1. Ana Sayfa
  2. Günlük Yaşam
  3. Zorunlu PCR’da Olması Gerekenler

Zorunlu PCR’da Olması Gerekenler

featured

Ülke genelinde herkesi her durumda kapsayacak bir kural ölü doğar, bası esneklikler ve istisnalar sağlanmalı. Bu sebeple, yardımcı olmak adına, zorunclu PCR’da Olması Gerekenler adlı yazıyı kaleme alıyorum.

Burada yazanlar, ben söz sahibi olsam, dikkat edeceğim hususlar olup; kimseyi bağlayıcılığı yoktur.

Sağlıklı Bir Süreçte Zorunlu PCR’da Olması Gerekenler

Ben koydum, ben dedim olacak mantığı ile hiç bir iş yürümez. Bu sebeple genel kabul gören ve sonrasında sürekli değiştirilmek suretiyle delik deşik edilen bir uygulama yerine, baştan kapsayıcı ve kalıcı kuralları belirlemek gerekiyor. Zira, bir kural koyulduktan sonra, birileri için esnetilirse; diğer kişilerde esner diye kuralı çiğnerler.

Zorunlu PCR da Olması Gerekenler

Bu yazı ile Zorunlu PCR uygulamasının daha sağlıklı olması için gerenkenlerden bahsedeceğiz, katkılarınızla daha kapsayıcı ve kalıcı kurallar listesini biz kendimiz sağlayabiliriz.

Köy Okullarında Zorunlu PCR Uygulaması

Köy okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftada iki defa il ya da ilçe devlet hastanesine gidip de zorunlu pcr’a tabii olması her yönüyle israf olacaktır. Zira bunların okullardan hastaneye gitmesi hem ciddi bir maddi yük hem de ciddi bir zaman kaybı olacaktır.

Tabii bu istisna ikamet adresi de görev yaptığı köy olan öğretmenleri kapsamalı, hali hazırda zaten ilçede ya da ilde oturuyorsa, o yol çekilebilir düzeyde ise test içinde vakit ayırabilir, hatta ayırmalıdır. Zira servis ya da köy araçları ile okula gidip gelme durumunda hastalığa karşı daha yatkın olacaktır.

Lakin köyde kalıp, köyde ders veren; zaten ulaşım için sadece köy evinden köy okuluna giden öğretmenler istisna olmalı ve test ile uğraşmamalı. Zaten bu durumda görev yapan öğretmenlerin köylerine ulaşım büyük ihtimaller kışın hava şartlarından dolayı kapanacak ve bunlara istisna her türlü verilecektir. Öyleyse niye baştan vermiyoruz…

Ayrıca zorunlu pcr için yollara düşüp, kaza sonucu kaybedeceğimiz öğretmenler olmasın diye, bu istisna üzerinde ciddiyetle durulmalı.

Köy okulunda görev yapmadığım için işin daha detaylı hallerini bilmiyorum, görev yapanlar yardımcı olabilir.

Her İkiside Öğretmen Olan Eşler

Öğretmenlere Zorunlu PCR
Öğretmenlere Zorunlu PCR

Aynı yastığa baş koyan iki kişiden birinin pozitif diğerinin negatif çıkmasını beklemek biraz tuhaf olacaktır, zira bu mesafeden hastalık bulaşmıyorsa bunca tatava niye değil mi? Öyleyse aynı evde yaşayan her ikiside öğretmen olan eşlerden birinin testi, diğeri içinde geçerli olmalı.

Bu sayede sürekli aynı örneği iki defa test etmek zorunda kalmayız.

Ayrıca bu öğretmenlerin çocukları evde gözetimsiz kalmaz, zira ben olsam çocuğumu PCR testinin yapıldığı bir yere götürmek istemem. Ayrıca geçtiğimiz dönemde canlı ders uğruna bir öğretmen çiftin çoğunu vefat etti, başları sağolsun…

Her ikiside öğretmen olan eşleri test etmenin tek mantıklı noktası, bir birinden farklı sonuç vermesi durumunda, bu iki eş aynı okulda çalışmıyorsa, diğer okulda hastalığın türediğini erkenden tespiti için gerekli olur. Ama ikiside farklı okullarda çalışan tek öğretmen değillerse, öbür türlü okuldaki diğer öğretmenlerden test sonucu gene turnusol kağıdı görevi üstlenir.

Şeffaf Bir Süreç Zorunlu PCR Testi

Kaç öğretmenin tek, çift ya da üç aşıyı yaptırdığı; kaç öğretmenin testte tabii olduğu, bunların kaçının hakikaten test yaptırdığı bilgisinin yanı sıra tüm öğretmenlerin kaçının pozitif çıktığı gibi bilgiler sürekli ve anlık olarak paylaşılmalı.

Ülke Geneli Uygulama Birliği

Ülkenin tamamında aynı şartlar altında aynı şeyler uygulanmalı. Hiç bir kişi inisiyatif sahibi olmamalı.

Doğu-Batı ya da Kuzey-Güney; yani tümüyle ülkede aynı şeyler aynı sonuçları vermeli. Test olmayan yükümlülerde, pozitif çıkanlarda aynı muameleyi görmeli.

Birileri söz sahibi olursa, birileri göstermelik yanarken birileri rahat edecektir. Ya tüm test yaptırmayanlar aynı cezayı alacak ya da hiç biri almayacak. Aynı şekilde pozitif çıkanların ya hepsi ev karantinasına alınıp, çalışmayacak ya da hepsi iş yapacak.

Öğretmenler sürekli yatarak para kazanıyor diyen bir kesim var, bunlar acaba biliyor mu ki öğretmenler pozitif çıksa dahi görev başında tutuldu? Ama geri kalan çoğunluk evde istirahat yaptı?

Zorunlu PCR Olacak Kişilere Özel Test Alanı

Şüphe üzerine test olmaya gelmiş ve daha yüksek ihtimalle pozitif çıkacak ve zorunlu pcr mağdurları o virüslü kişilere maruz kalacak. Bu sebeple zorunlu pcr testine tabii kişiler için havadar ve diğerlerinden ayrı bir ortamda teste tabii olmaları gerekiyor.

Dağıtılmış PCR Günleri

Bilgidiğim birşey var, serbest bırakılırsak suyunu çıkarırız. O yüzden herkesin ne zaman zorunlu pcr olacağı ilgili hastaneye göre dağıtılmalı. Tabii bu durumda tüm zorunlu PCR’cılar arasında dağıtım olmalı.

Zorunlu PCR Sonucu Değil Testi Olmalı

Yine bildiğimiz bir şey var, ara sıra test numunelerinin başına bir şeyler gelebiliyor. Bu durumda bir başkasının hatası yüzünden ne bir yaptırıma maruz kalmak isterim ne de tekrardan gereksiz yere test. Bu sebeple SMS bilgilendirme sistemi ile anında şu kişiye test uygulanmıştır ve barkod numarası şudur diye mesaj gelmeli. Bu mesaj hem test olan kişiye hemde bu kişinin kurumundaki yetkili kişiye gelmeli.

Tabii yetkili kişi için sms bombardımanı olmasın diye mail gelebilir ya da ayrı bir sistem kurulabilir.

Bu yazı Zorunlu PCR, Çözüm Önerileri ve Köy Okulları gibi konularla etiketlenmiş, Günlük Yaşam kategorisinde listelenmiştir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yorum Yap