1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Uzaya 1 Trilyon Dolar

Uzaya 1 Trilyon Dolar

Uzaya 1 Trilyon Dolar

Millet gider uzaya, biz ne yaparız bilmiyorum; Uzaya 1 Trilyon Dolar gidecek. Teknoloji için yatırımlar katlanarak artıyor.

Gündemin Teknoloji kısmı için bir yazı…

Uzaya 1 Trilyon Dolar Gidecek

Teknolojik gelişimler bedava olmuyor, bir maliyeti var elbet ve bu sene bu maliyetin 1 triliyon dolar olması bekleniyor. Miktarı telaffuz edebilsem dahi tezahür edemiyorum.

Nasa, Tesla, OneWeb, Amazon ve TeleSat gibi firmalar yapacakları yeni yatırımlar, denemeler ve geliştirmeler için 2020 yılında yaklaşık olarak 1 triliyon gibi meblağ harcayacaklar.

Kimisi uzayı keşfedecek, kimisi uydular ile dünyayı gözleyecek kimisi ise internet ağını güçlendirecek. Şimdilik bu paralar hemen geri gelmeyecek tabii ama sonrasında bu paraları kat ve kat çıkartacaklar.

Uzay İnterneti

Bizi ilk ilgilendiren konu bu olacak galiba, uzay interneti; dünyayı çevreleyen uydularla süper hızlı internet. Yakında bizide kapsayacak, zira paramızı istiyolar.

Fark ettiniz mi bilmem ama cep telefonları ömrünü tamamlıyor. Cep telefonumuz yokken internet üzerinden yapıyorduk değil mi, msn ya da skype gibi programlarla istediğimiz kişilerle iletişim kuruyorduk.

Cep telefonları çıkınca biraz bıraktık bu alışkanlıkları, lakin sonrasında akıllandılar ve yine benzeri ama farklı isimli whatsapp ve telegram gibi uygulamalar ortaya çıktı.

Şimdi ise bir operatörün reklamı wifi üzerinden cep telefonu ile iletişim kurmayı sağlıyor olduğunu söylüyor. Yani gsm operatörleri %50 iptal oldu. Yakında ise tamamen telefon yani gsm bitecek, her şey internet üzerinden yapılacak yine.

Bunu ise uzayımızı çevreleyen internet ile yapacaklar, paracıklar ve tüm bilgilerimiz onlara akacaklar. Bizim sözde teknoloji şirketlerimiz olan operatörler ise avuçlarını yalayacaklar.

Geleceği görebiliyorsanız anlayın, olay tankla tüfekle ilgili değil; ileri teknoloji ile. Bizde ise halen ağır haddehaneler yok, gelin gülelim.

Bilgi Güçtür

İnternete hakim olan bilgiye ve dolayısıyla dünyaya sahip olur. Her şey net üzerinde; iletişim, ödemeler, sağlık, askeriye, bakanlık, maaşlar, bankalar ve aklınıza daha ne geliyorsa; eğitim, kültür, oteller, para kazanma, reklamcılık.

Fark ettiniz değil mi, internete bir ambargo bizim ülketi batırabilir. Zaten Rusya bu yüzden kendi internet ağını kuruyor, biz mi?
Port yok diye eve adls bağlayamıyoruz…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bir Özel Eğitim Öğretmeni, Eski Bir Öğretim Elemanı. Davranış sorunları hakkında tecrübeli, meraklı biri.

Görüşlerini Yaz ve Katkıda Bulun!