Paçuli – Tefarik Yağı Faydaları
 1. Anasayfa
 2. Sağlıcakla Kalın

Paçuli – Tefarik Yağı Faydaları

2

Sağlıcakla Kalın kategorisi içerisinde sürekli olarak ilaçlardan, katkılardan şikayetçi olurken, hiç doğal çözümler sunmadığımı fark ettim; Paçuli – Tefarik Yağı Faydaları ile ilk tavsiyemi vereceğim.

Bu konuyu ve devamını Şifalı Yağlar etiketi ile takip edebilirsiniz, tabii ki her konuyu uzmanına danışmayı ihmal etmeyin.

Paçuli – Tefarik Yağı Faydaları Nelerdir

Genellikle tropikal iklime sahip güneydoğu asya bölgelerinde yetişen bu bitki, ülkemize ithal olarak gelmektedir. Bu sebeple güvenilir bir yerden almanızda fayda vardır. 35 kilo yaş tefarikten sadece 1 kilo yağ çıkar ve oldukça faydalı bir aromaterapi malzemesidir.

19.yy için Paçuli yağı kokusunu tüm kaliteli doğu kumaşlarında kalite göstergesi olarak yer alırdı. Zira güzel kokusunun yanı sıra ipek gibi değerli kumaşları da böceklerden koruyordu.

İsmini Hindistanda esans manasına gelen “pacholi” kelimesinin aldığı var sayılır.

Kısa Kısa

Paçuli Yağının Faydaları

Doğal olan her şeyin, bir şekilde faydası vardır. Bu sebeple Paçuli yani Tefarik yağının bizlere sağladığı güzellikleri aşağıda liste olarak vereceğim.

 1. Depresyona iyi gelir. (Ruh Sağlığı)
 2. Bağışıklık sistemini aktif eder, hızlandırır. (Beden Sağlığı)
 3. Doğal bir deodoranttır. (Hijyen)
 4. Mantar oluşumunu engeller.
 5. İltihap azaltır, önler.
 6. Ruh halini düzenler, güzelleştirir.
 7. Saçları kuvvetlendirir.
 8. Enfeksiyonlara karşı direnç gösterir.
 9. Kepeği temizler.
 10. Deri sağlığını korur.
 11. Doğal bir böcek – haşere kovucudur.
 12. Hormonları düzenler.
 13. Ateş düşürür.

Paçulinin faydaları için yukarıda 13 adet madde listelenmiş olsa da, bu sayı aslında daha fazladır. Şöyle düşünün, böcek kovucu özelliği ve deprosyona iyi gelen özellikleri sayesinde daha rahat bir uyku çekmenizi de sağlar, yani türetilmiş faydaları ile görmezden gelinemez bir doğal yağ ürünüdür.

Antidepresan Olarak Paçuli

Paçuli ya da Tefarik yağı uçucu doğal bir yağdır, bulunduğu ortamı buharlaşarak kaplar ve solunum ile vücuda girer. Bu özelliği ile aroma terapi özelliği sıkça kullanılır.

Huzur Verici Yağlar – Paçuli

Paçuli yağı vücuda girince hormonal yapıyı ve hormon salgısını düzenler; serotonin ve dopamin salınımı arttırır. Bu hormonların salınması ile vücud rahatlar ve sinirlilik, asabiyet, anksiyete ve endişiye seviyelerini düşürür; doğal olarak bir antidepresan görevi üstlenir, yan etkilerle uğraştırmaz.

İbadet yerlerinde de, tabii güneydoğu asya, kullanılmasının en büyük sebebi de bu aroma terapi özelliğidir; huzurlu bir atmosfer oluşturur. Yağ dağıtıcılarına veya sıcak bir suya 5~6 damla atarak etkilerini daha hızlı yaşayabilir ya da sıcak bir banyo yaparken sıcak suyunuza 10 damla kadar katabilirsiniz.

Doğal olarak huzur verici yağları evinizde, varsa özel gereksinimli çocuklarınızın odasında da kullanabilirsiniz. Bunun için önce alerji testi yaptırmayı ve doktorunuza danışmayı unutmayın…

Tavsiye

İltihapla Mücade Eder – İltihap Söktürücü

Resim https://lyfebotanicals.com adresinden alınmıştır.

Paçuli yani Tefarik yağının bir diğer özelliği ise antiflogistik olmasıdır. Antiflogistik, iltihap oluşumunu engelleyen ya da iltihap söktüren maddelere verilen sınıflandırma adıdır.

Tefarik çoğu hastalığın sebebi olan iltihaplar mücadele edebilir, bunun yanı sıra deride meydana gelebilecek bütünlük kaybı (kesilme, yırtılma, delinme) durumlarında da iltihap bulaşmasını engellemek için kullanılabilir.

Tavsiye edilen uygulama yöntemi ise elinize 5 damla kadar döküp, ağrıyan ya da iltihaplı bölgeye masaj yapmaktır, tabii haricen uygulanması gerekiyor.

Enfeksiyonlarla Mücadele – Tefarik Yağı Faydaları

Vücutta meydana gelen bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar, deride açılan ufak bir yaradan giren, enfeksiyon temellidir. Bunları önlemek içinde paçulinin enfeksiyonla mücadele özelliğini kullanabilirsiniz. En basit örneği tetenozdur.

Paçuli ayrıca mantarların üremesine de müsade etmez, bu sayede derinizden gelebilecek rahatsızlıkları önlersiniz. Yara, ezik gibi durumlarda ya da sürekli olarak ayaklarınız için paçuliyi ilgili yere 2~3 damla dökerek ya da yine sıcak banyo yaparken sıcak suyunuza 10 damla kadar katarak kullanabilirsiniz.

Metabolizmaya Yardımcı Olur

Tefarik ya da Paçuli, ismini hangisi seçerseniz size kalmış, tonik bir özelliğe sahiptir. Yani karaciğer, mide ve sindirim sistemine faydalıdır. Bu özelliği sindirimin kolaylaşmasına ve besinlerin düzgünce emilimine yardımcı olur. Bu durumda da daha az yiyerek aynı enerjiyi besinlerden sökebileceğiniz manasına gelir ki, diyet olarak kullanımı mümkündür.

Bu faydalı görmek için 5~damlayı oda nemlendiricinize ya da sıcak su dolu bir bardağa katabilir, solunum ile alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir bardak çaya ya da suya 1 damla katarak kullanımda söz konusudur.

Hormonları Düzenler

Paçuli için söz konusu bir diğer fayda ise hormonal dengeye yardımcı olmasıdır. Bu durum depresyonla mücadele etmenizi kolaylaştıracağı gibi, libidonuzun yükselmesini de sağlayacaktır.

Tefarik ayrıca uzun yıllar boyu afrodizyak olarak kullanılmıştır.

Cilde ve Saçlara İyi Gelir

İçeriği hormonal dengeyi sağladığı, metabolizmayı verimli hale getirdiği gibi kaslara da iyi gelmektedir. Bu durum cilt sarkmalarını, saç dökülmelerini engellemektedir. Ayrıca depresyonunda saç dökülmesine sebep olduğunu düşünüp, paçulinin doğal olarak antidepresan olduğunu hatırlarsak, çift yönden saçlarınızı koruyacaktır.

Derinize direk uygulayabilir ya da nemlendirici losyonunuza katabilirsiniz. Saç deriniz içinde aynı şekilde ya direk uygulayabilir ya da şampuana katabilirsiniz.

Yaraları Çabukça Tedavi Eder

Sivilce izi gibi durumlarda da kullanımı mümkündür, zira hızlı iyileştirme özelliği vardır. Çoğu küçük yaranın bile iz bırakabiliyor olmasının en büyük sebebi, yara iyileşmeden güneş ışınları gibi iz bırakıcı etkilere maruz kalmasıdır.

Paçuliyi 2~3 damla olarak ilgili yere dökerek; sivilce, yara, kızamık, çiçek ve yanma gibi durumlarda iz kalma ihtimalini azaltabilirsiniz. Günlük olarak uygulamanızda bir sakınca yoktur.

Kolay Uyku Yardımcısı

Uykusuz kalmaktan yorulanlar için güzel bir alternatiftir. Kolay bir uyku çekmek için paçuli kullanabilirsiniz. Sağlıklı bir uyku vücuttaki tüm sistemler için önemlidir. Tefarik ise doğal bir sakinleştiricidir.

2~3 damla yağı avcunuza dökün ve ovuşturup koklayın, bunun yanı sıra şakaklarınıza, üst dudağınıza, boynunuza ya da bağrınıza ellerinizi ovalayabilirsiniz.

Doğal Böcek Kovucu

Paçuliyi spreylerinizde, nemlendiricilerde, oda nemlendiricisinde ve benzeri yerlerde 2~3 damla katarak kullabilirsiniz, bu sayede sivrisineklerden, pirelerden ve güvelerden kurtulabilirsiniz.

Yatak biti ya da benzeri haşereler içinde çamaşır yıkarken deterjana ya da yumuşatıcıya katabilirsiniz.

Doğal Ateş Düşürücü – Paçuli – Tefarik Yağı Faydaları

Ateşin kaynağı genel olarak iltihaplar ve enfeksiyondur. Paçuli ise bu ikisinin doğal düşmanı olduğu için, haricen uygulanması ile, doğal ateş düşürücü olacaktır.

İltihap ve enfeksiyonları yenmesi ile ateşin ve ağrının gitmesini sağlarkende, kendisi temelinde uçucu bir yağ olması, şifalı yağlar arasında olması ile sürüldüğü yeride serinletecektir.

Doğal Parfüm Deodorant

Tefarik – Paçuli yağı doğal kokusu tatlı, misk ve baharatlı parfüm havasındadır. Ayrıca mantar düşmanı olması sebebiyle, hem güzel kokar hem de kötü kokuların kaynaklarını bastırır.

Koltuk altlarınıza kullandığınız losyona sadece 2 damla atmanız bile yeterli olacaktır.

Paçuli Doğal Bir İdrar Söktürücüdür

Sağlık açısından diğer bir faydası ise idrar söktürücü olmasıdır. Bu özelliği bir kaç bakımdan faydalıdır; vücuttan fazla tuzun, ürik asidin ve suyun atılmasını sağlar, bu böbreklerinize ve ciğerinize hatta tüm vücuda faydalıdır.

Toksinlerin vücuttan doğal olarak çıkması ile kan basıncınız, kolestrolünüz düşecek, iştahınız artacaktır. 2~3 damla yağı çayınıza ya da sıcak limonlu suyunuza katabilirsiniz.

Paçuli – Tefarik Yağı Geçmişi

Paçulinin ne kadar faydalı olduğunu geçmişine bakarak anladım ben, zira ilk olarak 1800’lü yıllarda kullanımı başlamış ve o vakitten bu yana sürekli olarak artış göstermiş.

Koku yani parfüm sanayi için vaz geçilmez olmuş, günümüzde de halen sıklıkla kullanımda. Bunu koku özelliğinin yanı sıra kumaş üretiminde de sıklıkla kullanılmış, zira hem güzel kokuyor hemde güveleri uzak tutuyormuş.

Sanayide kullanımının yanı sıra insanlarda bireysel olarak kullanıyorlarmış, hippilerin bile vaz geçilmezi olan Tefarik; vücut kokusunu önlüyor ve güzel kokuyor olması sebebiyle süreklip popüler kalmış. Bir ara sadace uç kısımdaki insanlar özellikle kullanınca, insanlar onlardan olduklarını sanılmasın diye kokudan uzaklaşmışlar.

Ayrıca yıllandıkça, eskidikçe daha kaliteli ve değerli olan yapısı ile yatırım aracı olarakda kullanılmış. Taze ürünleri alanlar, yağı çıkartıp; yıllandırıp satıyor ve kar elde ediyorlarmış.

Paçuli ve Bilimsel Araştırmalar

Asırlarca gündemde olan bir bitkisel yağın bilimsel araştırmalara konu olmaması düşünülemez tabii. Yapılan klinik araştırmalara göre griple mücadele, enfeksiyonla mücadele ve beyin yapısının koruduğu yönünde bilgilere ulaşılmış; 2013 yılında laboratuvar çalışmalarında kolon kanseri için tedavi edici etkileri olduğu görülmüş.

Verilere göre Paçuli hücre büyümesini ve ilgili etkisini azalttığı, enzim aktivitesini düşürdüğü ve ilgili etki edilen hücrenin tehdit oluşturmadığı görülmüş. Bu sonuçlar kolon kanseri için umut vaat edici olmuştur. İlgili çalışma için tıklayın.

Paçuli – Tefarik Yağı Yan Etkileri

Her faydalı şey fazla kullanımda yan etkiler gösterebilir, burada sıkıntı miktardadır. Bunu unutmayın ve her konuda uzmanlarınıza danışın, özel sağlık durumlarınıza farklı etkiler olabilir.

Paçuli için bildirilen her hangi bir yan etki yok, tabii uygun miktarlarda kullanım olduğunda. Konu hakkında bilimsel araştırmalarda rapor edilen bir durum olmasa da 6 yaşın altındaki bireylerde kullanımı tavsiye edilmiyor. Yine aynı şekilde hamile ve emziren kadınlar içinde veri olmadığı için tavsiye edilmiyor.

Sakinleştirici etkileri olması sebebiyle aşırı kullanımda enerji seviyelerinin düşmesine sebep olabilir, dozuna dikkat edin. Bunun yanı sıra aşırı kullanımı ile hassasiyet oluşabilir, uçucu bir yağın deride hassasiyet oluşturması gayet normaldir.

İstenmeyen bir etkisi olup olmadığını anlamak için küçük miktarlarda kullanıma başlanması doğru olacaktır. Kişisel farklılıklar sebebiyle her insanda aynı etkiyi oluşturmayabilir.

Özel Eğitimde Paçuli – Tefarik Yağı Faydaları

Bir özel eğitim blogu olarak konuyu özel eğitim ile ilişkilendirmem gerekiyor. Ergenliğe girenler haricinde tüm yeterksizlik türleri için paçulinin faydalı olacağını düşünüyorum. Sadece ergenlikte artan libidoya birde tefarik yağının katkısı, gerek sınıf ortamında gerek diğer ortamlarda istenmedik davranışlar sergilenmesine sebep olabilir.

Tabii gerekli eğitimleri almış bir ergende de rahatça kullanılabilir, zira sadece yetersizliklere sahip bireylerde değil; tüm insanlar için vaz geçilmez özellikleri vardır.

Eski bir öğretim elemanı, mevcut bir öğretmen. Fizik, Özel Eğitim, İşletme ve Adalet mezunuyum ayrıca Tez Aşamasında bırakmak zorunda kaldığım bir lisans üstü eğitimim var. Mining, 3d yazıcı, yazılım vb ihtiyaçlar noktasında danış ve yardım noktasıyım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (2)

 1. 1 Eylül 2020

  Bizi aydınlattığınız için çok sağolun hocam. Bir sorum olacak, bu bitkinin şampuanının dökülen ve yağlı saçlara faydası varmıdır?

  • Kesin bir şekilde evet ya da hayır demek mümkün değil. Neden ve nasıl dökülüyor ya da neden yağlanıyor bunları bilmek gerekiyor. Bunun için öncelikle uzmanına başvurun derim.

   Lakin paçuli yani tefarik yağı sizi stresten uzak tutar, stresten ötürü bu saç sorunları varsa, evet işe yarar. Faydalarını incelerseniz, saç dökülmesine sebep olabilecek çoğu durumda faydalı olduğunu göreceksiniz, bu durumlar varsa kesin..

   Bakınız bir kaç faydasını yorumla ekleme yapalım; Depresyona iyi gelir, depresyon kaynaklı saç problemleriniz varsa yani dökülme yağlanmalar bu sebeple oluyorsa, depresyonu azaltacağı için bu sorunlar azalacaktır. Saçları kuvvetlendirir, yani ilk elden dökülmelere karşı bir faydası vardır. Diğer faydaları da okursanız göreceksiniz ki iyi gelecek.

   Tabii en önemlisi şampuan orjinal ve doğal mı, bu konu çok önemli. Fayda yerine zararda görebilirsiniz, içeriğinden emin olun, uzmanlara danışın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir