Öksürüğe İyi Gelen 7 Şifalı Yağ
  1. Anasayfa
  2. Sağlıcakla Kalın

Öksürüğe İyi Gelen 7 Şifalı Yağ

0

Sağlıcakla kalın kategorisini kış gelmeden zenginleştirmek istiyor, bunun içinde şifalı yağlar konusunda ciddi araştırmalar yapıyoruz.

Alerjiler ve soğuk algınlığı söz konusu olduğunda baş belası öksürük akla geliyor, bizde öksürüğe iyi gelen 7 şifalı yağ ile sizlere yardımcı olma gayretindeyiz.

Öksürüğe İyi Gelen 7 Şifalı Doğal Yağ

Soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum rahatsızlıkları sizi geceleri uyutmayan ve  nefes almanızı zorlaştıran öksürüğe sebebiyet verir. Her yıl pek çok insan öksürükten muzdarip olsa da, çoğu gerçekten etkili olan doğal ilaçların farkında değildir. Öksürük için antispazmodik(spazm giderici), balgam söktürücü, antiviral(virüslere karşı) ve antibakteriyel(bakterilere karşı) özelliklere sahip birkaç esansiyel yağ vardır. Soğuk algınlığı için önerilen esansiyel yağlar öksürük ve solunum durumunun diğer semptomlarından kurtulmak için güvenli ve etkili bir yol olarak hizmet eder.

Canadian Medical Association Journal Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, tezgah üstü (OTC) öksürük önleyicilerin çocuklar için hiçbir faydası yoktur ve 6 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Bunun da ötesinde, yetişkinler içinde faydaları muhtemelen minimumdur. Birçok insan öksürüklerini hafifletmek için kodeine yönelir, ancak kodeinin(öksürük ilaçlarında vb. kullanılan bir alkaloit) aşırı kullanıldığında diğer opiatlar(vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal maddeler) gibi yoksunluk semptomlarına neden olabilecek bir narkotik olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca, çalışmalar yetişkinlerde kodein(öksürük ilaçlarında vb. kullanılan bir alkaloit)  ve antihistaminiklerin(alerji ve iltihap karşıtı) öksürük üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermektedir.

Pek çok insan öksürükleri için daha etkili bir çare bulabileceği konusunda umutsuzdur. Bu umutsuzluğu bırakın ve aynı anda mukusu gevşeten, kaslarınızı gevşeten ve öksürük yoğunluğunuzu azaltan esansiyel yağları deneyin.

Öksürük için bu esansiyel yağlar iki şekilde etkilidir – soruna neden olan toksinleri, virüsleri veya bakterileri öldürerek öksürüğünüzün nedenini gidermeye yardımcı olurlar ve mukusunuzu gevşeterek, kaslarınızın gevşeterek öksürüğünüzü hafifletmeye çalışırlar. Solunum sistemi ve akciğerlerinize daha fazla oksijen girmesini sağlarlar. Öksürük için bu esansiyel yağlardan birini veya bu yağların bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs öksürük için mükemmel bir esansiyel yağdır, çünkü balgam söktürücü olarak çalışır ve vücudunuzu sizi hasta eden mikroorganizmalar ve toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Ayrıca kan damarlarınızı genişletir ve ciğerlerinize daha fazla oksijen girmesini sağlar, bu da sürekli öksürmenizi ve nefesinizi yakalamakta zorlanmanızı önler. Buna ek olarak, okaliptüs yağı, sineol ana bileşenin birçok bakteri, virüs ve mantarlara karşı antimikrobiyal etkileri vardır.

Okaliptüs yağını öksürük için esansiyel bir yağ olarak kullanmanın en iyi yolu eve, özellikle yatmadan hemen önce 5 damla yaymaktır. Okaliptüs ayrıca öksürük şiddetini azaltmak için göğsünüze ve boynunuza topikal olarak uygulanabilir, ancak sadece 1-2 damla ile başlayan çok az miktarda kullanın. Öksürük için okaliptüs ve diğer uçucu yağları kullanmanın bir başka harika yolu, zeytinyağı, hindistancevizi yağı, balmumu, nane ve okaliptüs ile yapılan ev yapımı bir buhar yayması hazırlamaktır. Unutmayın, okaliptüs 2 yaşın altındaki çocuklarda topikal olarak kullanılmamalıdır ve çocuklar üzerinde kullanıldığında, olumsuz cilt reaksiyonları yaşamadıklarından emin olmak için önce bir yama testi yapın.

Nane Yağı

Nane yağı, mentol içerdiği ve hem antibakteriyel hem de antiviral özelliklere sahip olduğu için sinüs tıkanıklığı ve öksürükler için en önemli esansiyel yağdır. Mentol vücut üzerinde serinletici bir etkiye sahiptir, ayrıca sinüslerinizin tıkanıklığını, burun hava akışını iyileştirebilir. Nane ayrıca kuru öksürük yapan hırıltılı bir boğazı rahatlatabilir. Ayrıca antitussif (öksürük önleyici) ve antispazmodik (spazm önleyici) etkileri olduğu bilinmektedir.

Sağlıklı yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar, nane yağının bronşiyal düz kasları gevşettiğini ve havalandırmayı artırdığını göstermektedir, bu nedenle sporcular tarafından egzersiz performanslarını artırmak için sıklıkla kullanılmaktadır. Nane yağı, öksürüğünüzün şiddetinin azalmasını, solunum hızınızın ve nefes alma yeteneğinizin iyileşmesine etki eden bir esansiyel yağdır.

Öksürükler ve solunum sorunları için nane yağı faydalarından yararlanmanın en iyi yolları, evde veya işte 5 damla yaymak, doğrudan şişeden solumak veya göğsünüze, boynunuza ve şakaklara topikal 2-3 damla uygulamaktır. Topikal olarak nane kullanırken, tek başına uygulayabilir veya buhar yaymak için hindistan cevizi yağı ve okaliptüs yağı ile birleştirebilirsiniz. Biraz uzun bir yol kat edilmesi gerektiğini unutmayın, bu yüzden cildinizde nane kullanırken sadece birkaç damla ile başlayın. Ayrıca, gözlerinize çok fazla yaklaştırmayın yoksa tahrişe neden olabilir. 2 yaşın altındaki çocukların cildinde nane yağı kullanmayın.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı, trakeal(nefes yolu) düz kasınız üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, bu da öksürüğünüzü hafifletir. Okaliptüs yağı gibi, biberiye, astım ve rinosinüzitli hastalarda öksürük uyum sıklığını azalttığı gösterilen sineol içerir. Biberiye ayrıca antioksidan ve antimikrobiyal özellikler gösterir, bu nedenle doğal bir bağışıklık güçlendirici olarak çalışır.

Evidence Based Complimentary and Alternative Medicine’de yayınlanan bir 2011 çalışması, okaliptüs, nane, kekik ve biberiye esansiyel yağları içeren bir spreyin tedavi grubundaki 26 katılımcı arasında üst solunum yolu rahatsızlıklarının semptomlarını iyileştirebildiğini buldu. Araştırmacılar, bu yağları üç gün boyunca günde beş kez teneffüs ederek katılımcıların öksürük, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı gibi semptomlarda daha fazla iyileşme bildirdiklerini belirtiyorlar. Esansiyel yağ spreyini soluduktan sadece 20 dakika sonra katılımcılar bir iyileşme fark ettiklerini ifade etti.

Bu esansiyel yağı öksürüğünüz için kullanmak istiyorsanız yaklaşık 5 damla dağıtın veya 2 damla biberiye yağı ve yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ile birleştirin ve göğsünüze sürün. Biberiye 4 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır ve hamile olan kadınlar için güvenli değildir.

Limon Yağı

Limon esansiyel yağı, bağışıklık sisteminizi geliştirme, öksürük ve soğuk algınlığının üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek lenfatik drenajı (vücutta bağışıklığı destekleyen sistem) destekleme yeteneği ile bilinir. Antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar(iltihap karşıtı) özelliklere sahiptir, bu da solunum durumuyla savaşırken bağışıklığınızı desteklemek için harika bir araçtır. Limon esansiyel yağı, kan akışını iyileştirerek ve lenf düğümlerinizdeki şişmeyi azaltarak vücudunuzu dış tehditlerden koruyan lenfatik sisteminize de fayda sağlar.

Öksürüğünüzü hafifletmek için limon esansiyel yağı kullanmanın birkaç yolu vardır. Evde veya işte 5 damla dağıtabilir ve hatta difüzörünüzdeki okaliptüs yağına ekleyebilirsiniz. Ayrıca yaklaşık 2 damla limon yağını yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ile birleştirebilir ve lenfatik sisteminizi boşaltmaya yardımcı olmak için karışımı boynunuza ovalayabilirsiniz.

Ağız yoluyla limon esansiyel yağı kullanmak için, bal veya bir bardak su ile ılık suya 1-2 damla yüksek kaliteli, saf sınıf bir yağ ekleyin. Öksürüğünüzü hafifletmek için, ilk etapta neyin neden olduğunu düşünmeniz gerekir. Evinizdeki toksinleri veya bakterileri öldürmek için limon esansiyel yağı kullanmak çok yararlı olabilir, bu nedenle su ve biraz beyaz sirke ile doldurulmuş bir sprey şişesine yaklaşık 20 damla limon esansiyel yağı ekleyerek kendi doğal temizlik ürününüzü yapın. Evinizdeki yüzeyleri, özellikle mutfağınızı ve banyonuzu temizlemek için bu kombinasyonu kullanın.

Kekik Yağı

Kekik yağındaki iki aktif bileşen, her ikisi de güçlü antibakteriyel ve antifungal(mantar karşıtı) özelliklere sahip olan timol ve karvakroldür. Araştırmalar, antibakteriyel aktiviteleri nedeniyle, kekik yağının solunum koşullarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan antibiyotiklere doğal bir alternatif olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Kekik yağı da antiviral aktivite gösterir ve birçok solunum durumuna aslında bakteriden değil bir virüs neden olduğu için, bu özellikle öksürüğe neden olan durumların giderilmesi için faydalı olabilir.

Öksürüğünüz için kekik yağı kullanmak istiyorsanız evde veya işyerinde 3-5 damla damlatın. Ayrıca 2-4 damla kekik eşit parça taşıyıcı yağı (hindistancevizi yağı gibi) ile birleştirebilir ve göğsünüze, sırtınıza veya boynunuza veya ayaklarınızın altına uygulayabilirsiniz. Öksürüğe yol açan bakteriyel durumları tedavi etmek için günde iki kez bir bardak suya 1-2 damla ekleyin. Kekik yağının dahili olarak alınması bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşmanız tavsiye edilir. Ayrıca kekik yağı dahili olarak en fazla iki hafta boyunca kullanmanız tavsiye edilir.

Kekik yağı kullanımının hamilelik sırasında güvenli olduğunu gösteren yeterli araştırma yoktur, bu yüzden önce sağlık uzmanınıza danışmanız önerilmektedir. Kekik yağı 5 yaşın altındaki çocuklara dahili olarak vermeniz önerilmemektedir. Kekik yağını çocuklarda kullanmak için 1 damla bir çay kaşığı hindistancevizi veya zeytinyağı ile seyreltin ve ayak tabanlarına sürün.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacının veya malaleuca(Hint defnesi) bitkisinin ilk bildirilen kullanımı, Kuzey Avustralya’daki Bundjalung halkının yaprakları ezmesi ve öksürük, soğuk algınlığı ve yaraları tedavi etmek için onları solumasıydı. Çay ağacı yağının faydalarından biri, güçlü antimikrobiyal özellikleridir ve solunum koşullarına neden olan kötü bakterileri öldürme yeteneği verir. Çay ağacı da antiviral aktivite göstermiş, öksürüğünüzün nedenini ele almak ve doğal bir dezenfektan olarak çalışmak için yararlı bir araç haline getirmiştir. Bunun da ötesinde, çay ağacı yağı antiseptiktir(mikrop karşıtı) ve tıkanıklığı gidermeye, öksürük ve diğer solunum semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olan canlandırıcı bir kokuya sahiptir.

Öksürüğünüz için çay ağacı kullanmak istiyorsanız evde veya işte 5 damla dağıtın, doğrudan şişeden soluyun veya yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ile 1-2 damla sulandırın ve göğsünüze ve boynunuzun arkasına sürün. Çay ağacı yağı dahili kullanım için değildir ve hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

Buhur Yağı (Günlük Yağı)

 Buhur (Boswellia türünün ağaçlarından) geleneksel olarak solunum sistemi üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle lanse edilmiştir; nezle, bronşit ve astıma ek olarak geleneksel olarak buhar inhalasyonlarında(solukla alma), banyolarda ve öksürüğü hafifletmeye yardımcı olmak için masajlarda kullanılmaktadır. Buhur nazik kabul edilir ve genellikle cilt üzerinde tek başına iyi tolere edilir, ancak şüpheye düştüğünüzde daima bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

  Önlemler

Özellikle dahili olarak esansiyel yağlar kullanıyorsanız, öksürük için esansiyel yağlarınızın %100 terapötik dereceli yağ olması önemlidir. Ayrıca, özellikle hamileyseniz, bir çocuğa bakıyorsanız veya yağları dahili olarak kullanmayı planlıyorsanız, esansiyel yağları uzak tutmalısınız.

Okaliptüs, biberiye ve çay ağacı yağları hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Hamileyseniz ve kekik yağı kullanmayı planlıyorsanız, dikkatli olun ve önceden sağlık uzmanınızla konuşun. Çocuğunuzun öksürüğünü yatıştırmak için esansiyel yağlar kullanırken, okaliptüs, nane, limon, kekik ve çay ağacını uzaktan yaymak en iyisidir. Bu yağları çocuğunuzun cildinde kullanırsanız, daima bir taşıyıcı yağ ve çok az miktarda uçucu yağ kullanın. Ek olarak, önce bir yama testi yapın.

  Öksürük için Esansiyel Yağlar: Önemli Noktalar

Öksürük ile başa çıkmaya çalışmak sizi geceleri ayakta tutabilir, iş gününüzü zorlaştırabilir ve kolayca nefes alma yeteneğinizi azaltabilir. Birçok insan reçetesiz satılan öksürük baskılayıcılara yönelir, ancak araştırmalar, çocuklar için hiçbir faydası olmadığını ve yetişkinler için faydalarının minimum düzeyde olduğunu göstermektedir.

 Bunun yerine, öksürük için esansiyel yağların kullanılması, semptomlarınızı hafifletmenin ve öksürüğün nedenini ele almanın güvenli, düşük maliyetli ve etkili bir yoludur. Öksürükler için ilk yedi esansiyel yağ şunları içerir:

  • Okaliptüs
  • Nane
  • Biberiye
  • Limon
  • Kekik
  • Çay ağacı
  • Buhur

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir