1. Ana Sayfa
 2. Sağlıcakla Kalın
 3. Ylang Ylang Yağı Faydaları

Ylang Ylang Yağı Faydaları

featured

Şifalı yağlar serimize yeni bir ekleme yaparak Sağlıcakla Kalın kategorimizi güncelliyoruz, unutmayın herşeyden önce doktor tavsiyesi önemlidir; Ylang Ylang Yağı Faydaları.

Ylang Ylang – Şifalı Yağlar Faydaları

Ylang ylang (Cananga odorata) esansiyel yağı, büyük, tropikal ylang ylang ağacının çiçek yapraklarından gelir. Günümüzde, ylang ylang ağaçları Endonezya, Filipinler ve Polinezya adaları dahil olmak üzere Asya’nın her yerinde tropikal alanlarda yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Ylang ylang nasıl kokuyor? Ylang ylang; “çiçek çiçeği” anlamına gelir ve tatlı, çiçek kokusundan dolayı bu ismi almıştır. Aslında ylang ylangı, efsanevi parfüm Chanel No. 5’te kullanılan temel bileşenlerinden biri olarak tanıyorsunuz.

Şifalı yağların faydalarının tespiti için yapılan araştırmalar bu yağın bağışıklık sağlığı, kan akışı ve duygular üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda endokrin, kardiyovasküler, üreme ve sindirim sistemleri içinde doğal bir ilaç görevi görüyor.

Bu yağın hoş kokusu, esas olarak çiçekler tarafından üretilen uçucu organik bileşiklerden kaynaklanmaktadır, bunlara 2013’te yakın zamanda tanımlanmış 75 yeni bileşik de dahildir. Deneysel Botanik Dergisi’nde yayınlanan 2014 raporuna göre, ylang ylang’ın çiçek kokuları bitki-böcek etkileşimlerinde önemli bir faktördür ve zararlıları ve böcekleri ittiği için başarılı tozlaşma için hayati öneme sahiptir. Ayrıca anksiyete karşıtı etkilerinden de sorumludurlar.

 Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre başlıca ylang ylang esansiyel yağ yararlarından bazıları şunlardır:

 • Kan akışını arttırmak
 • İltihabı gidermek
 • Parazitlerle mücadele etmek
 • Kalp atışını düzenlemek
 • Kalp problemlerini iyileştirmek
 • Birinin ruh halini düzeltmek ve kaygıyı azaltmak
 • Sağlıklı bağırsak fonksiyonunu teşvik etmek

Ayrıca yiyecek ve içeceklerde, lezzet verici ve koruyucu olarak kullanılmaktadır. Endüstriyel alanda da kullanımı sıkça tercih edilmektedir. Kozmetik ürünleri, ev temizleyicileri, saç ürünleri ve sabun üretiminde hoş bir koku için sağlamak için kullanılmaktadır.

Ylang Ylang Yağı Faydaları Listesi

Bağışıklık ve Kalp Sağlığı Güçlendirici

Araştırmalar, ylang ylang yağındaki aktif bileşiklerin şunları içerdiğini göstermiştir: çeşitli flavonoidler, terpenler, o-metilmokastolin, liriodenin ve dihidroksibenzoik asit.

Bangladeş’teki Rajshahi Üniversitesi Fitokimya Araştırma Bölümü’nden araştırmacılar, bu yağda bulunan fitokimyasalların, insanlar tarafından topikal (deriye uygulanan) veya dahili olarak kullanıldığında antibakteriyel (bakteri önleyici), antifungal (mantar önleyici) ve sitotoksik aktivitelere (kötü hücreler için zehir niteliği taşıyan) sahip olduğunu bulmuşlar. Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilirler. Kanser, kalp hastalığı, otoimmün (özbağışıklık) ve bilişsel bozukluklar gibi çoğu hastalığın tedavisinde katkıda bulunur.

Kan akışını iyileştirdiği ve iltihapla savaştığı bilinen ylang ylang, sağlıklı bir dolaşım sistemini destekler. Kan basıncını kontrol etmek ve kalp aritmisini (çarpıntı) önlemek için en yararlı esansiyel yağlardan biri (lavanta, adaçayı ve sığla yağı ile birlikte) olarak kabul edilir. Kalbe her gün bir damla yağ ile masaj yapmak iyi gelecektir.

Yüksek tansiyon ilacı: Suya veya ılık çaya bir ila iki damla ekleyerek (sadece tedavi edici bir yağ kullanırken) bir diyet takviyesi olarak da alabilirsiniz.

Ruh Hali Yükseltici ve Anksiyete Savaşçısı

  Bu kokular doğrudan beynin koku alma sistemi üzerinde hareket etme kabiliyetine sahip olduğundan, solunması ruh haliniz üzerinde anında olumlu etkilere sahip olabilir ve hafif, doğal bir endişeyi azaltmak veya depresyon ilacı gibi davranabilir. Araştırmalar bu etkinin öfke, düşük özsaygı ve kıskançlık gibi olumsuz duyguların azalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor ve buna “Kalbi genişletmek” deniyor.

 2018 yılında Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan bir  çalışmada, beynin ve serotonin sisteminin (mutluluk hormonu) hipokampus (hafıza) bölgesini etkilemesi nedeniyle olumlu anti-anksiyete etkilerine sahip olduğuna dair kanıtların olduğunu buldu.

 Hafif yatıştırıcı etkileri olduğu ve hızlı kalp atışı ve yüksek tansiyon gibi stres tepkilerini azaltabildiği için uykusuzluk ve kronik yorgunluk sendromu ile mücadelede de faydalıdır. Bu yüzden araştırmacılar bu yağın genel bir “uyumlulaştırma etkisi” olduğu sonucuna varmışlardır.

 Anti-anksiyete kullanımları: Daha güçlü farkındalık, güven, barış ve kendini sevme duyguları getirmek için yağı evinizde yaymayı veya cildinize masaj yapmayı deneyin.

Cilt Sağlığı Koruma

Bu yağın en popüler kullanım alanlarında biri de, gençlik parıltısını korumak, yaşlanma ve tahriş belirtilerini önlemeye yardımcı olmak için cilde uygulamaktır. Cilt kanseri hücreleri ve melanom gelişimi ile mücadelede bile güçlüdür.

Ylang ylang esansiyel yağı cilt için neden iyidir? Araştırmalar, yüksek kaliteli ylang ylang yağının terpenoidler olarak adlandırılan aktif bileşenlerin yüksek bir yüzdesine sahip olduğunu göstermektedir. İzole terpenoid türevleri (canangaterpenes IV-VI dahil), çeşitli cilt bozukluklarının tedavisi için doğal tedavi edici elemanlar olarak umut verici sonuçlar göstermektedir.

 Kanserli melanoma cilt hücreleri üzerinde test edildiğinde, terpenoid bileşikleri hücre melanogenezi ve bağışıklık sistemi sitotoksisitesi üzerinde güçlü bir inhibitör etki gösterir. Başka bir deyişle, bu yağdaki antioksidanlar cilt hücrelerini oksidatif stres ve kanser hücresi oluşumuna yol açabilecek DNA hasarından korumaya yardımcı olur.

 Cilt sağlığı kullanımları: Bir veya iki damlayı hindistancevizi veya jojoba yağı ile birleştirin ve koruma için günde bir veya iki kez yüzünüze masaj yapın.

Doğal Enerji Verici

 Her zaman yorgun, süzülmüş veya sinirli olduğunuzu düşünüyorsanız, ylang ylang ile aromaterapi tedavisini denemek bu sıkıntılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Birçok kişi, ylang ylang yağının kokusunun enerji verici, yorgunluk veya vücut ağrılarıyla mücadelede yararlı bulmuş.

 Enerji artırma kullanımları: Temiz bir pamuk topuna birkaç damla ekleyin ve bileklerinize, boynunuza veya göğsünüze uygulayın.

Doğal Saç Bakım Ürünü

  Saç bakımı için ylang ylang yağı kullanmak iyi bir fikir olabilir çünkü saç dökülmesini gidermek için çalışırken aynı zamanda karışıklıkları ve kepeği önlemeye yardımcı olabilir.

  Saç Bakımında Kullanımı: Sağlıklı, parlak saçların görünümünü artırmak için hindistancevizi yağı veya jojoba yağı kullanarak saç derinize masaj yapmayı deneyin.

Afrodizyak ve Sosyal Güçlendirici

Bu yağın hem erkeklerin hem de kadınların libidolarını arttırmaya yardımcı olabileceğinden doğal bir iktidarsızlık ilacı gibi davrandığı tespit edilmiştir.

Etrafınızdakilerle (eşiniz veya aile üyeleriniz dahil) daha fazla bağlantı kurmak için, odanıza dağıtın, şişeden nefes alın, vücut losyonunuza bir damla ekleyin, hatta çarşaflarınıza veya gömlek yakanıza küçük bir miktar uygulayın.

Sindirim Yardımı – Ylang Ylang Yağı Faydaları

Zayıf kan akışını veya sağlıklı sindirime müdahale edebilecek stres ve endişe duygularını önlemek için; kokuyu solumayı, sindirim organlarına masaj yapmayı veya günde birkaç damla tüketmeyi deneyin.

Kullanımları

 •  Aromatik olarak: Yağ bir difüzör yardımıyla evinize yayılabilir veya doğrudan şişeden solunabilir.
 •  Topikal olarak: Hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile cildinize uygulanmadan önce 1: 1 oranında seyreltilmelidir. Cildin geniş veya hassas bölgelerinde kullanmadan önce daima cilt hassasiyetini test edin. Cilt hassaslaşması yaşamadığınızdan emin olmak için kolunuzda veya ayaklarınızda bir deri yama testi yapabilirsiniz. Ayrıca yağı gözlerinizden, kulaklarınızdan veya burnunuzdan ve kötü tepki gösterebilecek evcil hayvanlardan uzak tutun.
 •  Dahili olarak: Sadece çok yüksek kaliteli yağ markaları için önerilir. Malzemeleri dikkatlice kontrol edin ve sadece Cananga odorata çiçek yağı arayın. Sadece ylang ylang çayı yapmayı, suya bir damla eklemeyi veya diyet takviyesi olarak almayı planlıyorsanız (bal veya bir smoothie ile karıştırılabilir) sadece  %100 saf, terapötik dereceli uçucu yağ kullanın. Bu şekilde dahili olarak küçük miktarlar kullanıldığında FDA (21CFR182.20) tarafından güvenli olarak kabul edilir, ancak dikkatli değilseniz etiketleme ve pazarlama kısıtlamaları nedeniyle terapötik dereceli bir yağ bulmak zor olabilir. Tam veya ekstra etiketli yağ satın almak en güvenli yoldur.

Yan Etkiler – Ylang Ylang Yağı Faydaları

Bu yağı dahili veya topikal olarak az miktarda kullanın. Yüksek seviyeler yan etkilere neden olabilir, bu nedenle yüzünüzde, cildinizde veya yutmadan önce bir cilt yama kontrolü yaptığınızdan emin olun.

Düşük tansiyonla uğraşıyorsanız da dikkatli olmalısınız. Tansiyon ilaçları alıyorsanız veya mevcut bir kalp rahatsızlığınız varsa, yeni bitkisel ilaçlarla tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Ylang ylang yağı, yüksek kaliteli bir yağ kullanıldığı zaman çocuklar, emziren kadınlar ve küçük miktarlarda hamile kadınlar için güvenli görünüyor. Ayrıca, diğer bitkisel uçucu yağlarla kombinasyon halinde cilde, ağza ve kafa derisine uygulandığında güvenli gibi görünmektedir.

Az miktarda tüketildiğinde, bu yağ genellikle sağlık riski oluşturmaz. Ağızdan alınan yağın tipik olarak tavsiye edilenden daha yüksek miktarlarda olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur, bu nedenle şimdilik her zaman küçük bir doza sadık kalın.

Ylang ylang köpekler veya evcil hayvanlar için güvenli midir?

Hayır; American Kennel Club’a göre, “Bazı uçucu yağlar köpekler için zehirlidir. Buna tarçın, narenciye, pennyroyal, nane, çam, tatlı huş ağacı, çay ağacı (melaleuca), kış yeşili ve ylang ylang dahildir.” Uçucu yağları asla köpeğinizin alabileceği yerlerde bırakmayın ve uçucu yağları aldığından şüpheleniyorsanız bir veterineri ziyaret edin.

Ylang Ylang Yağı Faydaları – Detaylı bilgi için bir kaynak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap