1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Teknolojide Yeni Nesil Ambargo – Günlük Yaşam

Teknolojide Yeni Nesil Ambargo – Günlük Yaşam

Teknolojide Yeni Nesil Ambargo

Büyük balık küçük balığı yer, güçlü ülke güçsüze ambargo uygular; Teknolojide Yeni Nesil Ambargo konusu buradan geliyor. Günlük yaşamda ambargo nasıl olur?

Teknoloji odaklı bu yazı bir serzeniştir.

Teknolojide Yeni Nesil Ambargo Nasıl Olacak?

Eskiden gelişmiş ekonomiler silah, teçhizat ya da motor ve diğer teknolojik ürünleri koz olarak kullanırdı, artık bunların satışını yapıyorlar tabii eğer ki yazılımları ellerindeyse, gerekince yazılımla engelliyorlar nasıl olsa.

Geçtiğimiz günlerde Google bizlere göz dağı verdi, fark ettiniz mi? Dedi ki yeni cihazların Türkiye’de kullanılmasına izin vermem. Çok basit bir şekilde milleti hoplattı. Niye, elindeki teknoloji gücü sayesinde…

Biz halen her şeyimizi Google’a emanet ediyoruz da niye, işine gelince kullansın diye mi? Acil olarak yapılması gerekenin yazılım konusunda ciddi gelişimler yapılması olduğunu gören bir ben değilimdir her halde.

Çin örneği var elimizde, kopyalama ile nerelere geldi adamcıklar. Sadece kopyalama ile öğrendiklerini sonrasında gelişimde kullandılar. Teknoloji ve ekonomi konusunda çok ilerideler.

Bizimde zamanın Çin’i olmamız lazım, yazılım. İlk iş tersine mühendislikte tüm yazılımları patlatmak olması gerekiyor, her şeyi! Sonrasında gerekirse kopyala yapıştır ile kullanalım, en azından kontrol bizde olsun.

Microsoft ve Google keyfi olarak Türkiye’yi kara listeye alsalar, 2 gün kadar; çökeriz. Ne bankamız kalır, ne telefonumuz; teknoloji sıfırlanır. Herşey onlara emanet.

Bu durum şu an ki rahatlığımızdan kaynaklı, nasıl olsa her şeyi yapan sistemlere sahibiz, ne diye uğraşalım ki?

Açık açık söylüyorum, yeni ambargo şekli yazılımlar ve çözüm yöntemide belli; taklitçi Çin’i taklit et, yazılımları patlat. Baka baka öğreniriz en azından, baktığımızla kalmayalımda…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!