1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Söylenmeyeni Duymak – Aile Sağlığı

Söylenmeyeni Duymak – Aile Sağlığı

featured

Aile sağlığını korumak için fonksiyonel bir iletişime sahip olmanız gerekiyor, bunun en önemli yöntemi ise söylenmeyeni duymak.

Bu yazıyı aile sağlığı için hazırlıyoruz.

Etkili İletişim Söylenmeyeni Duymak

İletişim konusunda erkekler hep bir iki adım geridedir, ben bu durum cinsiyetler arasındaki bariz farklardan biri olarak görürüm hep. Aynı zamanda otizm spektrum bozukluğu ile özdeşleştiririm; erkeklerde daha sık görülür olmasının sebeplerinden biri, iletişime kapalılık olsa gerek.

Erkeklerde ki iletişim becerisinin kadınlara nazaran geri oluşunu, otizmin erkeklerde sık görülmesi ile eşleştirir olma sebebim ortak semptom olan iletişimsizlik olmasıdır.

Ailenin ilk iki ferdi kadın ve erkek olunca da anlaşmazlıkların yaşanması gayet normal oluyor. Kadın bir sürü şey söylerken erkek az şey anlıyor, erkek az şey söylerken kadın çok şey. Gerçi iki kadınında her zaman anlaşabildiği pek nadir bir olay olsa da, kadın erkek arasındaki iletişim kaynaklı anlaşmazlıklar klişe bir hal alıyor.

Kadınların günlük şu kadar kelime konuştuğu, erkeklerin günlük şu kadar kelime konuştuğu söylenir, kıyaslanır sürekli. Mühim olan bunların ne kadarının karşı tarafa geçtiğidir iletişimde.

The most important thing in communication is hearing what isn’t said.

İletişimde en önemli şey söylenmeyeni duymaktır.

Peter Drucker

Erkekler Konuşamaz

Bir erkeğin bence en büyük kusuru konuşamıyor oluşudur, tabii burada kastım ve konum aile sağlığı olduğu için, konuşamadığı duygularıdır.

Duygular erkeklere göre değildir, bir de bunu anlatmasını bekliyoruz değil mi.

Fatih KAYA

Erkek eskiden de günümüzde de sert olması gereken kişidir, zira eskiye nazaran daha vahşi bir ortamda yaşıyoruz artık. İş yeri, sokak, okul ya da her nerede ise bir erkek ödün vermeye başladığında zararlar görür. Evlenmek için bir şekilde duygularını eşine, bir tanesine belli eder; sonrasında ise hayat daha bir sert müdahale eder. Artık kendisi için değil, ailesi için daha da sert olmalı, duygulardan arınmalı.

Aldığı her karar sadece kendisini değil, kendisinden daha çok önemsediği eşini, çocuğunu etkileyecektir. Kafası karma karışık, birde kendisinden daha gelişmiş bir iletişim dehası evde, herşeyi iletişime dayalı bekliyor.

Dediğim gibi zaten pek iletişim özelliği olmayan erkek, ekstra yüklerle ekstra iletişimlere girmek durumunda kalıyor. Sizce ne olur? Konuşamaz.
Sadece ağzından kelime dökülmesi olarak değil bu yetersizlik, aynı zamanda yanlış kelimeler seçerek.

Hem az, hem yanlış konuşan bir erkeğin doğal yaşamda dişilerine karşı hiç bir şansı yok. Ya en iyi bildiği sertlik kozunu uygular, eşini sindirir; konuşmasına gerek bırakmaz, küstürür. Ya da iletişim kuracam derken her şeyi eline yüzüne bulaştırır. Ya da en güzel yaptığı susmayı tercih eder.

Babalar Konuşamaz, Söylenmeyeni Duymak – Aile Sağlığı

Köfte yağmuru diye bir animasyon vardı, orada bir mucit genç ve babası var. Mucit evcil hayvanı ile anlaşmak için geliştirdiği beyin okuyucusunu babasına taktığında babasının konuşurken saçmalasa da, gerçekte onunla gurur duyduğunu öğreniyordu. İşte biz erkeklere bu cihaz lazım, girişimcilere duyrulur.

Peki Ne Yapmalı

Erkekleri iletişimde geliştirmek ve yetiştirmek için en güzel taktik, özel eğitimde de sıkça kullanılan fırsat öğretimidir. Başka yapacak bir şey göremiyorum ben.

Sıkmadan, boğmadan; doğal ortamında iletişim kurmasını sağlamak, geliştirmek. Bu süreçte pekiştirmek, hatalarını görmezden gelmek.

İletişim iki taraflıdır, bunu unutmayın.
Televizyon yayını gibi düşünün, siz ne kadar güzel ve teknolojik bir televizyon alırsanız alın, anten kablonuz ya da alıcınız doğru ayarlanmamışsa; kaliteyi bulamazsınız.

Erkek için ideal ayarları buluncaya kadar, ki bunu bulduğunuzu söylenmeyeni duyunca anlarsınız, emek verin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap