazım. Çocuklarda hastalık belirtileri varsa okula yollamamalırı gerekliliğini bir şekilde kabul ettirmemiz gerekiyor. Tabii burada en büyük kısıt velilerin okulları çocuklarından kurtulma merkezleri olarak görmesi olarak karşımıza çıkacaktır. Sonuçta çocuk okulda değilse annesi nasıl güne gidecek.

Gündemde yer edinen her durumun özel eğitimde de bir yansıması oluyor, bunları takip etmek için ciddi bir efor gerekli.

Bu bilgilerin yanı sıra kaynak olarak bu kısmı tıklayın. Sosyal Mesafe Yeterli mi? konusuna kaynak bu makaledir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!