Kadrolu Memurluktan Sözleşmeli Öğretmenliğe Geçiş

Kadrolu Memurluktan Sözleşmeli Öğretmenliğe Geçiş

Yapılan güncellemelerle sadece Sözleşmeli Öğretmenliğe alım yapılıyor, kadrolu memurluktan geçiş yapmak isteyenler içinde bu yazıyı, eski bir memur olarak kaleme almayı uygun görüyorum. Yazı uzun olacak, bütün bilgileri vermek istiyorum.

Bu yazıyı kariyer merkezi altında Öğretmenlik ve Atama kategorileri altında yer alacaktır.

Sözleşmeli Öğretmenlik Tek Yöntem

Malum, artık kadrolu öğretmen almıyor Milli Eğitim. Bu sebeple de hali hazırda kadrolu memur olarak görev yapanlar öğretmen olmak için istifa etmek zorunda kalıyor. İstifa demek, hele ki kadrolu memurluktan istifa etmek, kolay bir iş değil. İlk başta sorun yaşanır korkusu, sonrasında bir sorun olur mu ve benzeri bir sürü sorunlu soru akla geliyor.

Sözleşmeli öğretmen olmak için;

 • Sivil
 • Özel Sektör Çalışanı
 • Kamuda Sözleşmeli Çalışan
 • Kamuda Kadrolu Çalışan

Olmak üzere 4 farklı senaryo söz konusudur, bizim için en önemli senaryo ise Kamuda Kadrolu Çalışanların öğretmenliğe geçiş süreçleridir.

İstifa Şart – Kadroludan Sözleşmeye Geçiş

Siz 657 memursunuz, öğretmenlik ise sözleşmeli. İkisi arasında geçiş için tek çare İstifa, şart yani. Kadrolu memurluktan istifa edip ayrılmakta cesaret isteyen bir süreç, her aşaması ve yönüyle. Ama gönlünüze öğretmenlik düştüyse bir kere, yapacak başka bir alternatif, en azından güncel durumda, yok.

Memular çeşitli hak ve sorumlulukları var, istifa ya da çekilmede bu haklardan birisi. Yani istediğiniz zaman istifa edebilirsiniz, istifanıza ve duruma göre de haklarınız şekillenir.

 • İşe on gün mazeratsiz gitmezseniz çekilmiş sayılırsınız.
 • Dilekçe verir, çeker gidersiniz.
 • Dilekçe verir, onayını beklersiniz.

Yukarıda söz konusu üç senaryo var, ilk ikisi benzer; diğeri biraz ayrı. Benim anlatacağım ve uyguladığım senaryo üçüncü olacak.

Dilekçe Verin ve Onayını Bekleyin

İstifa şekillerine göre bazı haklarınız var, bunlar genelde memuriyete geri dönüş için önemlidir. Misal, on gün işe gitmeyip ya da istifa verip hemen ayrılırsanız 1 yıl sonra tekrardan memur olabilirsiniz. Dilekçe verir ve beklerseniz 6 ay sonra memur olabilirsiniz. Buradaki ayrım usulüne uygun istifa ve usulüne uygun olmayan istifa diye ayrım gösterir.

 • Usulüne uygun istifa; dilekçeyi verir ve onayı ya da yerinize yeni birinin gelmesini beklersiniz. Onay ya da yerinize yeni memur bir ay içinde gelmez ise amirinize bildirip, görevinizi bırakırsınız. Bu durumda 6 ay boyunca yeniden memur olamazsınız.
 • Usule uymayan istifa; dilekçeyi verir ne onay ne yeni memur beklersiniz, çeker gidersiniz ya da göreve gelmeniz gerekirken 10 gün boyunca mazeretsiz olarak gelmezsiniz, çekilmiş sayılırsınız. Bu durumda 1 yıl boyunca yeniden memur olamazsınız.
 • Zimmet sahibi iseniz, usule uygun istifa etmezseniz 3 yıl boyunca memur olamazsınız. Bu durum genelde öğretmenliğe geçiş senaryosunda pek olmaz, kısaca açıklamak gerekirse; zimmetinizde bir şeyler vardır, bunları yeni gelen kişiye teslim etmeden çeker giderseniz, 3 yıl boyunca memurluk yapamazsınız. Burada haliyle siz istifa edince, onay geldiğinde yerinize yeni biri görevlendirilmiş olmalı; siz teslimi yapmalısınız.
 • Olağanüstü hal (OHAL), sıkıyönetim, seferberlik ve savaş halleri veya genel hayata etki eden afetlere uğrayan yerlerde istifa sonrasın yerinize yeni biri gelene kadar beklemez ve ayrılırsanız bir daha asla memur olamazsınız. Burada şunu eklemek gerekiyor, salgın hastalıklar güncelde genel hayata etki eden afetler arasına alınmamış durumda. Yani KoronaVirüs veya bilinen resmi adıyla Covid 19 sebebiyle istifamda bir sıkıntı olur mu diye korkmayın. Malum OHAL ilanı da yok.

Görüleceği üzere standart bir memur için usule uygun istifa ile çekilmiş yani usulsüz istifa arasında 6 ay bir fark var. Güncel durumda 3+1 sistemi ile sözleşmeli olarak 3 yıl çalışacağınız için, bu 6 aylık fark pek bir önem arz etmiyor. Yani isterseniz usullü, isterseniz usulsüz ayrılın. 657 sayılı kanun için tıklayın.

Kadrolu Memurluktan Sözleşmeli Öğretmenliğe Geçiş Sürecim

Ben yaklaşık 5 yıl boyunca İnfaz ve Koruma Memuru olarak, kadrolu memurdum. Yani geçiş sürecim kadroludan sözleşmeli öğretmenliğe oldu. Bunu yaparken kurumda yaşadığım sıkıntılar, baskılar gibi istenmedik durumlardan ötürü sürekli olarak çekip gitmek, planları bozmak istesemde; kendime yediremeyip usule uygun istifayı seçtim.

İstifamı, aşağıda örnek istifa dilekçesi vereceğim, kuruma sunduğum gün benimle beraber 2 tane ikinci müdürle tutanak tutturdular; bu adam istifa etti şahidiniz minvalinde. Sonrasında aynı gün komisona sevk edildi yazım, komisyonda aynı gün bakanlığa yönlendirmiş. (Sıkıntılar ve Baskılar sebebiyle bir çok şikayet kaydım olduğu için, benden hızlıca kurtulmak istediler her halde 🙂 )

İstifamın üzerinden 13 gün geçmiş ve onaylanıp, geri gönderilmişti. Yani devlet memuru olarak istifa sürecim 13 gün sürdü. Kurumdan arandım, gittim ilişiğimi kestim; bu süreçte biraz da trip yedim, neymiş sakalım varmış memura yakışıyormuymuş vs.

İlişik kesme esnasında aldığınız maaşın çalışmadığınız kısmı için ya mutemede para veriyorsunuz, ki şahidiniz olsun illaki bir iki tane. Ya da mutemet maliyeye bildiriyor oraya ödüyorsunuz. Ben personel kalemeni verdim, verirkende sevdiğim bir İnfaz ve Koruma Başmemurunu yanımda bulundurdum.

İstifa sonrasında ilişki kesince, ertesi gün sistemlere yansıyor. Tabii siz temkinli olun, kontrolleri sağlayın. Aksi takdirde bir iki günlük gecikmeler yaşayabilirsiniz.

İstifa işlemi göz korkutucu olsa da çabucak bitiyor aslında, memur olamak için uğraştığınızın binde biri kadar uğraş yok. Tabii benim eski kurumumda ki gibi abisi bir mevkilere geldiği için personel kalemi yapılmış bir mutemede sahip değilseniz.

Bir devlet memurunun bazı özel haller hariç bir seferlik istifa hakkı vardır, ikinci kez istifa ederse bir daha devlet memuru olamaz, bu sebeple tek atımlık kurşuna sahipsiniz; öğretmenliği sevmiyor sadece mevcut işinizden kaçmak için uğraş veriyorsanız bu uyarımı nazara alın derim. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın, öğretmenlik yapmayanlar için son derece kolay bir meslek, bu yüzden boş konuşan çok; yapanlar içinse sevip sevmediğine bağlı olarak kolaylığı değişiyor.

Benim istifa ettiğim kurum İnfaz ve Koruma Memuru olmam sebebiyle Ceza İnfaz Kurumuydu, bakanlığım ise Adalet Bakanlığı toplamda istifa ettiğim gün harica 13 gün sürdü, sizlerde sözleşmeli öğretmenliğe geçmek ve gönlünüzdeki işi yapmak istiyor ama kadrolu memur iseniz bu yolları takip edebilirsiniz. Bu yazımız Kariyer Merkezi ve Öğretmenlik kategorilerimiz için kaleme alındı.

Paylaşın

Yorumlar (67 Yorum)

 • Halil

  24 Eylül 2020 - 16:15

  Hocam kadrolu memurluktan sözleşmeli öğretmenliğe geçiş yazınızı okudum kafamdaki çoğu soruya cevap bulmuş oldum. Allah razı olsun. Bende Adalet bakanlığında infaz ve koruma memuru olarak görev yapıyorum bu sene KPSS ye girdim nasip olur öğretmenliğe geçersem Adalet bakanlığında elde ettiğim haklar korunuyor mu yani kademe dereceye esas olarak maaşa ya da emekliliğe etki edecek haklardan bahsediyorum. Verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

  • Fatih KAYA

   26 Eylül 2020 - 11:01

   İnşallah hayırlısı ile öğretmen olursunuz Halil hocam.

   Öğretmen alımları hali hazırda sözleşmeli olarak yapılıyor, bu durumda yani sözleşmeli olduğunuz, olacağınız süre boyunca önceki çalışmalarınız hesaba katılmayacak. Yani ikm görev süreniz bu esnada etkisiz.
   Lakin kadroyla birlikte önceki memuriyette kazandığınız haklarınız ve sözleşmeli olarak geçirdiğiniz süre hesaplanıp, işleme konacaktır.

   Sözleşmeli süresi hali hazırda 3 yıl, Sn.Bakan bey 2+1 sözü verdi, size yetişir ise 2 yıl boyunca sözleşmeli olursunuz, 2.yildan sonra haklarınız iade edilir.

   Atandığınız zaman haber verin 👍

   • Halil

    2 Kasım 2020 - 09:33

    Fatih hocam özür diliyorum Sınav sonuçlarını bekleme olsun iş yoğunluğu olsun cevabınızı yeni gördüm. Yazınızın olduğu sayfayı hep açık tutmuştum dönersiniz diye bu seferde ben unutmuşum. Teşekkür ederim ilginiz için. Hocam 83 puan aldım matematik öğretmenliği mezunuyum Bi aksilik olmazsa Allah kısmet ederse ilk atamada gidiyorum. Atamam gerçekleşince buradan yazacağım. Tekrardan cevabınız ve ilginiz için teşekkürler

    • Fatih KAYA

     7 Kasım 2020 - 00:21

     Çok sevindim sizler için, umarım gönlünüzden geçenler hayırlısıyla nasip olur.

 • vehbi

  5 Ekim 2020 - 16:22

  Merhaba hocam istifada bildiğim kadarıyla dilekçenin içeriği önemliymiş. Örnek istifa dilekçesini alabilirmiyiz?

 • melek

  6 Kasım 2020 - 05:01

  Hocam merhabalar çok güzel anlatmışsınız ancak kafamı karıştıran öğretmenlik görev yerimiz belli olunca mı istifa dilekçesini verip direkt öğretmenliğe başlıyoruz yoksa memuriyetteyken kpss puanı açıklandı bölüme göre atanmam garanti deyip istifa edip öğretmen atamasını mı bekliyoruz

  • Fatih KAYA

   6 Kasım 2020 - 13:19

   Kadrolu öğretmenlik alımı olsa ayrılış vaktiniz önemliydi, şimdi ise sözleşmeli öğretmenlik alımı var ve çoğu şey keyfi durumda.
   İsterseniz görev yeriniz belli olunca, isterseniz atanmanız garanti olunca istifa edebilirsiniz ya da kararnamaleri beklersiniz. Bu tamamen sizin inisiyatifinizde olan bir durum.
   Ben atanmam garantilenince, sıralamada olduğumun bilincinde ve rahatında biraz bekledikten sonra, atanmam gerçekleşmeden ve kararname gelmeden istifamı vermiştim.
   Benim eşim çalışıyor, öğretmen. Ekonomik olarak 1 aylık beklemeyi göze alabilecek rahatım vardı, o yüzden atamayı beklemedim.

   Dediğim gibi, keyfi.
   Aklınızda sorun varsa yazabilirsiniz..

   • serkan

    18 Kasım 2020 - 13:18

    Hocam merhaba bir yazı okudum.Yazıda istifadan sonra 6 ay boyunca devlet kurumlarına yerleşme olmuyor diyor.Buna yorumunuz nedir?Teşekkürler..

    • Fatih KAYA

     18 Kasım 2020 - 13:30

     6 ay, 1 yıl yada 3 yıl yerleşmeme durumu var, doğrudur. Lakin bu devlet memurluğu için geçerli, 657 yani.
     Sözleşmeli öğretmenlik direk devlet memurluğu olarak geçmiyor.

     Bugün memurluğu bırakıp yarın sözleşmeli öğretmenlik için iş başı yapabilirsiniz 👍

     • serkan

      18 Kasım 2020 - 16:11

      Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar…

 • mustafa sevil

  26 Kasım 2020 - 22:01

  Fatih hocam bilgi yazınız için teşekkürler. İstifa ederken nasıl bir dilekçe yazdınız, bunun örneğini de paylaşır mısınız rica etsem. Teşekkürler…

  • Fatih KAYA

   27 Kasım 2020 - 00:34

   Merhaba, genel hatlarıyla 657 sayılı kanunun 94.maddesi “***” gereğince görevimden çekilmek istiyorum. Çekilme isteğim kabul edilinceye kadar bir ay süreyle görevimde olacağımı beyan ederim. Gereğini saygılarımlar arz ederim.
   94.maddeyi siz bulup, ekleyebilirsiniz. Ben kopya içerik olmasın diye eklemiyorum buraya.
   Ayrıca benim bir acelem yoktu, o yüzden onay gelene kadar ve bir ay beklerim şeklinde ekleme yaptım. Siz isterseniz, sözleşmeli öğretmen olacaksanız, istifayı verip hemen ilişki kesebilirsiniz.

 • hoso123

  1 Aralık 2020 - 08:21

  Hocam selamlar. Benim sorum şu olacak. Şimdi 2010 dan önce öğretmenliğe kadrolu atandım 9 yıl mebde çalıştım.ailevi nedenlerden dolayı 2017 de istifa ettim ve 1 yıl boyunca dönemeyeceğim söylendi bu sene kpss ye hazırlanıp girdim .zorunlu çalışma yükümlüsü değilim. Adaylığımda kalkmıştı .Bu sene atanırsam eş durumu özrü için 1 yıl mı 3 yıl mı beklemem gerekir.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Fatih KAYA

   2 Aralık 2020 - 00:30

   Sormak istediğiniz sanırsam öğretmenliğe dönüş durumu, daha öncesinde kadrolu bir memur olarak görevinize geri dönerseniz kadrolu haklarınız da geri gelir.
   KPSS’ye girdiğinizi söylemişsiniz, bu durumda da sözleşmeli öğretmenliğe başvuracağınızı gösterir.

   Kadrolu öğretmenler atandıkları ilde 3 yıl görev yapmadan il dışı yapamazlar, 1 yıl görev yapmadan il içi yapamazlar; lakin kadrolu olmanız sebebiyle ilk mazeret tayininde eş durumu yapabilirsiniz. Bu durum istifa sonrasında geri dönüş için geçerli olup, hali hazırda branşınıza da dayalı olsa çok zor bir durumdur. Bir çok duruma bağlıdır, direk yorum yapamam.

   Yok, sıfırdan sözleşmeli öğretmen olacaksanız işler yine detay istiyor.
   Sözleşmeli öğretmenler hali hazırda 3+1 çalışıyor, yani 3 yıl çakılısınız, 3.yılın sonunda mazeret atamasına başvurabilirsiniz.
   Lakin eşinizde sözleşmeli öğretmen ise 1 yıl çalıştıktan sonra mazeret atamasına ikiniz birden başvurursanız bakanlık sizi daha çok ihtiyaç olan yerde birleştirir.

   Durumun özeti, sözleşmelide eşinizde sözleşmeli öğretmen ise 1 sene sonra, yoksa 3 yıl sonra. Kadroya geri dönüşte ise ilk eş durumunda gidersiniz.

   • hoso123

    2 Aralık 2020 - 11:03

    .Çok teşekkür ederim güzel bilgileriniz için.Bir de adaylık ile ilgili bilgilendirirseniz adaylık eğitimi alırmıyım yada muaf olurmuyum .

    • Fatih KAYA

     2 Aralık 2020 - 19:41

     Önceki yorumunuzu nazara alırsam, adaylık ile ilgili bir durumunuz yok, hükmen yapmış sayılmanız gerekiyor.
     Devlet Personel Başkanlığının 14.01.2014 tarihli ve 24381 sayılı mütalaasını okursanız çok daha detaylı bilgilere kavuşursunuz Hüseyin bey.

     • hoso123

      4 Aralık 2020 - 01:30

      Tesekkurler sayin hocam.

 • Abdullah

  31 Aralık 2020 - 19:51

  Merhabalar yazınızı okudum lakin içim içime sığmıyor durumumu izah etmek istiyorum.
  2020 kpss için sözleşmeli öğretmenlik alımları başlamadı sıralamamda kritik ve sözleşmeli öğretmenlik garanti olmasığı için dün başlayan KPSS-2020/2: BAZI KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ KADRO VE POZİSYONLARINA YERLEŞTİRME’ye başvurmak istiyorum.
  Sorun şu ki tercih ettiğim yer olan ”TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ / MEMUR / TRABZON / TÜM İLÇELER / Taşra / GİH / 7” gelirse buraya atanırsam istifa edip, yakın zamanlarda 2 ay 3 ay gibi sözleşmeli öğretmenlik için başvuruda bulunabilir miyim? ve sözleşmeli öğretmenliğe atanabilir miyim?

  • Fatih KAYA

   31 Aralık 2020 - 21:11

   Söz konusu kadroya “kadrolu memur” olarak atansanızda, “sözleşmeli memur” olarak atansanızda fark etmez; istifa edip, ertesi gün sözleşmeli öğretmenliğe geçiş yapabilirsiniz.

   Dikkat edilmesi gereken tek husus, her hangi bir bakanlığa bağlı olarak sözleşmeli öğretmenliğe atanırsanız, MEB’de sözleşmeli öğretmenlik için 1 yıl bekleme sürenizin olacağıdır.
   Bakan bey en son açıklamasında mümkün olan en yüksek kadroyu almak için uğraştıklarını dile getirdi, eğer kritik olan sıralamanız yıllık 40 bin alım için kritikse, belki güzel bir müjde gelir yakın zamanda.

   • Abdullah

    1 Ocak 2021 - 19:32

    Hocam anladığımı şöyle özetleyeyim:”Sözleşmeli veya kadrolu memurlukta ” çalışırken,
    1.MEB’te tercihler yapılacağı zaman başvurup tercih yapabilirim .
    2.Yine Memurlukta çalışırken MEB beni mülakatlara çağırır ve sözleşmeli öğretmen olarak atayabilir.
    3.Bu durumda MEB’te ”sözleşmeli öğretmen” olarak atamam kesinleşince ”Sözleşmeli veya kadrolu memurluktan ” istifa edip istifa kabul sürecinin ardından herhangi bekleme olmaksızın MEB’te ”sözleşmeli veya kadrolu öğretmenliğe” geçebilirim. Doğru mudur?
    Birde farkındayım ince eleyip sık dokuduğumu çünkü iki atama arasında 5-6 ay var ve 24 yaşındayım gelecek kaygılarım var.Çok teşekkür ederim bu arada ,içime su serptiniz.

    • Fatih KAYA

     2 Ocak 2021 - 02:10

     Ben 30 yaşımdan sonra, evli ve çocukluyken karar vermek zorunda kalmıştım. Sizi gayet iyi anlıyorum.
     Doğru anlamışsınız, önünüzde her hangi bir engel yok.

     Lakin şunu belirtmek isterim; kadrolu memurken istifa edip kadrolu öğretmenliğe beklemeden geçemezsiniz.
     Her ne kadar bu durumun olma ihtimali mevcut durumda olmasa dahi, doğru bilgiyi paylaşayım.

     • Abdullah

      4 Ocak 2021 - 10:19

      MEB’e ilk atamam sözleşmeli öğretmen olarak oluyor .Memurluk ise kadroluda olsa sözleşmelide olsa istifa sonrasında süre beklemeden sözleşmeli öğretmenliğe geçebilirim .Ama kadrolu memurluktan kadrolu öğretmenliğe geçiş için bekleme süresi var.Her şey için çok teşekkür ederim.

 • Ferit

  29 Ocak 2021 - 00:44

  Merhaba,
  Ben Mühendilik mezunuyum ve formasyon aldım. Şuan bakanlık bir türlü alımı açıklamadığı için, İç İşleri Bakanlığının sözleşmeli Mühendis alımına başvurmayı düşünüyorum. Burada göreve başladıktan sonra, öğretmenliğe yine bu seneki puanımla başvurabilir miyim. Yani merak ettiğim, sözleşmeli mühendislikten sözleşmeli öğretmenliğe geçişte 1 yıl bekleme veya puan yanma cezası var mı? Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Fatih KAYA

   31 Ocak 2021 - 16:21

   Sözleşmeli öğretmenliğe geçişte herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ben kadrolu memurken, bekleme yada başka bir sorunla uğraşmadan geçiş yaptım.

 • Didem

  8 Şubat 2021 - 06:45

  Merhaba Fatih Hocam,
  Gençlik ve Spor Bakanlığında 12 yıldır kadrolu memur olarak çalışıyorum. Çocuk gelişimi okuyorum, formasyon aldım ve okul öncesi öğretmeni olmak çok istiyorum. Önümüzdeki sene okulumdan mezun olup kpss ye sıkı şekilde hazırlanarak atanmayı umuyorum. Şayet atanırsam hizmetimden dolayı derecem ve kademem öğretmenlikte de geçerli olacak mı? Birde Ankara da yaşıyorum eş durumundan geri gelme sürecim nelere bağlı yani şartlar nedir? Bu süreç için ne kadar süre ile görev yapmam gerekir? Kusura bakmayın kafamda o kadar soru var ki… iş arkadaşlarım bana deli gözüyle bakıyor. İnşallah başaracağım. Saygılar.

  • Fatih KAYA

   8 Şubat 2021 - 21:49

   Merhaba, o deli gözüyle bakan arkadaşlardan bende de vardı; şimdi takdir ediyorlar.
   Bende kadrolu İnfaz ve Koruma Memuruydum.

   Sözleşmeli personelin derece ve kademesi yok, sözleşmeli öğretmen olduğunuz süre ve varsa önceki hizmetleriniz kadroya geçince işlenecek sisteme.
   Yani 3 yıl boyunca taze memur gibi olacaksınız, sonrasında kayıpsız devam edeceksiniz.

   Mevcut durumda sözleşmeli olacağınız süre boyunca eş durumu yapamazsınız, 3 yıl gittiğiniz yerde kalacaksınız. Bunun tek istisnası var, eşinizde sözleşmeli öğretmen ise ikiniz birden başvurup bakanlığın uygun göreceği yere atanırsınız. Ankara olmaz muhtemelen tabii bu durumda.
   Sizin yapacağınız en iyi adım ilk olarak Ankara, sonrasında ise hızlı tren ve otoyolla ulaşım sağlayan yerleri seçmek olacaktır.
   Ayrıca Çankırı ve Çorum düşük puanla kapatıyor genelde, sizede nasip olabilir.

   Lakin, 2023 genel seçimlerinde verilecek vaadler ile 3 yıl beklemeden kadroya alınma şansınız olabilir… Bunu zaman gösterecek..

 • A.Celil tekin

  8 Şubat 2021 - 20:14

  Hocam yazınızı okudum yureğinize sağlık
  Benim ögrenmek istdğim kpss snvnda yerlestiniz mulakattan gectiniz yeriniz okulunuz belli olduktan sonramı istifa ettiniz birde istifadn sonra ne zaman yeni isinize basladnz tesekkurler

  • Fatih KAYA

   8 Şubat 2021 - 21:54

   Merhaba, mülakata girdim, mülakat puanım ve sıralamam açıklandı, atamam garanti olunca istifamı verdim ben.
   Sözleşmeli öğretmen olarak atandığım için her hangi bir bekleme sürem olmadı, sadece kararname süreci vardı beklemem gereken.

 • Anonim

  10 Şubat 2021 - 17:24

  Tesekkur ederim Fatih Hocam insanları bilgilendirdiğiniz için Allah işinizi rast getirsin Allah razı olsun bildiklerinizi paylastığınız için

 • Anonim

  10 Şubat 2021 - 17:27

  Fatih Hocam atama yeriniz belli olmazmıydı istifayı vermeseydiniz

  • Fatih KAYA

   10 Şubat 2021 - 18:32

   Ben istifamı ailemle vakit geçirmek için erken verdim.
   Siz isterseniz atama yeriniz belli olduktan sonra da verebilirsiniz, istifa vaktinizin atamanıza hiç bir etkisi yok.
   Atama yeriniz belli olduktan yada kararnameniz geldikten sonra da istifa etmenizde bir sıkıntı yok.

 • Doğan avcı

  14 Şubat 2021 - 23:29

  Fatih hocam merhaba bende adliyede sözleşmeli mübaşir olarak çalışıyorum 3 yılım dolmak üzere ve bende bu sene iyi bir puan aldım kpss de nasip olursa öğretmenliğe atanacam da sorum şu size hocam şöyle bir söylenti var adelet bakanlığı bu sene personeline kadro verecek eyer olursa benim öğretmenliğe geçmeme engel olurmu daha 1 yıllık kadro süresi dolmadan istifa edip geçebilirmiyim bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinir

  • Fatih KAYA

   15 Şubat 2021 - 13:32

   Ben Adalet Bakanlığında kadrolu memurdum ve sorun olmadı.
   Lakin benim size tavsiyem başka yönde olacak, eğer öğretmenliğe geçişiniz garanti ise, yani yeterli puan varsa kadroya geçmeyin. Size kadro geldiğinde bir dilekçe ile istemediğinizi belirtebiliyorsunuz.
   Bunu niye söylüyorum, kadrolu olduğunuzda devlet memuru sayılıyorsunuz ve devlet memurlarının memurluktan bir defa istifa etmek hakları var. Eğer kadroya geçerseniz o hakkı kullanıp öğretmen olacaksınız, lakin kadroya geçmez ve sözleşmeli iken ayrılırsanız bu istifa hakkınız cebinizde duracak.

 • Didem

  15 Şubat 2021 - 13:05

  Sorularımıza cevap verdiğiniz ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim hocam. Birde şunu eklemek istiyorum; hocam Devlet Personel Başkanlığının mütalaasında anladığım kadarıyla, kadrolu memurluktan sözleşmeli öğretmenliğe geçiş sonrası aday memurluğunu tamamlamış olanlar adaylıktan muaf oluyorlar. Sizde bu süreç nasıl oldu hocam? Acaba doğru mu anlamışım? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim hocam. Saygılar.

 • Kuzey

  15 Şubat 2021 - 13:29

  Merhaba hocam, açıklayıcı olmuş emeğinize sağlık . Benim 5 yıllik kadrolu olarak memuriyetim var. 4/1 derecem olduğunu varsayıyorum ve öğretmenlige geçtim . Bu derece/ kademe değişecek mi? Veya aynı derece/kademe den devam mi ediyorum? Siz de yaşamissiniz . Cevap verirseniz memnun olurum. Hayırlı olsun bu arada ☺️

  • Fatih KAYA

   15 Şubat 2021 - 21:22

   Öğretmenliğe geçişiniz sözleşmeli olursa, sözleşmeli çalıştığınız sürede derece-kıdem durumunuz yok. Kıdem ay/yıl şekli ile hesaplanıyor. 5 yıldan sonra maaş farkı oluşuyor.
   Siz bu süreçte 3 yıl sözleşmeli olarak kalıyor, sonrasında ise kadroya geçiyorsunuz; 5 yıl hesabına gerek yok yani.
   Diyelim ki 2020 Eylül 19 da görev başlangıcınız yapıldı, sözleşme başladı, sizde öncesinde yeni 5in1’i kadrodaydınız.
   Derece Kıdem donar, 3 yıl sözleşmeli çalışırsınız, 2023 yılın 20 Eylülde kadroya geçersiniz.
   Önceki hizmetleri saydırır ve üstüne 3 yıllık sözleşme süresiyle 4ün1’i olarak memuriyete devam edersiniz…
   Yani herhangi bir kaybınız nihai olarak yok, sadece sözleşmeli olduğunuz süreçte pasif kalıyor derece-kıdem sayımı.

 • nurullah parsibey

  20 Şubat 2021 - 01:43

  Fatih hocam, acil cevaplarsanız sevinirim. Kadrolu İnfaz Koruma Memuruyum. EKPSS ile 16/02/2021 kadrolu öğretmenliği kazandım. Muvaffakat nerden almam gerekiyor komisyon mu, cte genelmüdürlükmü. Kadrodan kadroya geçiş nasıl istifamı ediliyor?

  • Fatih KAYA

   20 Şubat 2021 - 17:28

   Öncelikle hayırlı olsun. Kadrolu memurluktan kadrolu memurluğa geçiş için MEB sizi Adalet Bakanlığından istemeli. İstifa etmiyorsunuz kesinlikle. Siz komisyon memurusunuz, sizi atamaya yetkili merciye başvurmanız gerekiyor. Lakin EKPSS ile ilgili süreci bilmiyorum, bu anlattıklarım kadrolu olarak atanmanız durumunda geçerli. MEB personel daire başkanlığı ile iletişime geçmenizi ivedilikle öneririm.

 • nurullah parsibey

  20 Şubat 2021 - 23:49

  Kadordan kadroya geçişte ayrılış nasıl oluyor, komisyon istifa edeceksin diyor. Benim 2016 öğretmenliğe geçen arkadaşım yok diyor. Bunun Yönetmeliği yok mu, komisyondakilere göstersem. Birde muvafakat belgesi evrak teslim tarihine yetişmez ise… 2016’dan sonra 30’a yakın kadrolu İKM sözleşmeli öğretmenliğe geçti, hepsi istifa etti. Ben engelli oldum, EKPSS girdim, sorunum muvafakat almak ve ayrılış işlerimin nasıl olacağı…

  • Fatih KAYA

   21 Şubat 2021 - 01:06
    Sözleşmeli öğretmenliğe geçiş için istifa gerekiyor

   , kadrolu öğretmen olarak atandıysanız istifa etmemelisiniz.

    Ben de kadrolu İKM iken istifa edip, sözleşmeli öğretmen oldum; komisyonun bu işlere vakıf olduğunu hiç sanmıyorum.
    Bu sebeple ivedilikle CİMER üzerinden MEB’e durum hakkında yazmanızı ya da ilk tavsiyem olan personel daire başkanlığını aramanızı öneririm.

    Ayrıca resmi işlerden dolayı yaşanacak 2 aya kadar gecikmelerden ötürü herhangi bir hak kaybı yaşamayacağınızı düşünüyorum. Çünkü muvafakatname hemen gelen bir belge değil.

 • ANONİM

  21 Şubat 2021 - 03:52

  SELAMLAR FATİH HOCAM ben şuan bekçiyim 2021 mayıs haziran gibi asil(kadrolu) memur olacağım buyuk ihtimal ağustos gibi kpss girmeyi düşünüyorum matematik öğretmeni olarak ,malum bekçilğin çok bi yönetmeliği yok emniyetteye tabiyiz 657 fln , bende atamam kesinleşince istifa edip gönül rahatlığıyla tavsiyenizle sözleşmeli öğretmen olabilirmiyim ilginiz için şimdiden teşekkürler..

  • Fatih KAYA

   21 Şubat 2021 - 11:26

   İstifa edip gönül rahatlığı ile sözleşmeli öğretmen olabilirsiniz.
   Ben sizin yerinizde olsam, mayıs 2021 de kadroya geçmem, sözleşmeli kalırım.
   Devlet memurları bazı istisnalar hariç sadece 1 kere istifa edebilir, sözleşmeli iken istifa sınırı yoktur.
   Mayısta kadroya geçer, sonrasında istifa ederseniz; bu hakkınızı kullanmış olursunuz.
   Kadroya geçmez, istifa edip öğretmenliğe geçerseniz, her hangi bir hakkınız kullanılmış olmaz.

   Bunu niye söylüyorum, olurda öğretmenlikten sıkılırsanız ya da bir girişimcilik ile iş kurma niyetine girer ama sonrasında batarsanız, geri dönüş hakkınız bitmiş olur.
   Bunları yaşayanları gördüm diye aktarıyorum.

   Bir defa istifa hakkı, tekrar memur olabilmeniz için geçerli şarttır. Memuriyetten ikinci kez ayrılıp, üçüncü kez memur olamazsınız (Bazı istisnalar hariç..) (sözleşmeli memurlukta bu sınır yok)

   Ayrıca kazasız belasız nöbetler-devriyeler dilerim…

 • Anonim

  22 Şubat 2021 - 14:46

  Fatih hocam iyi günler. Birkaç sayfada okuduğum ancak emin olamadığım için size sormak istedim. Memurluktan istifamız onaylandıktan sonra öğretmenliğe geçiş için tekrar kpss ye girmemiz mi gerekiyor? Yani hiç memur olmamışız gibi mi görünüyorum?

  • Fatih KAYA

   23 Şubat 2021 - 12:01

   Mevcut alımlarda tekrar kpss şart, eskisi gibi kurumlar arası geçişin önü kapatıldı.
   Göreve başladığınızda sözleşmeli oluyorsunuz, yani hiç memur olmamış gibi.
   Kadro alana kadar da eski çalışmalarınızın bir hükmü olmuyor.

 • Şerife Kavas

  2 Mart 2021 - 17:55

  Merhaba Fatih hocam, yeni infaz koruma memurluğu alımlarında başvuru yapacağım bir yandan da özel eğitim öğretmenliği okuyorum. İnfaz koruma memuru olursam bir yandan okumakta zorlanır mıyım? bir bayan olarak infaz koruma memuru olarak çalışmanın zorluları neler sizce? hocam diğer yazılarınızıda okuduğum kadarıyla sizde bu yoldan geçmişsiniz hem okuyup hem çalışarak. hangi üniversiteden mezunsunuz başvurumda yok göstermesi açısından soruyorum ? şimdiden teşekkür ediyorum. Bu yazı içinde çok çok teşekkürler çok aydınlatıcı olmuş hocam.

  • Fatih KAYA

   2 Mart 2021 - 18:17

   Merhaba, ben Sakarya Üniversitesinden mezun oldum. İKM işini ikiye böleleim, kadın ceza evinde olmanız durumu birinci kısmı, erkek ceza evi ise ikinci kısmı olsun.
   Kadın cezaevinde çalışırsanız vardiyada görev alabilirsiniz ve %30 devamsızlık hakkınız sayesinde rahatça okula gidip gelebilirsiniz, kimse karışmaz.
   Çünkü vardiya personelini 12-24 12-48 çalışırlar ve bu sayede her 4 günde bir gündüz nöbetine giderek okula gidememe durumunuz olur. (%25’e denek gelir)
   Erkek cezaevinde çalışırsanız vardiyaya geçemezsiniz, bu durumda da hafta içi 5 gün işe gitmek durumunda olursunuz. Okula devam şansınız birilerinden medet umarak mümkün olur.

   Ben erkek cezaevinde erkek memur olarak vardiyada görev aldım, kimseden medet ummama gerek kalmadı.
   Yalnız şunu belirtmek isterim, idare vardiyayı genelde cezalandırma yeri olarak görür ve sevmez, onlara göre boş kişiler vardiyada görev yapar.

   Vardiyada görev almak kolay değil, tüm rutinleriniz değişiyor, gece nöbetten çıkıp derse gitmek de kolay değil.
   Lakin azminiz varsa herşey mümkün, ben evli ve çocuklu olarak nihayet öğretmenliğe ulaştım.
   Size de kolay gelsin, yardımcı olabileceğim bir şey olursa, haber ediniz 🙂

 • Şerife Kavas

  3 Mart 2021 - 12:19

  Hocam erken dönüş yaptığınız ve yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Sizlere de kolay gelsin bir şey olursa mutlaka iletişime geçmek isterim hocam

 • Ece Öz

  5 Mart 2021 - 02:24

  Hocam merhaba.CTE kadrolu öğretmenlikte bir yılı doldurmadan istifa edilebiliyor mu?

  • Fatih KAYA

   5 Mart 2021 - 07:32

   Merhaba, memurun çekilme hakkı yasal bir haktır, her türlü istifa edebilirsiniz.
   Lakin bakanlık veya genel müdürlük işe başlarken size eğitim verdiyse, eğitim giderlerini isteyebilir.
   Ayrıca, MEB sözleşmeli öğretmen alırken başka bir kurumda öğretmen iken istifa edenlerin bekleme sürelerine uymasını isteyebiliyor.
   Bu sebeple, önceki başvuru klavuzlarını dikkatle okuyunuz.

   Ayrıca zaten CTE kadrolu öğretmen iseniz, MEB öğretmenlerinin çoğundan daha fazla hakkınız var diye biliyorum, sadece yıllık izne tabii oluyor ama yazın dahi ek ders alınıyor.

 • Ece Öz

  5 Mart 2021 - 13:15

  Hocam merhaba.CTE kadrolu öğretmenlikten yıl doldurmadan birkaç ay içinde istifa edip sözleşmeli öğretmen atamasına katılabiliyor muyuz?

  • Fatih KAYA

   5 Mart 2021 - 16:00

   Benim hızlıca yaptığım aramaya göre “657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak atanan;ancak ataması iptal edilenler ile sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.” şeklinde bir madde var. Eğer ki kadrolu öğretmen olarak atanırsanız her hangi bir bekleme süreniz bulunmuyor diye düşünebiliriz.
   Önceki alımların klavuzlarına bakarsanız sizde görürsünüz.

   Anladığım kadarıyla MEB’e atanıncaya kadar CTE öğretmeni olarak çalışıp, sonrasında istifa edeceksiniz.
   Hiç tavsiye etmem, zira kadrolu memurların sadece 1 “bir” defa istifa hakları var, bir iki ay için bu hakkınızı kullanmayın.
   Bu istifa hakkını kullanırsanız, bir sefer daha memur olabilir, sonrasında bir daha olamazsınız.
   Branşsınız el veriyorsa özelde çalışmanız ya da ücretli görev almanız tavsiyemdir.

 • Ece Öz

  5 Mart 2021 - 13:25

  Cevapladığınız için teşekkürler hocam.Açıkçası CTE öğretmenlik hakkında net bilgi edinemedim.Kimi derse giriyoruz diyor kimileri girmiyouz okul müdürü gibi evrak işleriyle uğraşıyoruz diyor.sizin bu konuda net bilginiz var mı?İstifada bekleme süresi bir yıl mı oluyor hocam öğretmenlikten öğretmenliğe geçişte?

  • Fatih KAYA

   5 Mart 2021 - 16:16

   CTE öğretmenliği hakkında oldukça bilgiyim, zira eskiden CTE’de görev yaptım.
   Kağıt üstünde sorumluluklarınız var, bunları yaparsanız (takip) günün %80’i boş geçer.
   Bunları mevcut öğretmenler gibi eğitim servisine (görevli İKM ve usta eğiticiler) yaptırırsanız günün %95’i boş geçer.
   Okuma yazma bilmeyenler için branşınız uygunsa derse girersiniz, beden öğretmeni de CTE’de görev alabilir sonuçta, branş uygun değilse halk eğitimden eğitici ayarlarsınız.
   Okuyan mahpus (tutuklu ya da hükümlü farketmeden yatan kişi) varsa sınavlar olur, burada dışarıdan gözetmen gelir yine, siz odanızda durursunuz, bina sorumlusu olarak güzel bir para gelir.
   Ek ders yıl boyunca, ara tatil – yaz tatil fark etmeksizin, yatar; hemde %25 fazladan. (Meb için, siz uğraş verir, öğrenci ve veli ile etkileşime girersiniz; bir ton emek sarf edersiniz ve normal alırsınız. CTE öğretmeni ise ne veli ne öğrenci görür, %25 fazla alır)

   Koğuş-oda yerleştirme kurulunda yer alırsınız, lakin göstermelik olur bu, imzanızı atmanız için sonradan dahil edilirsiniz genelde.

   Sıkıntılar da var tabii, 8-17 çalışırsınız, RAM gibi.
   Yanınızda cep telefonunuz olmaz (Kapalı CİK’lerde), içeriye girişte duyarlı kapıdan geçmeniz gerekir. (İçeride size ait bilgisayar olur, gmail ya da benzeri bir haberleşme ile istediğiniz kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Kurum telefonu ile istediğini arayabilir, aranabilirsiniz; whatsapp, facebook, youtube vs olmaz.)

   Ders vermeniz gerekirse ki PDR olarak vermeyebilirsiniz, sınıfta sorun olacağını falan düşünmeyin.

 • Ece Öz

  6 Mart 2021 - 01:24

  Hocam kadrolu CTE öğretmeliğinde tayin olma durumu nasıl?Çakılı kalma durumu var mı?

  • Fatih KAYA

   8 Mart 2021 - 21:47

   Gitmek istediğiniz ilde kurum yoksa gidemezsiniz, başka türlü çakılı kalma durumu yok.
   Birde çok güzel olarak anılan yerlere direk tayin yazıp gidemezsiniz, mazeret tayini ile anca.
   Örneğin Ordu Ünye, denize nazır ve yaşamın kolay olduğu bir yer, oraya normal tayinle giden çok azdır, hep mazeret.

 • hasan

  9 Mart 2021 - 17:58

  2020 kpss ile kadrolu cte katibi olursam eğer tıbbı sekreterim aynı zamanda sağlık bakanlığının sözleşmeli alımına 2020 kpss ile başvuru yapabilirmiyim aynı kpss puanı ile. 6 ay bekleme cezası duydum doğrumudur

 • hasan

  9 Mart 2021 - 18:00

  hocam 2020 kpss ile kadrolu katip olursam eğer sağlık bakanlığının sözleşmeli alımlarına başvuru yapabilirmiyim 6 ay bekleme cezası mı var kadrolu memurun

  • Fatih KAYA

   9 Mart 2021 - 21:37

   Merhaba, söz konusu 6 ay bekleme süresi sadece kadrolu memurluktan kadrolu memurluğa geçişler için. Siz kadrolu katiplikten sözleşmeliye geçiş yapacaksınız, her hangi bir bekleme süreniz bulunmuyor.

 • Tayfun Halil UYSAL

  14 Mart 2021 - 22:58

  öncelikli olarak yazınız için çok teşekkür ederim. Kurumumdan muaffakatname alırsam da aynı şartlar söz konusu mu ??

  • Fatih KAYA

   14 Mart 2021 - 23:30

   Sözleşmeli öğretmen olmak için olur alamazsınız, olur yani izinle başka bir kuruma geçme işi kadrolu memurluktan yine kadrolu memurluğa geçişlerde söz konusudur.

   Sözleşmeli öğretmen olduğunuz zaman kadrolu memur sayılmaz, bu sebeple de olur verilmez, verilemez.

 • ferhat_ikincioğulları

  15 Mart 2021 - 13:00

  çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.. ben bir üniversitede kadrolu memurum 1-6 Eylül tercihler 8 eylül sonuç açıklama.. kararname muhtemelen hangi tarihte tebliğ edilir? ve hangi tarihte istifamı vermem uygun olur sizce?

  • Fatih KAYA

   15 Mart 2021 - 13:49

   Merhaba, ilan edilen takvim değişebiliyor. 2020 Eylül atamasına bakabilrsiniz örneğin.
   Lakin, atama sonucunuz ilan edildikten sonra 2 hafta kadar kararnamenin gelmesini bekleyeceksiniz.
   2 hafta kadar da işe başlama için süreniz var. 2 aya kadar da geçerli mazeretle işe geç başlayabilirsiniz.

   Aslında benim bu konuda verebileceğim en iyi cevap bu soruyu niye sorduğunuzu tam anlamamla mümkün.
   Herşey mümkün çünkü.
   Bu gün istifa edip, yarın sözleşmeli öğretmenliğe başlayabilrsiniz.
   10 gün işe mazeretsiz gitmez, çekilmiş sayılır, yine sözleşmeli başlayabilirsiniz.
   İstifa edip; onay bekler ayrılır ya da istifa edip 1 ayı bekler ayrılırsınız.

   Ben olsam ne yaparım, erken ayrılır, ailemle yaz tatili keyfi yaparım. Tabii burada yıllık izin hakkınızı da dikkate almak gerek.

 • KEMAL

  15 Mart 2021 - 23:46

  Fatih hocam bilgilendirme için tesekkurler. Kpss ye girmeden kadrolu memurluktan öğretmenligi kurumlarasrası nakil oluyor mu bilginiz varmı bu konuda ?

  • Fatih KAYA

   17 Mart 2021 - 17:54

   Merhaba, kurumlar arası geçiş için iki şey gerekiyor. Birincisi geçiş yapacağınız kurumun sizi kadrolu olarak alacak olması, ikincisi ise size ihtiyaç duyup, mevcut kurumunuzdan istemesi.

   İkinci durum için insanlar araya tanıdık* koyup, kendilerini istetirler, bu günümüzde belediyeler tarafından uygulanan bir yöntemmiş.
   Lakin istemek için sizi kadrolu olarak alması gerekiyor, MEB ise artık kadrolu öğretmen almıyor, sadece sözleşmeli.
   MEB Kadrolu öğretmeni sadece engelli öğretmen alımlarında yapıyor, durumunuz uyuyorsa o kısım hakkında tam bilgi sahibi değilim.

   Mevcut durumda MEB için kurumlar arası geçişle öğretmenlik söz konusu değil. KPSS, Mülakat, Tercih ve Atama sırasına tabiisiniz.

 • Abdusselam

  22 Nisan 2021 - 03:48

  Konu hakkında bu kadar detaylı bilgiler verip ilgilendiğiniz çok teşekkürler hocam. Ben bir üniversitede kadrolu memur olarak çalışıyorum. Sözleşmeli öğretmenliğe geçişte İşimi garantiye almak için atamam yapıldıktan sonra istifa etmeyi düşünüyorum. Ancak burada şöyle bir sorum var. İstifa ettikten sonra ilişkimin kesildiğine dair bir yazı gelmeden öğretmenliğe başlayabilir miyim? Yoksa ilişkimin kesilip bunun sisteme yansıması mı gerekiyor? Eğer sisteme yansıması gerekiyorsa ve bu süreç uzarsa, bu atama sonucunda işe başlamak için gereken azami süre olan 15 günü geçerse ne olacak?

  • Fatih KAYA

   22 Nisan 2021 - 11:06

   Merhaba hocam, şimdiden hayırlısı olsun..
   Azami süre ikiye ayrılıyor aslında; bahanen yoksa 15 gün, varsa 2 ay kadar hatta daha fazla.
   Bahane geçerli ise rahatsınız. E siz zaten istifayı vermiş ve idareyi beklemek durumunda kalmışsanız suç sizde değildir. Bu güzel bir bahanedir, istifanız ne zaman onaylanırsa işe o zaman başlarsınız. 15 gün sizi düşündürmesin yani, istifa ne zaman kabul görürse, zaten maksimum 1 ay süreleri var; çok mühim bir konumda değilseniz.

   Azami süre hakkında şöyle bir bilgi daha vereyim, bu süre kararnameler ilgili müdürlüğe ulaşınca başlıyor.
   Kararnameler atama kararıyla hemen yollanmıyor, yani sizin atamanız kesinleştiğinde kararnameler için bir süre daha beklenilmesi gerekecek.
   Son alımlarda bu süre 2 haftayı çok rahat geçti, 2 hafta oradan gelse 2 hafta da verilen süre; bu sürede istifa kabul olur.

   Her iki durumda da içinizi rahat tutun, bir sorun yaşamazsınız.

 • Abdusselam

  22 Nisan 2021 - 17:05

  Allah razı olsun. İlginiz için çok teşekkürler

Bir öğretmen güncesi..