Özel Eğitim Öğretmeni Olmak Zor mu?
 1. Anasayfa
 2. Özel Eğitim Öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmeni Olmak Zor mu?

5

Her meslek için sorulan ortak sorulardan birisidir, Zor mu? Her meslek için bence cevabı aynı. Özel Eğitim Öğretmeni Olmak Zor mu sorusu için verdiğim cevap üzerinden konuşacağım.

Bu yazı Özel eğitim öğretmenliği kategorisi için hazırlanmış olup, mesleki gelişim de içermektedir. Konu içerisinde bolca geçen mevzuat için tıklayabilirsiniz.

Özel Çocuklara Özel Eğitim Öğretmeni Olmak Zor mu?

Girişte de söylediğim gibi her mesleğin zorluğu, her zaman sorgulanır. Bence cevap ufak farklılıklar ile aynıdır. Tabii işini severek yapanlar için geçerlidir bu.

Benim iş tecrübem oldukça fazladır, sadece niteliksel olarak konuşmuyorum, niceliksel olarak da. Yaptığım kısa süreli işleri bile saymasam, çoğu meslektaşımdan daha fazla.

Bu yüzden gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki zor iş yok. Zorlaştırılan işler var, öyle ya da böyle çıkmaza sokulan işler.

İşi zorlaştıran ya siz olursunuz, ya takım arkadaşlarınız ya da idare. O işi yapmak zorsa bu üçünden birisinde hata veya art niyet vardır. Tabii bazen üçü birlikte zor eder işi.

Konumuza dönersek, özel eğitim öğretmeni olmak kolaydır. Son alımlara göre KPSS Eğitim Bilimleri sınavında barajı geçen her aday özel eğitim sınıf öğretmeni olabilir.

Öğretmen Olmak Kolay, Öğretmenliği Yapmak Size Kalmış.

Özel eğitim ya da başka bir öğretmenlik, sanmıyorum ki çok zor olsun. Yani kazanmak, okumak ve atanmak. Varsa zorluğu rakip sayısının fazla oluşundan ötürüdür, bu durumda öğretmenlikle alakalı değil; başka bir şey.

Öğretmen olmak kolay yani, öğretmenliği yapmak ise size kalmış. O işin hakkını vermek, gerekliliklerini yapmak, cefasını çekmek…

Zordur

Zordur, eğer sevmiyorsanız.
Kime kolay gelir ki sevmediği işi yapmak?

Zordur, eğer çalışmayı sevmiyorsanız.
Kime kolay gelir ki sevmediği halde çalışmak?

Zordur, çocukları sevmiyorsanız.
Kime kolay gelir ki sevmedikleri ile çalışmak?

Siz iş yapmayı sevmiyor, çalışmayı sevmiyor, çocukları sevmiyorsanız; zordur bu meslek. Her geçen saniye yıpratır sizi, sonra ya ayrılırsınız ya da çocukların hakkına giren biri olur çıkarsınız.

Özel eğitim öğretmeni olmak zor mu diye düşünmeye bile gerek yok, yukarıda yazanlardan her hangi biri mevcutsa…

Kolaydır – Özel Eğitim Öğretmeni Olmak Zor mu

Yukarının tam tersini düşünür, hem çalışmayı seviyorsunuz hem çocukları; daha ne olsun? En fazla yorulursunuz, o da bedenen. Bir kahveye, bir çaya bakar. Sonra gelip-geçer.

Özel Eğitim Öğretmenliğinin en çok sevdiğim yönlerinden birini söylemek istiyorum. Bizim çocuklarımız masum! Gram suçları, gram kötü niyetleri ya da kinleri yok size karşı. Bebek gibiler bu konuda, tabii bazen sizi çok sinirlendiren bebekler gibi.

Normal bir lise öğretmeni olduğunuzu varsayın ya da ne bileyim bir avukat ya da doktor olun. Öğrenciniz size gıcıklığına ya da sınıfa hava atmak amacıyla sizinle uğraşabilir, sinir edebilir sizi; art niyetle. Veya avukatsınız, müvekkiliniz ise bir suçlu; kötü niyetli. Doktorsunuz, hastanız siz yasak dediğiniz halde inatla şeker tüketiyor, size kinleniyor. Yok mu bunlar, var.

Özel eğitimde ise bunların hiç biri yok, en azından niyetlerinde ya da akıllarının ucundan bile geçmez. Olabilir, hata yaparlar; belkide hayatınızda bir daha göremeyeceğiniz bir hatadır bu ama gram art ya da kötü niyetleri yoktur.

İşte bu, ne olursa olsun sizi öğrencilerine karşı kötü düşünceler içine girmenizi engeller, bana gıcıklığına mı yapıyor bu diyemezsiniz. Bu bakımdan kolaydır özel eğitim öğretmenliği.

Tabii bazı ekstra zorluklar vardır, çok uğraş vererek bir şeyler öğretebilirsiniz. Sonra unutur. Bir sömestr tatili yetebilir bu unutkanlığa.

Ya da malzeme ve materyal yükü diyelim, çoktur.
Öğretimi de ölçmeyi de materyal ile yaparsınız, tabii önce materyali yapmanız gerekir. Okul dışı vaktinizi alır, masraflıdır da.
Diğer öğretmenler kırtasiye yardımından kendisine para bırakırken, siz cebinizden para vermek zorunda kalırsınız.

Üstünüz başınız kirlenebilir, o önlükler var ya hani; onlardan 2-3 tane almanız gerekir, her seferinde bir yedek şarttır. Biri üstünüzde biri dolabınızda biri de sınıfınızda olsun; benim taktiğim budur.

Velilere teslim olursanız yanarsınız, kulaktan dolma bilgilere çok açlar. Sonra sizden hep hurafeleri uygulamanızı isterler, o yüzden ipleri elinizde tutabilecek bir yapı edinmeniz lazım. Emin olun bir iki kere düşeceksiniz bu duruma.

Hocam, bizim Efe su içmemeye başladı; saatte bir içmesi lazım, takip edin lütfen demişti bir velim. Bende iyi niyetle kabul ettim, takip ettim. Baktım ki su biraz bulanık, gittim kendim kantinden aldım her gün.

Çok geçmedi, işin foyası çıktı.
Hocam dedi, fark ettiniz mi Efe’yi.
Artık daha iyi değil mi?
Olması gereken bu dedim, eğitim alıyor.
Yok hocam ondan değil dedi, biz okunmuş su verdik hep.
Benim jeton o zaman düştü, bozuntuya vermedim.

Nasıl yani dedim, saatte bir içmese olmaz mı kısmına geldim.
Hocam dedi çok sağolun, sayenizde.
Neyse ki okulun güvenlik kamera sistemi vardı, geçilen 4 günü de gösterim.
Her gün bir ya da iki su almışım. Çocuğa vermişim.
Tabii inanmadılar ilk başta.
Sonra aradaki boşluğu telafi etmek için yine o bulanık sudan verip,
Çocuğu hastanelik ettiler.
Ne mi oldu, gitti bizim 3 haftamız boşa.
Sonra 1 hafta raporluydu, ilk 3 haftanın üstüne; 1 ay gitti.
Sonra ki 1 ay, ilk bir ayın telafisi.
Sonra dönem arası; bir dönem ziyan.

Bir anı…

Velileri iyi yönlendirmeniz lazım, yoksa çok çekersiniz.

Özel Eğitim Öğretmenliği Çalışma Çevresi ve Koşulları

Yazımın başlangıcında değindiğim bir kısmı tekrarlamak istiyorum. Bir iş zorsa sorun ya sizdedir ya çalışma arkadaşlarınızda ya da idarede.
Yazının bu kısmında bunları açıklamak istiyorum. Bazı şeyleri öğrenmeniz gerekiyor. Bu mesleği kimlerin bulandırdığını, kimlerin sulandırdığını ve bazı yerlerde çekilmez hale getirdiğini görmeniz için söylüyorum bunları. Bu ve benzeri durumlar çoğu meslekte vardır ne yazık ki…

 • Sorun Sizde
 • Sorun Çalışma Arkadaşlarınızda
 • Sorun İdarede

Önünüzde ki 25 yılı bu meslekte geçireceksiniz, bazı şeyleri baştan bilirseniz, önlem alabilirsiniz. Bazı şeylerin çok iyi farkında olmanızı istiyorum, lütfen yanlış anlamayın; amacım soğutmak değil, asla! Bilin ki daha iyi gelin, daha iyi olalım.

Sorun Sizdeyse

İşinizi bilmiyorsunuzdur, çok açık ve net.
İşinizi bilmeyi sadece müfredatı bilmek ve öğretim yapmak olarak ele alıyorsunuzdur. Siz öncelikle mevzuatı bilmelisiniz.

Mevzuat oldukça önemlidir.
Arabalar sağ şeritten gider, sağ şeritten gelir değil mi?
Siz sol şeritte ne kadar masum olursanız olun, bir sarhoş bile bile gelip size çarpsa, suçlu sizsiniz.

Mevzuatta budur, istediğiniz kadar iyi olun, mevzuatı bilmezseniz yakarlar.

İkinci ihtimalse hakikaten işi bilmiyor oluşunuz, belki kötü bir üniversiteden geldiniz. Belki sertifika ile özel eğitim öğretmeni oldunuz; dört yıllık eğitimi 3-5 haftada sindireceğinizi sandınız.

Sorun Çalışma Arkadaşlarınızdaysa

Evet, bu durum ihtimaller dahilinde.
Kötü bir üniversiteden gelmiş olabilir.
Sertifika ile bu işi halledeceğini sanıyor olabilir.
Ya da aman banane, emekliliğime ne kaldı şurada diyebilir.

İşten kaytarıyor olabilir, menfaatçi olabilir.
Olabileceği bir sürü şey var, bunlar sizi etkiler.
Sanmayın ki o çamur size bulaşmayacaktır.

Anılar çok, anlatılır; hurafelerden bahsettik hatırlayın hemen yukarıda.
Heh işte bu işte çok para var, umut taciri bunlar. Bu hurafecilere müşteri yollayan öğretmenler var, sakal karşılığında.
Sizin öğrencinizin velisine bu bilgiyi verir, sizin emeğinizin üstüne konar.
Siz uğraşır didinirsiniz, çocuktaki değişimi fark eder.
Hemen veliye gider, sonra gelişim hurafecenin emeği olur; güzel bir reklamla iyi para kaldırır.

Bir şeyler yanlış gidiyorsa, çalışma arkadaşlarınızdan da şüphe etmeye başlarsınız. Ama burada şu var, sizin veliler ile şeffaf bir iletişiminiz olur, sağladığınız her gelişmeyi aktarırsanız, bunlar olmaz. Ama bu zordur, iletişim kurmak ve iletişimde kalmak… Bu bizi ilk maddeye atar.

Sorun İdaredeyse

Evet, mümkündür.
Özellikle eski nesil müdürlerin ya da idarecilerin hakim olduğu bir okulda özel sınıfta öğretmenlik yapıyorsanız, ne yazık ki dışlanırsınız. Sizi ve öğrencilerinizi insan yerine koymazlar, en kötü konumda derslik verir, göz önünden uzaklara atarlar.

Hiç bir isteğiniz iyi karşılanmaz, sizi israf olarak görürler. Proje yapamazsınız, gelişme sağlayamazsınız.

Burasıda ilk madde ile alakalı, mevzuatı bilir ve uygularsanız, her şey normale döner. Ama buda zor bir iş demi.. Üşenir insan.

Bu yazıyı bir oturuşta, plansız, olarak yazdım. Eksikleri ve kafanıza takılanları sorabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (5)

 1. Evet, bizleri en çok zorlayan öğrenci velileri oluyor.
  Bir defa olsun işimizi kolaylaştıracak bir şeyler yapsalar ya.

 2. 11 Aralık 2023

  şu sıralar araştırma yapıyordum bu paylaşımla karşılaştığım iyi oldu sağ olun

 3. 11 Aralık 2023

  Detaylı bir içerik olmuş. Üstelik de akıcı. Teşekkürler

 4. 17 Aralık 2023

  Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir