1. Ana Sayfa
  2. Sağlıcakla Kalın
  3. Toplum İçin Maske – Yeni Normal

Toplum İçin Maske – Yeni Normal

featured

Maske niye takılır sorusunun cevabı toplum için olacak, zira KoronaVirüsü bu kadar tehlikeli kılan yegane şey yüksek bulaşıcılığı yani topluma saldırıyor olmasıdır.

Bu yazı Yeni Normal için üç sarttan biri olan maske kullanımı hakkında bilgi vermek amaçlı yazılmıştır.

Toplum İçin Maske Takın

KoronaVirüs toplum sağlığını tehdit eden bir hastalıktır. Söz konusu toplum da sadece yaşadığınız şehir ya da ülke değil, tüm Dünya.

Bu virüs Çin’den buraya nasıl geldi? Nasıl bu kadar yayıldı? Topluma etki etmesi sayesinde, bizlerde toplumun birer parçası olarak dolaylı ya da doğrudan toplumdan etkileniyor ya da toplumu etkiliyoruz. O halde korumamız gereken şey toplumdur.

Haberlerde biri, çocuk benim değil mi, takmıyorum maske; ölürse ölsün diyordu. Mevzu senin çocuğun değil, senin çocuğunun hasta olması durumunda kaç kişiyi daha hasta edeceği.

Cerrahi Maske Koruyor mu? KoronaVirüs

Sosyal medya üzerinde maskelerin korumadığı hatta zararlı olduğu yönünde bir sürü video dolaşıyor. Ne kadar doğru bu haberler, cerrahi maskelerin koruyuculuğu var mı?

Kesin bir korumadan bahsetmek gerekirse hayır yok, bu bez parçaları virüs gibi mikro yapılardan korumaz, koruyamaz. Zaten kimse de bunun vaadiyle maske takmanızı istemiyor. Maskenin amacı hastalık yayılma hızını azaltmak.

Şöyle düşünün, ağzımızda maske yokken ve elimizle kapatmadan hapşırsak, ne kadar tükürük bulaşır etrafa? Birde ağızda maske varken aynı şeyi yapın, sonuç nasıl olur?

Mevzu hapşırmak olmasın, konuşmak olsun sadece. Bir dakika maskeli ve maskesiz konuşma esnasında ne kadar tükürük saçılır?

Bu hapşırık ve konuşma testini temiz bir ayna üzerine yapabilirsiniz, sonuç tabii ki maskeli denemelerde daha az ya da hiç tükürük saçılmadığı şeklinde olacak. E bu hastali en çok tükürük ile yayılmışsa bu özelliğini kırmanın en mantıklı ve ucuz yolu maske değil midir?

Maske kesin koruma sağlamaz, belki bazı hususlarda zararlıdır lakin hastalığın yayılmasını kırmak için en etkili silahtır. Hastalıktan korumaz ama bulaşma riskini asgari düzeye ceker.

Yani maske zaten kesin korumuyormuş, ne diye takalım diye düşünürseniz; topluma ihanet edersiniz.

Maske Zararlı mı?

Evet, en basitinden psikolojik olarak bir yük. Hatta uygun ortamlarda üretilmedi ise sağlığınızdan dahi edebilir. Ama aynı şey ekmek içinde geçerli, doğru olanı bulmak sizin işiniz.

WhatsApp mesajlarında görüyorum ki maskeler için bir karalama kampanyası yürütülüyor. Yok oksijen seviyesini düşürüyor, içeriye pislik kaçıyor vs. Doğru, zaten etkisiz olsa maske olmaz. Ama şunu düşünün, ayakkabı da ayağa vurabilir demi? Doğru olanı seçmek ve doğru şekilde kullanmak gerekir, maske içinde bu geçerli.

Maskeler yanlış kullanımda zararlı, doğru kullanımda faydalıdır.

Maske Kullanmalı mı? Yeni Normal KoronaVirüs

Bu kullanmalı mı sorusuna çok maruz kalıyorum, çok da cevap verdim; yerine göre kullanın. Toplumla temas ettiğimiz her yerde maske takmalı, hastaysak ya da şüphemiz varsa evde bile kullanmaya özen göstermeliyiz.

Doğru yerde kullanmanın yanı sıra doğru maskeyi doğru şekilde kullanmak da önemli. Bu kısımlar için maske kullanımı ve maske seçimi konusunda araştırma yapmak gerekir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap