1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Tekirdağ Rüşvet Operasyonu – Ekonomik Krizin Etkileri

Tekirdağ Rüşvet Operasyonu – Ekonomik Krizin Etkileri

featured

Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesinde bulunan adalet sarayında yaşanan olaylar sonucu yapılan operasyonla 4 görevli tutuklanmış. Rüşvet operasyonunun hedefinde bu 4 görevli ve bunların sorumlu olduğu mahkûmlar var. Operasyonla birlikte sayısız hırsızlık olayı da açığa çıkmış, yine aynı 4 kişi bu hırsızlıktan sorumluymuş.

Ekonomik krizin etkileri arasında gördüğüm rüşvet suçunun Tekirdağ’da hali ile ilgili haber ve yorumlarım aşağıda yer almaktadır.

Tekirdağ Çerkezköy Adliyesi Rüşvet Operasyonu

Haberi ilk okuduğumda biraz şok oldum, zira haberin yani rüşvetin taraflarından birisi mahkûmlardır. Denetimli serbestlikten faydalanan kişilerden söz ediyorsak, onlar mahkûmdur. Zira cezaları halen bitmiş sayılmaz, çekmeleri gerekli bazı yaptırımlar ve özgürlük kısıtlamaları vardır.

Denetimli serbestlikte uygulanan bazı yöntemler vardır. Bunlardan biri belli aralıklar ile belirli konumlara gidip, ben buradayım, bir yere kaybolmadım diye imza atılır. Bu imzalarda eksiklik olmaması gerekir, yoksa firar hükümleri geçerli olur ve ceza infaz kurumuna döner.

Denetimli serbestlikte uygulanan diğer bir yöntem ise hükümlünün belirli aralıklarla belirli yerlerde görev yapmasıdır. Örneğin hükümlü hafta içi her gün bir karakol ya da polis merkezine gider, imzasını atarak işe başlar; temizlik, imzasını atarak işi bitirir ve normal hayatına devam eder.

Bu haberde ki durum ise denetimli serbestlik ile imza ve iş yükümlülerini kapsıyor. İki ayrı olay var, ilk olarak periyotlu imza atması gerekenler için birileri imza atmış. İkinci durum ise gelip iş yapması gerekenleri gelip iş yapmış gibi göstermişler. Bu ikinci durum içinse tarife belirlemişler, yükümlü kaç saat çalışması gerekiyorsa; ona göre rüşvet vermiş durumda.

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar tabii, durum ortaya çıkmış. Araştırılmaya başlanmış, işin ucunu buluncaya kadar sistematik hırsızlık olduğu da tespit edilmiş. Aynı 4 görevli adalet sarayını soymuş. Kırtasiye malzemesinden kocaman klimaya kadar neyi gözlerine kestirdilerse çalıp, satmışlar. Hali hazırda ise tutuklular, tam olarak iddianamelerini bilmiyoruz tabii, lakin bu dosyanın kabaracağından eminim.

Düşünün, ilk rüşvet alan birisi hemen eski ya da hali hazırdaki sabıkalı ile işe başlar mı? Ya da düşünün bir hırsız direk klima çalar mı? Öncesinde küçük işler vardır elbet, sonrasında orta ve büyük.

Bir kurumdan klima çalınıyorsa, birileri görür. Adalet sarayı ise bu, baya birileri görür. Görenler ses etmediyse, işin içinde başkaları vardır. Veya şöyle bir durumda var, kırtasiye malzemeleri ortalıkta durmaz; ambarda muhafaza edilir. Buradan imza karşılığı zimmet verilir. Yani bunlar ya ambardan birileri olmalı ya da ambarla ortak.

Bu kişiler ambardan ise veya ambar memurunu ayarladılarsa daha birçok şey çalınmış olabilir, kötüsü bu malzemelerin temininde fesat vardır.

Klima çalıp satabiliyorlarsa, kırtasiye malzemesi çalıp satabiliyorsa bunların bir alıcısı var ve bu kişi bu hırsızlıktan haberdardır. Bu kişinin de soruşturmaya dâhil edilmesi gerekiyor.

Tabii ben bir savcı değilim, hukuk adamı da değilim; halk olarak konuşuyorum. Ve şunu istiyorum, bu rüşvet olaylarının her biri farklı bir suç olarak ele alınmalı, görevi kötüye kullanma eklenmeli, hırsızlıklar farklı zamanlarda gerçekleşmişse her biri için ayrı bir dosya açılmalı, her birinden ceza verilemeli, çalıntı malları bilerek alan varsa veya bu duruma göz yuman varsa yardım ve yataklıktan soruşturmaya dahil edilmeli, rüşvetveren hükümlü ve tutuklular hakkında dosya açılmalı ve denetimli sertbestlik ihlalinden ceza infaz kurumlarına iade edilmeli. En azından tespit edilen rüşvet ve çalıntı malların miktarı kadar para ilgili 4 kişiden tahsil edilmelidir.

Bu yazı Günlük Yaşam kategorisi altında yer alan Ekonomik Krizin Etkileri için hazırlanmış olup, ilgili habere kaynak gösterilmiş ve haber üstüne bir halk olarak yorum yapılmıştır. Verilen-yapılan yorumlar ve tavsiyeler kendi düşüncelerimin ifadesi olup, her hangi bir şekilde Türk Yargı Sistemine akıl vermek ya da düzeltme yapmak değildir. Haber kaynağı için tıklayın..

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap